Symphysodon (Paletki) – opis, pielęgnacja, wymagania, porady
Symphysodon aequifasciata, czyli ryby akwariowe znane jaki paletki, cieszą się ogromną popularnością w świecie akwarystyki. Jakie wymagania mają rybki discus, jakie są o nich opinie oraz cena? Dowiedz się więcej o rybach, zwanych paletkami.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Symphysodon aequifasciata – opis i hodowla w akwarium
Skąd pochodzi paletka, czyli ryba discus?
Symphysodon jest rybą z Ameryki Południowej, która zamieszkuje Amazonkę. Można ją jednak spotkać nie tylko w dzikiej rzece, ale też okolicznych jeziorach – pływającą między korzeniami drzew. Paletki zazwyczaj trzymają się razem, pływając zwartą i liczną grupą. Dość trudno jest powiedzieć, jakie parametry wody preferują ryby, zwłaszcza że Ameryka Południowa charakteryzuje się dwiema zmiennymi porami – mokrą i suchą. Opinie akwarystów sugerują jednak, że symphysodon bardzo dobrze czuje się w ciepłych wodach (ok. 25 st. C. i więcej).
Najbardziej niesamowity jest oczywiście wygląd paletek. Symphysodon należy do wysokich (ok. 15-20 cm) i wąskich rybek, które wyglądają od boku, jak spłaszczone. W dodatku, dyskowce mają jasne oczy, błyszczącą skórę i niesamowicie naprężone płetwy. Paletki nie należą do agresywnych ryb, z tego też względu akwarium z nimi mogą zamieszkiwać inne gatunki rybek akwariowych (np. bojownik i gupik moskiewski). Jeżeli jednak obawiasz się konfliktów, postaraj się trzymać dyskowce z łagodnymi gatunkami ryb, które nie będą wykazywać instynktu terytorialnego. W przeciwnym wypadku, może dojść między rybami do bójek.
Symphysodon to ryba znana nie tylko z płaskiego kształtu, ale i dużej odporności na zmienne warunki. Zaleca się je trzymać jednak w osobnym akwarium, którego nie będą zamieszkiwać inne gatunki rybek akwariowych. Mimo, że nie powinno być między nimi konfliktów, paletki powinny żyć w stadzie ok. 50 ryb – a przy takim stadku źle czuć się mogą inne ławice.
Paletki żyją średnio ok. 6-10 lat. Cena paletek to mniej więcej od dwudziestu do nawet… kilkuset złotych za jedną sztukę. Oczywiście, wiele zależeć będzie od konkretnego gatunku i tego, czy jest łatwo (czy trudno) dostępny. Wśród paletek discus, wyróżnić można następujące odmiany: Solid Blue, Angels, Gold Cap Ghost,Brown, Red Diamond i wiele innych.
Wymagania paletek symphysodon w akwarium
Symphysodon to ryby, które nie będą dobrym rozwiązaniem dla początkującego akwarysty. Ryby posiadają duże wymagania może nie tylko, jeżeli chodzi o zbiornik wodny – a bardziej o prawidłowe odżywianie rybek. Jeżeli zaczynasz przygodę z akwarium, lepiej zdecyduj się na prostsze ryby (jak bojownik lub gupik moskiewski). No chyba, że jesteś mocno zdeterminowany i żadna hodowla nie stanowi przeszkody.
Na dobry początek, należy zakupić odpowiedniej wielkości akwarium – a więc minimum 200 litrowy zbiornik wodny. Konieczne będzie szerokie dno, z podłożem w formie ciemnego piasku rzecznego. Paletki lubią go przedmuchiwać w celu szukania pożywienia. Poza tym, żwirek mógłby zaszkodzić dyskowcom (np. gdyby niechcący się o niego otarły). Jak już wspominaliśmy, symphysodon preferuje pływanie w stadzie, zatem należy zainwestować od razu w przynajmniej kilka ryb. Oznacza to dużą inwestycję, na którą nie każdego początkującego hodowcę będzie zwyczajnie stać.
Dla dyskowców koniecznie powinno się zapewnić dużo kryjówek, w postaci dekoracji ceramicznych i korzeni. Korzenie zapewnią nie tylko schron, ale i doskonałe miejsce na składanie ikry. W akwarium nie powinno zabraknąć również roślin, zaś oświetlenie akwariowe powinno być akwariowe. Zakup również grzałkę do zbiornika wodnego i filtr, który nie będzie zbyt mocno mącił wody. Raz w tygodniu podmieniaj wodę, by zapewnić odpowiednie warunki do życia dyskowcom. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o dyskowcach, czyli paletkach.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Hodowla paletek symphysodon
Odżywianie dyskowców w akwarium
Symphysodon najchętniej jedzą pokarm zarówno roślinny, jak i zwierzęcy. Koniecznie dobierz im odpowiednią dietę bądź podpytaj o jej dopasowanie doświadczonych akwarystów, zwłaszcza że nieumiejętnie dobrany pokarm może spowodować problemy trawienne u dyskowców. Możesz podawać dyskowcom pokarm żywy – choć niektórzy sądzą, że żywy pokarm często bywa przyczyną chorób paletek. Symphysodon może jeść:
- kluski lane własnej roboty,
- małże,
- artemię żywą i mrożoną,
- gammarus suszony i mrożony,
- granulat dla ryb,
- dendrobenę i wazonkowca (żywe).
Rozmnażanie ryb symphysodon – opis
Nie jest trudno rozmnożyć dyskowce. Aby doprowadzić do tarła, trzeba będzie zestawić ze sobą jednego samca oraz minimum trzy samice – oczywiście, ryby nie mogą być spokrewnione, by nie doszło do złego połączenia genów. W akwarium tarliskowym zapewnić powinieneś dobrej jakości, stabilną wodę, o pH ok. 4,5-6,5. Temperatura wody w kotniku powinna mieć zaś ok. 30 st. C.
Akwarium lęgowe nie może mieć dużo roślin czy piasku, jednak dobre będzie wsadzenie do niego korzenia – tam ryba złoży ikrę. Tarło trwa ok. 1 godzinę, a rodzice po wykluciu się maluchów będą je chronić.