Ryby paletki – opis, wymagania, pielęgnacja, porady praktyczne
Ryby paletki, czyli inaczej dyskowce, to popularne ryby akwariowe. Stanowią one bardzo atrakcyjną ozdobę każdego akwarium, choć ich hodowla nie należy do najłatwiejszych. Jaka jest cena paletek, ich rodzaje oraz wymagania? Dowiedz się, jak prawidłowo hodować paletki i dlaczego akwarystyka od lat zachwyca się tym nietuzinkowym gatunkiem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Ryby paletki – opis dyskowców
Pochodzenie ryb paletek
Ryby paletki odkryto mniej więcej ok. 200 lat temu, w okolicy Ameryki Południowej. Dyskowce zamieszkują głównie rzekę Amazonkę, a także jej dopływy, spiętrzenia i odnogi dzikiej rzeki. Mało tego, można paletki spotkać również w niewielkich jeziorach – tam pływają pomiędzy korzeniami drzew, zazwyczaj w ławicy składającej się z ok. 50 paletek. Ciężko określić stan ich naturalnego środowiska, a już zwłaszcza wody. W Ameryce Południowej mamy bowiem porę mokrą i suchą, podczas której stale zmienia się poziom wody. Można jednak uznać, że gatunki te lubują się w wodzie ciepłej, ok. 25-30 st. C.
Naturalnym pożywieniem dla paletek są jednodniowe larwy, pozyskiwane dzięki przedmuchiwaniu przez ryb podłoża – to ciekawy proces, wart zaobserwowania również w domowym akwarium. W naturalnym środowisku, paletki dzielą się na różne rodzaje barwne, np. brązowe i niemal czerwone. Dzięki krzyżowaniu ich ze sobą, dziś mamy różne gatunki paletek, które najlepiej zobrazuje galeria zdjęć.
Opis wyglądu paletek
Akwarystyka od wielu lat zachwyca się nietuzinkowym wyglądem dyskowców. Ryby paletki są wąskie, wysokie i poruszają się z gracją w zbiorniku wodnym. Wyglądają, jakby ktoś je spłaszczył – właśnie dlatego akwaryści tak bardzo radują się na ich widok. Oprócz spłaszczonego ciał, uwagę przykuwa ich wzrost – średnio ok. 15-20 centymetrów. W dodatku, paletki akwariowe wcale nie są agresywne, więc może z nimi zamieszkać np. glonojad syjamski – swoją wielkością, paletki wzbudzają w nich respekt, zatem nie powinny ich atakować. A więc, z jakimi rybami można umieścić paletki? Z całą pewnością, warto hodować je z mniejszymi rybkami, które są łagodne – jak wiadomo, glonojad syjamski w starszym wieku może zacząć robić się nieco agresywny i mocno terytorialny, więc lepiej nie ryzykować.
Akwaryści lubią ryby paletki nie tylko ze względu na ich niesamowity wygląd, ale i małą podatność na różne choroby. Właśnie dlatego, akwaryści często trzymają je w osobnych zbiornikach wodnych – składających się wyłącznie z dyskowców. Ryby paletki są aktywne, poruszają się z niezwykłą gracją i są bardzo ciekawe właścicieli – dlatego często podpływają do szyby, żeby się im przyjrzeć. Mają błyszczącą skórę i jasne oczy, a płetwy naprężone. Zdecydowanie, to jedne z najpiękniejszych ryb, które można pielęgnować w domowym zbiorniku wodnym. Wygląd paletek najlepiej zobrazuje galeria zdjęć. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.
Cena paletek to średnio od dwudziestu do nawet kilkuset złotych za jedną sztukę – zależnie od jej rodzaju. Mamy więc np. gatunki paletek takie, jak:
- Brown
- Red Diamond
- Gold Cap Ghost
- Turquoise Heckel
- Blu Diamond
- Royal Blue
- Royal Red
- Solid Blue
- Solid Red
- Angels
- Marlboro Red
- Cobalt Red Turquoise
- Hybhyda Red Spotted Green
- Pigeon Blood
- Magic Red
- i wiele innych
Długość życia paletek to średnio ok. 6-10 lat.
