Ryby neonki - odmiany, opis, zdjęcia, hodowla, wymagania, porady
Neonki są bardzo popularne, lecz coraz więcej akwarystów ma z nimi problemy. Zobaczmy jakie gatunki neona wybrać, żeby były bardziej odporne na choroby i miały odpowiednie warunki w akwarium.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach neonkach.
Akwarium z neonkami
Klasyka ryb akwariowych
Akwarystyka ma swoje ikoniczne ryby – to neonki. Razem ze złotą rybką są od tak dawna trzymane w akwarium, że chyba każdy w akwarystycznej drodze przechodził etap neonków. Małe, ładne, wytrzymałe, czyli idealne rybki dla początkujących akwarystów.
Nie dość, że doskonale wpisują się w świat akwarystyki, to jeszcze występują w wielu gatunkach i odmianach. Znajdzie się coś do małego, dużego i kolorowego akwarium. Rodzaje neonów różnią się bowiem kolorem i wielkością.
Przez opisanie odmian i preferowanego towarzystwa, dotrzemy do tematu rozmnażania tych uroczych ryb akwariowych i zobaczymy, czy jest to możliwe w akwarium ogólnym z gupikami, czy wymaga osobnego zbiornika z odpowiednim sprzętem.
Odmiana i cena neona
Zanim poznamy różne gatunki neonów, poznajmy parę odmian. Jedną z nich jest neon weloniasty. Ma długie przezroczyste płetwy i raczej nie jest za popularny. Od czasu do czasu wyskoczy gdzieś w sklepie, ale przeważnie nie przykuwa uwagi.
Ciekawą odmianą jest neon diamentowy, mający przód ciała, czyli głowę i kawałek za nią, całe błyszczące na niebiesko. Są pozbawione tej charakterystycznej kreski, ale kolor czerwony ciągnie się od brzucha po płetwę ogonową. Odmiana piękna, ale wiele zależy od jej pochodzenia. Jeżeli jest dostępny, jego cena nie przekracza 4 zł.
Neon złoty to ciekawostka, bo jest praktycznie przezroczysty, ma tylko błyszczącą kreskę na środku ciała. Jego kolor jest trudny do opisania, ale można spróbować jako złoto-niebiesko-srebrny. Jeżeli już wybierać, to chyba lepiej zwinnika złotego, którego całe ciało jest błyszczące. To nie najdroższy neon, jego cena wynosi około 5 zł.
Gatunki neonów
Neon zielony
Neon zielony, czyli Paracheirodon simulans jest zdecydowanie najmniejszy z całej ekipy. Dorasta do zaledwie 2 cm i różni się wyglądem od pozostałych. Jak sama nazwa wskazuje, jest bardziej zielony, niż reszta. Najbardziej przy stresowych sytuacjach, robi się zielono – biały.
Można go łatwo odróżnić od reszty, po wielkości. Jest ponad dwa razy mniejszy! Różnica polega też na tym, że błyszcząca kreska wyraźnie oddziela dolny czerwony kolor od górnego szarego. Neonowa kreska na całej długości ciała ma podobną szerokość i sięga do płetwy ogonowej.
W zachowaniu przypomina neona innesa (paracheirodon innesi), ale warto go trzymać w większej ławicy. 10 sztuk to minimum. Wówczas te małe rybki będą bardziej pewne siebie i nie będą się tak często chowały i rozpraszały po zbiorniku. Najlepiej go trzymać z tak małymi rybami, jak bystrzyk amandy lub drobnoustek anduzei.
Ryby stare, jak akwarystyka
Neon innesa, czyli Paracheirodon innesi, to najbardziej popularny i najtańszy neon. Dorasta do 3,5 centymetrów i najlepiej ze wszystkich gatunków adaptuje się do wody kranowej. Zdecydowanie najmniej kłopotliwy w utrzymaniu i towarzystwie.
Niebieska neonowa kreska niknie przed płetwą ogonową i zachodzi w górę. Czerwony jest tylko obszar za brzuchem, a kończy się na płetwie ogonowej. Samiczki są bardziej okrągłe, a samce chude (jak u wszystkich neonów).
