Urządzenie o prostej budowie

Skimmer do akwarium brzmi bardzo poważnie i profesjonalnie. To słowo po angielsku znaczy „szumować, zbierać, ślizgać”. W zupełności oddaje zadnie skimmera, który jest stosowany po to, żeby zbierał wszystko, co znajduje się na tafli wody. Ten akwarystyczny pomocnik nie tylko utrzyma klarowną wodę, ale też dodatkowo ją napowietrza.

W najprostszym wydaniu to po prostu rurka odchodząca od filtra, która sięga tafli wody i przez drobne wnęki woda z tafli przesącza się do jej wnętrza. Może być elementem dołączanym do filtra kubełkowego, wewnętrznego lub kaskady.

W bardziej zaawansowanym wydaniu to osobna pompa, która działa identycznie jak filtr wewnętrzny, ale ma na górnej części coś, co wygląda jak baszta zamku, czyli „grzebień”, przez który przepływa woda, pochłaniając przebarwienia z tafli wody i niepożądane drobinki.

Akwarystyczny pomocnik

Skimmer i napowietrzanie wody

Najważniejszym zastosowaniem skimmera jest używanie go do usunięcia tęczowych błon, które powstają na tafli wody. Jeżeli wybierzemy inne metody, to zadziałają na krótko, a skimmer do akwarium utrzyma przejrzystą taflę nawet przy intensywnym gromadzeniu błony przez dłuższy czas.

Skimmer jest też przydatny do zbierania cząstek podciętych roślin. Po sprzątaniu akwarium roślinnego nie ma większej zmory niż zbieranie drobniutkich kawałeczków roślin, które pływają na tafli. Wówczas wystarczy zamontować skimmer, żeby najdrobniejsze wyłowił za nas, a my możemy już delektować się widokiem czystego zbiornika.

Ze względów estetycznych można utrzymywać skimmer powierzchniowy tylko na czas wystąpienia problemu z czystością wody lub na stałe. Trzeba też pamiętać o jego częstym oczyszczaniu, bo bliskość światła służy rozwojowi glonów, gdy coś się nam podczepi na grzebieniu w górnej części skimmera.

Skimmer powoduje też dodatkowe napowietrzanie wody przez poruszanie taflą. Nie zawsze bąbelki są najlepszym rozwiązaniem. Gdy podajemy dwutlenek węgla napowietrzanie wody przez skimmer jest bardziej zgrabne niż przez kamień z pompką.

Opinie i użycie skimmera

Zawsze przy skimmerze należy pilnować poziomu wody. Gdy będzie za niska, możemy doprowadzić do awarii urządzenia, a gdy jest zamocowany na filtrze, to katastrofa gwarantowana. Po prostu przestanie zasysać wodę, bo się zapowietrzy i tylko szybka reakcja zapobiegnie padnięciu biologii.

Każde błony na wodzie są oznaką problemów w akwarium. Oczywiście używanie skimmera ich nie pogarsza, ale powinniśmy dociec, od czego mogą się robić. Potencjalnymi przyczynami mogą być:

  • Rozwój bakterii od niestabilnej biologii w akwarium
  • Chemiczne zanieczyszczenia w zbiorniku
  • Intensywny wzrost niektórych sinic lub glonów.

Kiedy już zlokalizujemy problem, użyjmy skimmera, żeby się go skutecznie pozbyć, ale pilnujmy podmian wody i czystości w akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Woda w akwarium, jak czyścić wodę w akwarium, jak działa skimmer do akwarium, pompka akwarystyczna
Gdzie kupić skimmer do akwarium i skimmery których producentów są najskuteczniejsze

Przeważnie jest tak, że zwracamy uwagę na problem, gdy ewidentnie kłuje w oczy. Zapchany, zamulony skimmer do akwarium nie daje tak wyraźnego efektu, jak zatrzymany filtr lub napowietrzanie. A po jakimś czasie w akwarium zaczynają pojawiać się glony, okrzemki, sinice i trudno zlokalizować winnego. Okazuje się, że nasz poczciwy skimmer powierzchniowy dawno nie był czyszczony i ledwo zipie. Kiedy już go mamy, czyśćmy go regularnie. Szczególnie wtedy, gdy jest podłączony do filtra kubełkowego. Sprawdź także ten artykuł na temat napowietrzania wody w akwarium.

Rodzaje skimmerów

Najczęściej skimmery do filtra kubełkowego nie są podstawowym wyposażeniem i dokupuje się je osobno. Takie zestawy mogą kosztować 30 lub ponad 100 zł. Cena jest uzależniona w dużej mierze od producenta i jakości użytych materiałów.

Skimmery w kaskadach są często elementem składowym filtra i to po prostu rurka odchodząca w górę, dopięta do rurki zasysającej wodę. Pomimo prostej konstrukcji działają bardzo efektywnie i w zupełności wystarczają do oczyszczenia tafli małego akwarium. Należy tylko uważać, żeby większe odpadki nie dostały się do rurki, bo ma dość małą średnicę i może zapchać filtr.

Niezależne skimmery (które stanowią osobne urządzenie) są bardzo podobne do filtra wewnętrznego i de facto działają tak samo, ale część zasysająca wodę znajduje się w górnej części urządzenia, tuż pod taflą. Wysoka ścianka boczna przepuszcza wodę, a zatrzymuje zanieczyszczenia, które gromadzą się wokół niego i można je łatwo zebrać. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 25 zł.

Opinie a praktyczne zastosowanie

Niezależnie od tego, jaki model skimmera wybierzemy, będzie bardzo podobnie spełniał swoją funkcję. Szczegółowe dopasowanie do potrzeb będzie warunkowało to, czy ma mieć na górze barierę przed przepuszczaniem zanieczyszczeń, czy powinien mieć większą wydajność przepływu wody, czy też moc, dzięki której będziemy mogli dodatkowo dołożyć materiał filtrujący na jego powierzchnię.

Oczywiście użyte elementy konstrukcyjne urządzenia są bardzo ważne, bo ułatwiają jego złożenie, ustawienie i wygodne użytkowanie. Przy stabilnym mocowaniu będzie mniejsze ryzyko zapowietrzenia filtra. Podobnie sytuacja wygląda z jakością zastosowanych uszczelek. Gdy mamy urządzenia używać długo, lepiej nie oszczędzać.

Skimmer powierzchniowy, jak każdy sprzęt akwarystyczny ułatwiający prowadzenie akwarium, powinien być stosowany z umiarem. Gdy w środku mamy dużo glonów i brak żywych roślin, to nie powinniśmy skupiać się na błonie powstającej na tafli wody, ale zdrowiu ryb i utrzymaniu prawidłowych parametrów wody. Niekiedy jednak nawet najładniejsze zbiorniki mogą zaliczyć „potknięcie”, a wtedy skimmer okazuje się nieocenioną pomocą, żeby woda nadal była krystalicznie czysta.

ikona podziel się Przekaż dalej