Military helmet jako mieszkaniec akwarium

Ślimak i jego rodzina

Nazwa łacińska ślimaka military helmet (hełm wojskowy) to Neritina pulligera. A skąd się wzięła nazwa popularna? Wystarczy na niego spojrzeć. W związku z bardzo drobnymi różnicami pomiędzy rodzajami ślimaków, nie możemy na oko odróżnić, czy to Neritina pulligera, czy Vittina waigiensis. Na razie trwa identyfikacja genetyczna różnych gatunków neritin. Dlatego jego owocna hodowla graniczy z cudem.

Neritina pulligera to gatunek, ale są podgatunki. Na przykład Neritina pulligera knorii i Neritina pulligera stumpfi. Nie wiadomo czy wszystkie podgatunki mogą krzyżować się między sobą (trudno stwierdzić na pewno, że to podgatunek, a nie inny gatunek).

Helmet mieszka w Oceanie Indyjskim. Niedaleko Indii. Tam zajmuje ujścia rzek do Oceanu Indyjskiego. Jednak nie na stałe, bo za młodu migruje z oceanu do rzek (tak, ten ślimak migruje!).

Dobre opinie i niskie wymagania

Jakie wymagania może mieć ślimak? 10-litrowe akwarium wystarczy, ale kiedy dodamy do niego ryby, trzeba zainwestować w filtr. Jak każdy ślimak, neritina potrzebuje dość twardej wody. Musi mieć z czego budować skorupkę. Przy miękkiej wodzie mogą powstać w niej białe dziurki. Helmet jest relatywnie tani, jego cena to około 5zł.

Warto neritinie dodawać od czasu do czasu sepię (w sklepach zoologicznych jako suplement dla papug – cena około 6zł). Sprawdzi się też pokarm wakacyjny dla ryb. Ten musi być koniecznie w postaci białego bloczku (cena od 3zł). Po dniu możemy wyjąć taki bloczek, żeby nie przyhamować wzrostu roślin.

Ślimak Helmet to ciekawie wyglądający ślimak akwariowy żerujący przy dnie, na szybach oraz ozdobach akwariowych. Ślimaki te nie sprawiają problemów w hodowli.
Ślimak helmet (Military Helmet) - opis, wymagania, żywienie, zdjęcia

Ślimak helmet jest idealny na glony. Nitkowe, zielone, okrzemki, a nawet krasnorosty, kiedy tych poprzednich zabraknie. Najpierw trzeba zrobić podmianę wody, a dopiero później inwestować w ślimaka. Niestety glony przeważnie rosną wtedy, kiedy jest dużo fosforu. A on bierze się na przykład z niezjedzonej karmy. Może karmnik dla ryb się zepsuł? Jeżeli wrzucimy neritiny do brudnego akwarium, o dużej ilości azotu i fosforu, ślimak może tego nie przeżyć.

Ślimak helmet (Military Helmet) - hełm na glony

Te ślimaki akwariowe są bardzo delikatne, jeśli chodzi o konsumpcję glonów i nie uszkadzają roślin. Opinie na ten temat bywają różne, bo kiedy glonów zabraknie, mogą podgryzać bardziej delikatne i miękkie rośliny. Wystarczy im wtedy dać cukinię, ogórka lub marchewkę (warzywa nie mogą długo leżeć w akwarium).

Military helmet doskonale nadaje się do akwariów roślinnych. Nie przeszkadza mu intensywne światło, oczyści każdy element wystroju. Kosi glony z kamieni, osady z korzeni i zielone kropki z szyb. Trzeba tylko uważać z sinicą (zielony szlam, który śmierdzi zgniłymi jajami), bo może być dla niego trująca.

Tak jak raczki i krewetki – neritiny są wrażliwe na metale ciężkie. Najczęściej występuje problem z miedzią. Należy unikać takich preparatów jak: Cuprisol Zoolek, Algin Tropical, Mycoforte Sera. Lepiej wyłowić ślimaczki na czas leczenia ryb. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o ślimakach w akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Ślimak helmet (Military Helmet) - wysokie wymagania do rozmnażania

Neritiny, w przeciwieństwie do innych ślimaków (takich jak zatoczki) nie są obupłciowe. Są osobniki męskie i osobniki żeńskie. Nie ma między nimi różnic zewnętrznych. Ponadto larwy tych ślimaczków potrzebują do rozwoju wody słonawej o dokładnej wartości NaCl 5ppm. Hodowla jest praktycznie niemożliwa.