Z racji wielkości może dzielić akwarium z innymi rybami, które są popularne w hobby. Bystrzyki, mieczyki czy platki nie mogłyby pływać z 2-cm neonem zielonym, ale 3,5 cm robi dużą różnicę. Jest najbardziej odważny ze wszystkich gatunków neonów, ale też powinien być trzymany w ławicy minimum 6 sztuk. A może zainteresuje cię także ten artykuł o neonie Innesa?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Wrażliwość i choroby neonów czerwonych
Neon czerwony, czyli Paracheirodon axelrodi, jest najładniej ubarwionym gatunkiem. Jest mniejszy, niż innesa (paracheirodon innesi), bo dorasta do 3 cm, ale warto zdecydować się właśnie na niego, o ile jesteśmy pewni, że nasze akwarium jest czyste.
Neon czerwony jest najbardziej wrażliwą rybą z całej trójki i to najczęściej on pada ofiarą różnych chorób. U niego niebieska kreska układa się w falę, jak u neona innesa, ale za to czerwony kolor pokrywa całą spodnią część ciała. Nawet u samiczek jest intensywny i głęboki.
Przy tym gatunku neona musimy uważać na towarzystwo i jakość wody. Minimalna niezbędna ilość to 6 sztuk, a pozostałe rybki nie powinny być zanadto żwawe, jak danio, żeby go nie płoszyć zanadto. Jeżeli będzie zestresowany, kolory zbledną i zacznie chorować.
Najczęstsze choroby neonów to infekcje bakteryjne, dermocystidium, i oczywiście Pleistophora wywołująca chorobę tetry neonowej. Tutaj ogromne znaczenie ma odporność organizmu i kondycja ryby. Jeżeli mamy neony jakiś czas, to przy dobrych warunkach dadzą radę, nawet jeśli wprowadzimy pasożyta do zbiornika.
Hodowla z neonkami
Ryby neonki - warunki idealne
Ryby neonki powinny być rozmnażane przy pH wynoszącym 6,5. Najlepsza w tym celu będzie woda demineralizowana z dodatkiem kwasów humusowych. Torf, szyszki olchy to dobry dodatek do wody. Chodzi o to, żeby woda była stabilna i czysta. Temperatura wody powinna wynosić 26⁰C
Dla neona innesa i czerwonego można łączyć samca z dwiema samicami. Przy neonie zielonym, możemy wpuścić grupę ryb. Za każdym razem dorosłe osobniki należy odłowić od razu po spuszczeniu ikry. Każda ryba, nawet rodzice, mogą ją wyjeść. Najlepsze wyniki osiąga się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do sterylnych, więc czyste szkło bez ozdób i podłoża. Na dno powinny być położone mchy lub liście, na których będą jajeczka.
Przy tarle powinno być przysłonięte światło, a jajeczka i późniejsze larwy najlepiej trzymać w warunkach dużego zaciemnienia. Po uzyskaniu jajeczek warto dodać do wody błękit metylenowy, żeby ochronić ikrę przed grzybami i pleśnią.
Neon z innymi rybami
Neonów nie można rozmnożyć w akwarium ogólnym. Jest za dużo innych ryb akwariowych, które wyjedzą jajeczka, włącznie z rodzicami. Poza tym dużo materii organicznej powoduje, że ikra szybko pleśnieje i się psuje. Tu akwarystyka nie idzie na kompromis.
Ryby neonki powinny mieć takie parametry wody, jak wskazane przy rozmnażaniu. Bardzo rzadko udaje nam się takie utrzymać, a właściwie często jest to po prostu nierealne. Prowadzenie akwarium na wodzie o konduktywności 22 µs/cm to droga przez mękę.
Nie musimy mieć takiej wody, ale warto dążyć do jak najniższych wartości, jeżeli chcemy mieć rybki pięknie wybarwione i zdrowe. Konieczna jest też do tego duża ławica. Im większa, tym lepsza. Dużo korzeni i mrok są dodatkowymi atutami.
Możemy więc trzymać ryby neonki z mieczykiem, gupikiem i brzanką, ale nie będzie to ta sama ryba, co w akwarium z bystrzykami, tetrami, czy monogatunkowym (z samymi neonkami). Warto połączyć warunki minimalne z maksymalnymi i do akwarium ogólnego dać zacieniających roślin i klimatycznych korzeni.
Wiem, że czerwone są większe przeważnie w handlu, ale właśnie nie wiem, czy to taka specyfika hodowlanych i czy rzeczywiście w naturalnie żyjących populacjach jest tak duża różnica wielkości (podobno ze względu na małe ilości pokarmu).