Ślimak Helenka – charakterystyka, hodowla, rozmnażanie, cena
Ślimak helenka to jeden z najbardziej popularnych skorupiaków, które można hodować w akwarium. Ślimaki helena są jednymi z najładniejszych słodkowodnych ślimaków, pochodzących z azjatyckich wód. Jak wygląda ślimak akwariowy helenka, co jedzą ślimaczki i jak powinna przebiegać ich hodowla? Jaka jest cena helenek? Oto dokładny opis ślimaków helena.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ślimakach.
Ślimak helenka – informacje dla hodowców
Pochodzenie ślimaków helena
Ślimaki helenka są słodkowodne, a w naturalnym środowisku spotkać je można w wodach bogatych w tlen, które szybko płyną. Często też jednak można zaobserwować te ślimaki w wodach stojących. Tak więc, najchętniej zamieszkiwane wody przez ślimaki to:
- potoki,
- rzeki o błotnistym / piaszczystym dnie,
- strumienie,
- stawy,
- jeziora,
- rowy,
- wyschnięte koryta rzek,
- skały pokryte mułem.
Obszar występowania ślimaków helenka to Tajlandia, Malezia oraz Indonezja (okolice Jawy).
Opis wyglądu ślimaków helena
Ślimak helenka, czyli anentome helena, najczęściej liczy ok. 15-18 mm. Jego skorupa jest barwy żółto-beżowej, a kształt przypomina stożek z paskami (ok. 4-5 skrętów). Czasami ślimaki mogą przybierać inną barwę, zależnie od terenów występowania w środowisku naturalnym. Wśród ślimaków helena wyróżnia się te o skorupie:
- czerwonej,
- czarnej,
- żółtej,
- brązowej.
Ślimaki posiadają rozkładaną trąbkę, czyli tzw. syfon (ok. 8-10 mm długości), którym mogą penetrować otoczenie (wystawiając ją na boki albo z przodu). Trąbki używają, aby zlokalizować pokarm lub inne ślimaki. Generalnie, ta trąbka dzieli się na dwie:
- większą – służy lokalizacji i oddychaniu
- mniejszą – służy odżywianiu się i może się rozciągać
Trąbka zakończona jest otworem gębowym. Pośrodku głowy, ślimaki helenka posiadają też czułki z oczkami. Dzięki mocnej stopie, ślimaki helena mogą unieruchomić swoją zdobycz, którą później jedzą. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Zachowanie ślimaków helena
Ślimak helenka jest bardzo żywiołowy, a także szybko się porusza po zbiorniku wodnym. Jeżeli chce zapolować na swoją potencjalną ofiarę, często zakopuje się np. w piasku, wystawiając jedynie trąbę. Gdy będzie blisko zdobyczy, wynurzy się z piachu i włoży do wnętrza skorupy innego ślimaka trąbę, która służy odżywianiu się helenki. W ten sposób, od razu zje ślimaka. W przeciwieństwie do ślimaków ampularia, nie wychodzi z akwarium.
Jak już zapewne zdążyłeś zauważyć, ślimak helena jest mięsożerny. Bardzo lubi inne małe ślimaki, więc możesz go karmić np. świderkami – o czym opowiemy jednak później. Dzięki temu, że ślimaki helenka posiadają narząd do paraliżowania ofiar, mogą bez pośpiechu zjadać upolowane zdobycze w akwarium. Często zdarza się, że ślimak helenka nie atakuje sam, a grupą – można to zauważyć zwłaszcza w nocy i w przypadku, gdy ofiara jest większa, niż ślimaki.
Ślimak akwariowy helena najbardziej aktywny jest wieczorową porą. Anentome wykazują się nie tylko sprytem, ale i tolerancją czy odpornością na różne warunki. Uwielbiają przebywać w podłożu, co związane jest z ich sposobem polowania – jednak, nie musisz martwić się, że poprzestawiają dekoracje w akwarium. Helenka nie szkodzi roślinom, jednak może zjadać niektórych osobników (żywi się nie małymi skorupiakami, ale też zjada rybki). Na pewno nie zaszkodzi mu jednak np. pawie oczko, która mieszkałaby ze ślimakiem w jednym akwarium.
Cena ślimaka helenka to ok. 1-5 zł / sztukę.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Ślimak helenka w akwarium – jak wygląda hodowla?