W kokonie neritiny są niezłe jaja – od 30 do nawet 100 sztuk! Można sobie wyobrazić, jakiej są wielkości, skoro kokon ma 1mm. Przy odpowiednim zasoleniu larwy ślimaka neritina opuszczają kokon. Będą się zamieniać w miniaturową formę ślimaka. Na razie nikomu nie udało się odchować larw w akwarium.

Kiedy ślimaki dorastają, zmniejszają zasolenie. Tylko nie wiadomo w jakim stopniu i jak długo ma to trwać. Biorąc pod uwagę średnią prędkość ślimaka i fakt, że musi przejść z morza do rzeki…Może to trwać nawet parę lat.

Hełm wojskowy ozdobą akwarium

Ryby lubią helmety

Ślimak helmet może żyć z rybami. Nawet pielęgniczki nie są mu straszne. Skorupa przykrywa całą stopę, więc są bezpieczne. Trzeba się jednak wystrzegać specjalistów od eksterminacji ślimaków, więc: kolcobrzuchów i bocji. Dobrze też unikać sprytnych pielęgnic, które grzebią w podłożu.

To wspaniałe ślimaki akwariowe do trzymania z krewetkami. Trzeba tylko zabrać uwagę, że krewetki amano są też glonożercami, więc stanowią konkurencję pokarmową neritiny. Nie należy mieszać helmetów z rakami i krewetkami macrobrachium. Swoimi szczypczykami potrafią otworzyć ślimaka z chirurgiczną precyzją.

Neritiny mają tylko jednego, malutkiego, niepozornego wroga, który też jest ślimakiem. To Helena. Konkretnie Anentome helena. Jadowity mały ślimaczek, o którym krążą mordercze opinie. Helenka jest niepozorna, ale potrafi zlikwidować stopę tak pancerną jak military helmet.

Jaja z hełmem wojskowym

Żadne stworzenie nie ma samych zalet. Helmet niestety też. Jego główną uciążliwością są… jaja (właściwie kokony jaj). Przy nadgorliwym osobniku przednia szyba może być (szczególnie w rogach) usiana małymi milimetrowymi kropeczkami. Trudno je zdrapać i wydajność ślimacza w ich produkcji czasami przewyższa cierpliwość akwarysty.

Military helmet likwiduje ślimaki akwariowe. Podbiera im pokarm. Możemy na roślince przynieść jajeczka zatoczka, ale te 5 ślimaków to nic złego. Problem powstaje, gdy z 5 zrobi się 50 a później 500. Tak się stanie tylko wtedy, gdy mają co jeść. Jeżeli coś innego im to jedzenie podbierze, ślimaki znikną.

Główna wada jest też największą zaletą Neritiny. Jego rozmnażanie nie odbywa się w zawrotnym tempie więc helmet nie rozpanoszy się po akwarium. Tyle ile kupiliśmy, tyle będziemy mieli. I ani jednego ślimaka więcej.

Rozmnażanie to nie wszystko

Jeżeli ktoś chce podjąć bardzo duże wyzwanie akwarystyczne, jest nim na pewno hodowla tego pożytecznego ślimaka akwariowego. Tym bardziej, że Neritiny występują w wielu odmianach barwnych i z różnymi wzorami na skorupkach. Droga do sukcesu będzie daleka, ale opinie wśród akwarystów na pewno pełne szacunku.

Jedynym akwariowym stworem, o podobnej przydatności na glony, jest krewetka amano. Jednak trzeba na nie uważać, bo lubią wycieczki piesze poza akwarium. Neritiny są bardziej stałe i jak się je włoży do wody, już tam zostaną. Przebywanie military helmet nad taflą wody to bardzo zły omen (kiedy wszystkie próbują wyjść). Pędźmy wtedy zrobić podmianę w akwarium.  Pod kątem sprzątania helmet w każdym względzie wygrywa z rybami.

Doskonały ślimak dla początkujących i zaawansowanych akwarystów. A nawet dla tych, którzy chcą właśnie na ślimakach pozostać. Możemy założyć akwarium dla małego akwarysty ze ślimaczkiem. Trzeba go karmić, podmienić wodę, ułożyć roślinki w akwarium. Jego trudne rozmnażanie, też jest w tym przypadku korzystne. Kiedy zapomnimy go nakarmić, nic się nie stanie. Kiedy zapomnimy podmienić wodę raz na tydzień, też nie będzie tragedii. Nasze wakacje przetrwa bez problemu, a gdy przyjdzie czas możemy dołożyć krewetkę, rybkę i jeszcze jedną rybkę…

ikona podziel się Przekaż dalej