Hodowla ryb paletek w akwarium
Jak hodować dyskowce akwariowe?
Paletki to ryby, które nie nadają się dla każdego hodowcy. Na pewno nie są one zalecane jako pierwsze ryby do pierwszego akwarium, zwłaszcza że mają dość spore wymagania w przypadku żywienia i temperatury. Jeżeli więc jesteś na początku swojej „akwarystycznej drogi”, lepiej zacznij od prostszych ryb (jak glonojad syjamski). Jeśli jesteś zaś zdeterminowanym hodowcą, możesz spróbować założyć akwarium z paletkami. Zbiornik dla dyskowców powinien być duży, minimum 200 litrowy. Akwarium powinno mieć szerokie dno, by móc je efektownie urządzić oraz zapewnić bezpieczeństwo dyskowcom. Paletki lubią żyć w stadzie, więc nie możesz hodować wyłącznie jednej paletki w zbiorniku. Oczywiście, wiązać się to będzie z dużymi koszami – paletki nie należą bowiem do tanich ryb.
Dyskowce mogą się przystosować do różnego światła i podłoża, a także zasadzonych w akwarium roślin. Najlepiej sprawdza się jednak ciemny piasek rzeczy na dnie, z którego paletki będą wydmuchiwać pożywienie. Koniecznie umieść z zbiorniku wodnym korzenie, by zapewnić nie tylko schronienie paletkom, ale także bezpieczne miejsce na składanie ikry. Co do roślin, doskonałe będą te o rozwiniętym systemie korzeniowym i z dużymi liśćmi. Oświetlenie może być punktowe.
W akwarium umieścić powinieneś również grzałkę, by nie pozwalała zwiększać się wodzie powyżej 30 st. C. Dodatkowo, umieść również filtr, jednak bardzo wydajny i niemącący wody. Woda powinna być nieco kwaśna i miękka, a także wzbogacona o odpowiednie substancje chemiczne. Raz w tygodniu postaraj się również podmienić wodę, średnio ok. 15 % zawartości całego zbiornika wodnego.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Czym karmić ryby paletki?
Paletki bardzo lubią odżywiać się pokarmem zwierzęcym, ale też roślinnym. Powinno się dobrze dopasować dietę paletkom, bo źle dobrane pożywienie może spowodować problemy trawienne u ryb. Hodowcy zalecają podawać dyskowcom pokarm żywy, w przeważającej ilości nad suchym. Niektórzy jednak upierają się, że żywy pokarm może przynieść choroby, na które paletki są podatne. Zalecają więc podawać dyskowcom:
- zmielone / starte serca końskie
bądź wołowe,
- pokarm mrożony,
- lane kluski.
Rozmnażanie paletek w domowym zbiorniku wodnym
Paletki nie rozmnażają się bardzo trudno, nawet w mało korzystnych warunkach. W tym celu, potrzeba będzie ok. trzech samic i jednego samca, doprowadzając rybki do tarła. Samiec i samica powinni być doskonale dobrani – ryby nie mogą być silnie ze sobą spokrewnione. Jeżeli przełożysz parkę do akwarium lęgowego, powinna być w nim ustabilizowana woda, której nie będziesz często podmieniał. Kotnik nie może mieć dna, a także posiadać musi mało roślinności. Możesz za to wsadzić do niego korzeń, gdzie ryby złożą ikrę. Idealna pojemność akwarium do rozmnażania to ok. 100 litrów, a pH wody powinno wynosić 4,5-6,5. Temperatura wody do tarła najlepsza będzie ok. 30 st. C.
Samica składa jajeczka, a samiec je zapładnia, ustawiając się za nią. Tarło trwa średnio ok. 1 godzinę. Oboje rodziców chroni ikrę, która po wylęgu obsiada ich i żywi się wydzieliną skóry rodziców. Po tym czasie, możesz zacząć podawać maluchom świeże larwy solowca.