Wymagania ślimaków helena w zbiorniku wodnym
Ślimak helenka powinien mieć dużo miejsca w podłożu ze względu na to, że poluje i porusza się głównie właśnie w tamtym obszarze. Dobrze, jeżeli wyłożysz dno zbiornika wodnego piaskiem, ewentualnie drobnym żwirkiem. Warto będzie zakupić także filtr do oczyszczania akwarium, napowietrzacz i rośliny, dzięki którym będzie można w naturalny sposób rozproszyć światło. Oczywiście, doskonałym pomysłem będzie utworzenie ślimakom wielu kryjówek – jednak, nie mogą one być bardzo ciasne.
W akwarium przyda się także np. skała wapienna, stanowiąca cenne źródło wapnia dla ślimaków helena. Ślimaki helena nie mają wysokich wymagań, jeżeli chodzi o mieszkanie w domowym zbiorniku wodnym. Mimo wszystko, preferują wodę twardą oraz średnio twardą, w której będzie odpowiednia temperatura. Ślimak helenka poradzi sobie w wodzie miękkiej pod warunkiem, że jej temperatura będzie wynosić ok. 25 st. C. Na każde 10 litrów akwarium powinien przypadać jeden ślimak helena. Ślimaki mogą mieszkać z rybami takimi, jak np. pawie oczko.
Rozmnażanie ślimaków helenka akwarium
Ślimaki helena są rozdzielnopłciowe, więc należy zakupić zarówno samicę, jak i samca, jeżeli chcesz je rozmnożyć. Samiec posiada tzw. wyrostek, którym zapładnia samicę. Sperma samca ląduje w zbiorniku nasiennym, więc samiec nie będzie już potrzebny do zapłodnienia samych jajeczek. Samica będzie składać jaja jedno po drugim, a one przyklejać się będą do np. korzeni albo dekoracji w zbiorniku wodnym. Małe ślimaczki urodzą się po kilku tygodniach (zazwyczaj ok 21-35 dni). O dacie wylęgu zadecyduje temperatura w zbiorniku wodnym (do rozmnażania najlepsza jest temperatura powyżej 25 st. C). Larwy ślimaków zakopią się w piasku i tam będą się zmieniać nawet przez kilka miesięcy.
Dla ślimaków helena rozmnażanie jest bardzo łatwym zadaniem. Samice mogą jaja złożyć dosłownie wszędzie tam, gdzie akurat będzie im pasowało – mogą je zostawić nawet na gąbce od filtra! Jaja przypominają nieco te „nasze”, sadzone. Będą wielkości mniej więcej jednego milimetra, oblepione tzw. poduszką z substancją odżywczą. Jeżeli masz taką możliwość, możesz zaobserwować poszczególne etapy zmieniania się jaja – od niewielkiego jajeczka do małego ślimaka. Małe ślimaki z początku nie będą przypominać dorosłej wersji. Będą dorastać, nabierać barw i umacniać skorupy przez kilka miesięcy – dlatego jak już wspominaliśmy, by temu sprostać, chowają się w podłożu.
Czym karmić ślimaki helena?
Opisywaliśmy już, że ślimak helenka jest mięsożerny. Bardzo lubi polować na inne, zwłaszcza mniejsze ślimaki. Jednak, z równie ogromną ochotą, helenka poluje także na niewielkie ryby czy krewetki. Jeżeli w zbiorniku wodnym będziesz mieć problem z plagą mniejszych ślimaków, helenki na pewno będą stanowić doskonałe źródło walki z plagą. Helenki najczęściej polują na ślimaki, które są im podobne wielkościowo bądź mniejsze. Jednak, jeżeli będą naprawdę głodne, podołają nawet o wiele większej ampularii. Kiedy się najedzą, pozostawią jedynie… puste muszle upolowanych ślimaczków. Mimo, że odżywiają się innymi ślimakami (np. zatoczkami i rozdętkami), należy je dokarmiać. Możesz zatem dodatkowo karmić swoje ślimaki helena np.:
- krylem,
- krewetkami,
- bezkręgowcami,
- mrożonymi owadami (najlepiej wodnymi),
- pokarmem dla ryb dennych,
- pokarmem w tabletkach (z białkiem zwierzęcym),
- pokarmem dla raków,
- pokarmem dla krewetek,
- jajami ślimaków,
- wypławkami,
- warzywami (brokuły, sałata, groszek),
- resztkami pożywienia.