Ryby mieczyki – ważne informacje dla akwarystów

Jak wyglądają akwariowe rybki mieczyki?

Mieczyk hellera jest rybą pochodzącą z Ameryki Środkowej. Pływa w wodach m.in. Hondurasu, Gwatemali czy Meksyku, gdzie mieszka też np. gupik moskiewski. Ich wzrost mniejszy jest nieco od tego, jaki ma razbora klinowa. Tak więc, mieczyki osiągają wzrost ok. 3 cm, choć akwariowa wersja może urosnąć nawet do 12 cm. Hodowla najczęściej zajmuje się mieczykami, które mają kolor:

  • pomarańczowy,
  • żółty,
  • zielono-czarny,
  • pomarańczowo-srebrny,
  • czerwony.

W naturalnym środowisku spotkać można różne rodzaje mieczyków. Najczęściej zetknąć się można w prawdziwym środowisku z rybkami o oliwkowym kolorze, z żółto-zielonymi bokami. Od otworu gębowego aż do płetwy ogonowej biegnie u rybek wąski, zygzakowaty pas w kolorze ceglastym. Samica i samiec różnią się od siebie – samiec posiada bowiem płetwę ogonową, która zakończona jest charakterystycznym mieczem (stąd też nazwa ryby).

Ryby akwariowe - odmiany mieczyków hellera

Rodzaje mieczyków są bardzo różne. Każdy posiada swoje specyficzne cechy, dzięki którym można go odróżnić od pozostałych mieczyków. Przedstawimy kilka rodzajów mieczyków, które mogą zamieszkiwać akwarium słodkowodne:

  1. Mieczyk czerwony – jest to prawdopodobnie najbardziej popularna rybka akwariowa, ale też najbardziej rozpoznawalna wśród mieczyków. Intensywność czerwieni zależeć będzie od pozycji mieczyka w stadzie. Jeżeli ryby mieczyki będą słabszej pozycji, ich kolor przybierze odcień blado-czerwony. Ciemniejsze mogą być zaś mieczyki starsze i pływające w złej jakości wodzie.
  2. Mieczyk berliński – jego czerwone ciało przykryte jest czarnymi plamkami, których miecznik posiada najwięcej w okolicy ogona.
  3. Albinos – odmiana albinotyczna to mieczyk o białym lub jasno-różowym kolorze, z czerwonymi oczami.
  4. Wagtail – ich ciało jest całe czerwone, a jedynie płetwy mają czarny kolor.
  5. Koi – to odmiana częściowo albinotyczna, jednak kolor biały znajduje się tylko w środkowej części ciała. Reszta jest czerwona.
  6. Tuxedo – podobne do berlińskich mieczyków, jednak brzuch i grzbiet są czerwone, a środkiem ciała biegną czarne kropeczki.
  7. Kometa – zazwyczaj ma różne kolory, a na ogonie dwa czarne paski.
  8. Mieczyk zielony – tę odmianę częściej spotkać można na wolności. Ważne, by miał wzdłuż ciała odblaskową linię (niebiesko-czerwonawą).
  9. Mieczyki weloniaste – wśród nich popularny miecznik to tzw. „widlak”, który ma wydłużone płetwy i podwójne miecze w płetwie ogonowej. Można też spotkać weloniaste mieczniki z aż trzema mieczami.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Cena mieczyków zależeć będzie od tego, jak bardzo jest on rzadkim okazem. Najczęściej kwota za jednego mieczyka to od kilku złotych w górę. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Ryby mieczyki w akwarium – co powinieneś o nich wiedzieć?

Wymagania mieczyków w hodowli domowej – roślinność, temperatura wody, oświetlenie

Możesz trzymać swoje mieczyki nawet w małym akwarium (do 60 l litrów), jednak będą one wówczas niewielkie, nie mogąc osiągnąć większego rozmiaru (przez zbyt małe akwarium). Gdy nie możesz sobie pozwolić na większe akwarium lepiej, by w zbiorniku wodnym do 60 litrów zamieszkały maksymalnie 4 rybki. Najlepiej, gdy samic będzie jednak więcej niż samców (ok. 2-3 samiczki na jednego samca). Dlaczego równowaga jest aż tak ważna? Otóż:

  • Wpłynie to korzystniej na rozmnażanie się mieczyków.
  • Mieczyk podobnie, jak bojownik, jest rybą terytorialną. Im mniej samców, tym mniej bójek w zbiorniku wodnym.
Mała rybka w akwarium oraz ryby mieczyki akwariowe, ich wymagania i cena
Jakie wymagania mają ryby mieczyki akwariowe, a także ich cena

W akwarium warto będzie również posadzić nieco więcej roślin, które lubi też np. razbora klinowa czy gupik moskiewski. Akwarium słodkowodne powinno być gęsto obsadzone roślinami.  Trzeba jedynie pamiętać o tym, by umożliwić rybom swobodnie pływać na powierzchni. Co do podłoża, nie będzie miało większego znaczenia, co wysypiesz dno zbiornika wodnego. Lepiej jednak, żeby to był np. ciemny żwirek, ponieważ ryby mieczyki zdecydowanie lepiej prezentują się wówczas na jego tle. W przypadku oświetlenia, nie przeszkadza im nawet mocne światło. Trzeba tylko pamiętać o założeniu pokrywy, by rybki nie wyskoczyły z akwarium.

Postaraj się, by temperatura wody wynosiła ok. 20-24 st. C i miała odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Mieczyki nie bardzo lubią, kiedy jest ciepło. Jeżeli chodzi o pH wody, powinno ono wynosić ok. 7-7,5, zaś twardość 6 do maksymalnie 25. Możesz dodać do wody np. soli kuchennej, by poprawić samopoczucie ryb. Pamiętaj przy tym, by dobrze napowietrzyć akwarium i filtrować je na bieżąco np. dobrej jakości, wydajnym filtrem. Staraj się też podmieniać wodę przynajmniej raz na 2 tygodnie.

Rozmnażanie mieczyków w domowym akwarium - ważne informacje

Ryby mieczyki są stadne, zatem w zbiorniku wodnym będą pływać obok siebie. Zazwyczaj ryby mieczyki zasiedlają środkową strefę akwarium. Są dla innych ryb łagodne, choć np. bojownik nie będzie już wobec nich aż tak przyjazny. Mieczyki szybko i łatwo można rozmnożyć, a rybki są jajożyworodne. Najlepiej, żeby do rozmnażania podnieść im temperaturę w zbiorniku wodnym do ok. 26 st. C. Jedna samica może urodzić nawet 250 małych mieczyków, choć nie wszystkie z maluchów przeżyją. Tak duża ilość potomstwa urodzi się jednak za pierwszy razem, kiedy samica po raz pierwszy zajdzie w ciążę. Każdy kolejny miot będzie już coraz mniejszy.

Ikrę powinno się przenieść do kotnika, żeby była w nim bezpieczna. Konieczny będzie też poród samicy w odosobnionym miejscu, ponieważ narybek może zostać w głównym akwarium zjedzony. Narybek karmić powinno się sproszkowanym pokarmem (może być tym samym, co dla dorosłych ryb, jednak odpowiednio zmielonym). Co ciekawe, samiec może po jakimś czasie zmienić się… w samicę! Jednak, nawet wtedy nie zniknie mu charakterystyczna płetwa ogonowa.

Co jedzą mieczyki? Czym można karmić ryby mieczyki?

Mieczyki nie są specjalnie wybrednym gatunkiem ryb. Możesz je karmić pokarmem pochodzenia roślinnego, ale i zwierzęcego. Z powodzeniem możesz żywić swoje mieczyk chociażby:

  • granulatem,
  • glonami,
  • ochotką,
  • larwami komarów,
  • płatkami,
  • rozwielitkami,
  • dżdżownicami,
  • szpinakiem i sałatą.

Swoje rybki karmić możesz nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, jednak w dość małych ilościach. Staraj się nie karmić ryb jeden raz dziennie, sypiąc im zbyt dużą ilość pokarmu – niestety, ale w ten sposób możesz zanieczyścić swoje akwarium. W przypadku, gdy nie możesz karmić rybek kilka razy dziennie, niech w akwarium zamieszkają również ślimaki i glonojady, czyli „służba sanitarna”, czyszcząca akwarium z zanieczyszczeń i glonów. W ten sposób nie będziesz musiał martwić się, że przez zanieczyszczenia zmienią się parametry wody. Mieczyk hellera to wybór wart rozważenia do akwarium.

ikona podziel się Przekaż dalej