Salamandra meksykańska – hodowla, krok po kroku

Jak wygląda axolotl, czyli wodna salamandra?

Salamandra meksykańska to ciekawe stworzenie wodne, które można hodować w domowym akwarium. Płaz wywodzi się z Meksyku. Bardzo często dorasta w naturalnych warunkach do ok. 25 centymetrów, choć wzrost ten może być znacznie większy. Salamandra charakteryzuje się małymi oczkami, płaską głową i płetwą, wiotkimi kończynami (ze zdolnością do regenerowania się), a także szerokim „uśmiechem” – z czego zresztą aksolotl jest znany. Najbardziej popularne kolory aksolotla to czarny, albinos, beżowy, złoty i szary.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jaszczurka wodna posiada zdolność do regenerowania – nie tylko poszczególnych członków ciała, ale i organów. Jeżeli będziesz chciał hodować aksolotla z agresywną rybą (co nie jest polecane) i ta ryba odgryzie salamandrze kończynę, po jakimś czasie kończyna owa zregeneruje się i odrośnie. Podobną zdolność mają np. skrzela zwierzątka. Oczywiście, lepiej będzie trzymać w zbiorniku wodnym wyłącznie same aksolotle – agresywna ryba może być konfliktowa w stosunku do salamandry, a małe rybki mogą stać się pożywieniem aksolotla.

Aksolotl meksykański - cena aksolotla

Wiele osób zastanawia się, za ile można kupić aksolotla. Niektórym wydaje się, że to bardzo egzotyczne i trudno dostępne zwierzę. W rzeczywistości jednak, każdy porządny sklep akwarystyczny posiada aksolotla na stanie. Cena aksolotla zależeć będzie od wielu czynników, m.in. od rzadkiego umaszczenia czy wielkości jaszczurki wodnej.

Średnio liczy się, że za jednego aksolotla trzeba zapłacić między 40 a 50 zł. Rzecz jasna, mniej popularne gatunki mogą zostać wycenione przez sklep zupełnie inaczej. Tym sposobem, salamandra meksykańska może kosztować nawet do 100 zł (i więcej!).

Ambystoma meksykańska – wymagania w akwarium

Wymagania aksolotla, czyli czego potrzebuje jaszczurka wodna?

Ryba akwariowa z nogami potrzebuje doskonale dobranego akwarium. Sklep oferuje różne zbiorniki wodne, jednak powinieneś pamiętać o pewnej zasadzie – im większe akwarium dla salamandry, tym lepiej. Ambystoma meksykańska musi mieć wystarczająco dużo miejsca, by móc się prawidłowo rozwijać. Zaleca się, by na jedną salamandrę wypadało 50 litrowe akwarium. Jeżeli decydujesz się więc np. na parkę, zbiornik wodny powinien być odpowiednio większy. Postaraj się nie trzymać akwarium w słonecznym miejscu. W środowisku naturalnym, salamandra meksykańska zamieszkuje zacienione akweny wodne i takie warunki będą dla niej najlepsze również w akwarium.

Dno zbiornika wodnego powinien przykrywać piasek ok. 3mm. Nie poleca się wysypywania żwirku lub kamieni w akwarium, bo zjadając je czarny axolotl może uszkodzić sobie jelita, zatykając je. Często doprowadza to niestety do… śmierci jaszczurki wodnej. Nie poleca się również trzymania aksolotla z innymi rybami. Jak już wspominaliśmy, agresywna i terytorialna ryba może być wrogo nastawiona do również terytorialnego aksolotla. Natomiast małe rybki mogą stać się pożywieniem dla salamandry wodnej. Nie zapominaj o tym, że płaz je w naturze nie tylko owady latające, ale czasem i mięso. Dlatego, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów, zdecyduj się na hodowanie aksolotlów osobno.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Jaszczurka salamandra meksykańska na tle zielonych roślinek oraz jej hodowla w akwarium
Salamandra meksykańska w akwarium, czyli jej cena i hodowla krok po kroku

Oczywiście, bardzo ważna będzie filtracja w akwarium, bo dzięki niej można oczyszczać wodę i zapewnić tlen. Oświetlenie nie może być agresywne, więc najlepiej zamontować je punktowo lub po jednej stronie zbiornika wodnego (tak, by zbyt szybko nie rozwijały się glony w akwarium). Oprócz tego, wypada również zapewnić aksolotlowi następujące parametry wody. Wbrew pozorom, salamandra meksykańska ma dość duże wymagania.

  • Temperatura wody: ok. 12-20 st. C
  • Twardość wody: minimum 7 pH
  • Zawartość azotanów: 25 mg / 1 l
  • Zawartość azotynów: 0,5 / 1 l

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.

Rozmnażanie aksolotlów meksykańskich

Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, samiec z samicą będą mogli zacząć się rozmnażać. W celu zapłodnienia, samiec składa spermafory. Następnie, samica pobiera je i składa skrzek już kilka dni po zapłodnieniu (w ilości do kilkuset jajeczek). Aksolotle wykluwają się po ok. 3 tygodniach. Po mniej więcej 4 miesiącach wykształcą im się charakterystyczne dla salamandry meksykańskiej kończyny.

Co je ambystoma meksykańska? Otóż, wcale nie glony w akwarium! Najchętniej żywi się mrożoną (i żywą) rybą, skorupiakami, larwami ochotki, dżdżownicami, rurecznikami, świerszczami, muchami, komarami i niewielką ilością mięsa, podawaną od czasu do czasu. Oczywiście, możesz również karmić aksolotla suchym pokarmem – jednak, zalecana przez hodowców jest dieta w postaci żywych insektów.

ikona podziel się Przekaż dalej