Bojownik wspaniały czy syjamski – co warto wiedzieć?

Historia bojownika – skąd pochodzą te rybki?

Bojownik wspaniały (Betta splendens), znany u nas w Polsce jako bojownik syjamski, to gatunek słodkowodnej ryby labiryntowej z rodziny guramiowatych. Żałobniczka również jest hodowana w akwariach i należy do gatunku słodkowodnej ryby, ale kąsaczokształtnej z rodziny kąsaczowatych. Nie należy mylić ze sobą tych dwóch ryb.

Betta splendens pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Wywodzi się z Półwyspu Indochińskiego. Występuje w wodach Tajlandii, Wietnamu, Kambodży i Laosu. Ta rybka trafiła do Europy pod koniec XIX wieku. Początkowo pojawiła się we Francji, w Rosji i w Niemczech.

Bojownik wspaniały żyje w wodach stojących, które są ubogie w tlen. Występuje w wodach o spokojnym nurcie, które są gęsto zarośnięte roślinnością, a także w małych stawach, w sadzawkach, na polach ryżowych, na rozlewiskach, w kanałach irygacyjnych. Obecnie bojownik wspaniały uznany jest za gatunek narażony na wyginięcie. Coraz trudniej spotkać tę rybę w naturalnym środowisku. Dzieje się tak za sprawą zarówno zatruwania ziemi chemikaliami, jak i przebudową terenów, na których ta rybka żyje.

Odmiany, różnice – jak wygląda samica bojownika, a jak samiec?

Ta rybka zawsze ma wydłużone ciało o cylindrycznym kształcie (zwęża się), a średnia jego długość to 6-7 cm. Jest uzębiona i ma mocną szczękę. Od 5 tygodnia życia u tej ryby kształci się tzw. labirynt (dodatkowy narząd oddechowy). Umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym i życie w wodach, które nie mają dużo tlenu. Bojownik jest aktywny w ciągu dnia, a jego średnia długość życia to ok. 3-5 lat.

Istnieje wiele rodzajów bojownika, zarówno pod względem kształtu płetw i ich rozmiaru, jak i koloru samej ryby. Zazwyczaj to samce mają jaskrawsze umaszczenie i są większe od samicy (mają wydłużone płetwy, aby móc otaczać samicę w czasie aktu). Samice są mniej okazałe od samców: ich płetwy zazwyczaj są krótsze, a koloru mniej wyraziste.

Bojownik może być krótkopłetwy lub długopłetwy (tzw. bojowniki kambodżańskie). Najbardziej znane odmiany bojowników ze względu na kształt płetw to:

  • DoubleTail – posiada dwie płetwy ogonowe (oddzielone już od samej podstawy). Zazwyczaj nie ma otwartych przestrzeni między wszystkimi płetwami, tworzy zamknięty krąg.
  • Crowntail – trzy płetwy (ogonowa, grzbietowa, odbytowa) są tzw. koroniaste. Promienie są dłuższe od płetwy (nie ma pomiędzy nimi błony). Możliwe odmiany to: podwójny promień, pojedynczy promień, krzyżowy promień. Ten ostatni jest najbardziej pożądany i najrzadszy.
  • Halfmoon – płetwa ogonowa tego bojownika jest w kształcie idealnego półkola/półksiężyca (180 stopni). Jest zaokrąglona. przypomina wachlarz.
  • Veiltail – płetwa ogonowa jest długa, nie tworzy wachlarza. Wszystkie płetwy są gładkie.
  • Dumbo – płetwy piersiowe są bardzo długie, przypominają wachlarz/firankę.

Występuje bojownik czerwony, zielony oraz czarny, ale ta ryba może być też niebieska, fioletowa czy dwukolorowa. Hodowcy stworzyli bardzo wiele ciekawych odmian kolorystycznych, ponieważ u tej rybki występuje zjawisko dziedziczenia barw – potomstwo bojownika otrzymuje cechy mieszane. W naturze bojownik jest zazwyczaj zielony lub brunatno-czerwony. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować akwarium dla bojownika.

Dwie rybki z gatunku samica bojownika na czarnym tle, a także opis i wymagania
Jakie wymagania ma samica bojownika, czyli hodowla w akwarium krok po kroku

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Hodowla rybek – cena bojownika, wymagania

Żywienie, choroby, cena – najważniejsze informacje

Bojownik jest mięsożerną rybą. Zjada różne larwy owadów oraz drobne bezkręgowce. I to właśnie one powinny przeważać w diecie bojownika. Można mu podawać: larwy komarów, wodzień, artemię, ikrę innych gatunków ryb, rureczniki, dafnie, zooplankton. Bojownik zjada zarówno suchy pokarm, jak i żywy czy mrożony.

Jeśli odpowiednio nie zadbasz o to, aby akwarium było przymknięte, bojownik może przeziębić narząd oddechowy (labirynt). Przyczyną choroby jest różnica temperatury pomiędzy wodą, w której żyje, a powietrzem, którym oddycha. Z kolei przeziębienie może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu pęcherza pławnego, który odpowiada za swobodne unoszenie się w wodzie. Bojownik może cierpieć też na bakteryjne zapalenie skóry, choroby płetw oraz pasożytniczą chorobę aksamitną.

Na portalu ogłoszeniowym olx.pl samica bojownika kosztuje zazwyczaj od 5 do 15 zł. Samiec jest droższy. Jego cena waga się od 15 do 40 zł, ale czasami można trafić na ofertę nawet za 80 zł. Mniejsze ceny za te akwariowe rybki będą także w zwykłym sklepie zoologiczny. Jednak w specjalistycznych sklepach (np. Flower Fish) i domowych hodowlach ryby te kosztują ok. 40 – 230 zł. Zakup od osoby specjalizującej się w hodowli bojowników jest bezpieczniejszym wyborem. W razie problemów z rybką, hodowcy zawsze służą radą i pomocą.

Akwarium, temperatura – w jakich warunkach żyje bojownik?

Tak jak było wspomniane wcześniej, akwarium musi zostać przykryte, inaczej powietrze nad taflą wody nie będzie miało odpowiedniej temperatury i dojdzie do przeziębienia bojownika. Sama woda powinna mieć 25-28 stopni C (nigdy nie powinna być mniejsza niż 22 stopnie C). Ważny jest również odczyn pH, ten właściwy to 6,0-7,8. W zbiorniku potrzebna jest także grzałka. Co tydzień należy wylać 1/3 wody i dolać tyle samo nowej. Choć filtr nie jest konieczny, to warto zaopatrzyć zbiornik w nawet niewielki filtr wewnętrzny.

Przy bojowniku odpadają wszelkie kule jako zbiornik. Dla jednej rybki odpowiednie będzie akwarium o pojemności 20 l. Przy większej liczbie bojowników, polecane jest to o pojemności 54 l, ale gęsto obsadzone roślinami, które będą służyły za kryjówki. Z tego powodu dobrze sprawdzają się akwaria dłuższe o niższym poziomie wody. Rośliny, jakie nadają się do zbiornika z bojownikiem to m.in.: mech jawajski, kabomba wodna, limnofila wodna, onowodek pofałdowany, różdżyca rutewkowata. Zazwyczaj nie poleca się trzymania dwóch samców w jednym akwarium, ponieważ są to bardzo terytorialne ryby, a ich walki rozgrywają się do śmierci przeciwnika.

Samica bojownika jest mniej urodziwa od samca. Z tego powodu mniej osób decyduje się na jej zakup. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jednego samca czy kilka samic, zadbaj o odpowiednie warunki do życia oraz właściwą dietę bojownika.

ikona podziel się Przekaż dalej