Rybki do małego akwarium – oto 6 najpopularniejszych wyborów

Rybki do małego akwarium są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zakładasz pierwszy zbiornik wodny. Które pierwsze ryby akwariowe warto będzie kupić? Jakie małe, ładne rybki zaleca się hodować początkującym? Oto nasza propozycja 6 ryb do pierwszego akwarium.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ryby do małego akwarium
1. Pawie oczko – pierwsze ryby do małego zbiornika wodnego
Słodkowodne, nieduże ryby do akwarium są najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z akwarystyką. Kolorowe rybki powinny być przede wszystkim spokojne, a także łagodne. Oczywiście, akwarystyka i jej świat są bardzo rozległym obszarem, więc ryb do wyboru jest całe mnóstwo. Początkującym zaleca się jednak rozpocząć od mniej wymagających gatunków takich, jak pawie oczko. To najlepsze ryby niemal do każdego akwarium. Znane też są jako gupiki i nie jest trudno je pielęgnować. Pawie oczka są ładne i bystre, a najchętniej pływają razem.
Z reguły ryby te osiągają ok. 5 centymetrów, zamieszkując górne i środkowe warstwy zbiornika wodnego. Idealnym akwarium dla nich będzie ok. 60 litrowe, a optymalna temperatura wody powinna wynosić 24-27 st. C. Pawie oczka nie są bardzo wymagające, a także szybko się rozmnażają. Zdecydowanie, zaleca się kupić te rybki jako pierwsze do nowo założonego zbiornika wodnego.
2. Kirysek pstry
To słodkowodne ryby, które dorastają między 2, a nawet 8 cm. Lubią pływać razem, jednak nie przeszkadza im też akwarium zbiorcze pod warunkiem, że będzie miało minimum 60 litrów. Kiryski charakteryzują się pięknymi wąsami, a także gładkimi płytkami kostnymi. Najchętniej pływają w dolnych partiach zbiornika wodnego i nie są trudne w pielęgnacji.

Optymalna temperatura wody, którą powinieneś zapewnić kiryskom, to 22-28 st. C. Akwariowe ryby możesz zscocjalizować z innymi, również z wyżej opisanymi pawimi oczkami. Kiryski są kolorowe, pochodzą z różnych obszarów i mają względne wymagania co do parametrów wody (pH 8-7). Zanim zaczniesz jednak je hodować, koniecznie sprawdź pochodzenie kirysków.
3. Bystrzyk neonowy jako najlepsze rybki do akwarium
Jeżeli szukasz kolorowych rybek, warto będzie zwrócić uwagę również na bystrzyki neonowe. Będą one stanowiły nie lada atrakcję w każdym zbiorniku wodnym. Rybki z Amazonki najlepiej czują się w ławicy, więc powinieneś kupić minimum 10 sztuk bystrzyków. Akwarium nie może być zbyt małe – minimum 60 litrowe dla ławicy.

Rybka dorasta do ok. 4 cm, pływając najchętniej w środkowej części akwarium. Optymalna temperatura dla rybek to ok. 20-26 st. C, a pH powinno wynosić 5-8. Ryby preferują wodę lekko kwaśną, a najładniej wyglądają w słabo oświetlonych zbiornikach wodnych. Bystrzyki neonowe dobrze dogadają się również z innymi, małymi rybkami (jak neon innesa). A może zainteresuje cię także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium kuli?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Jakie rybki do małego akwarium wybrać?
4. Molinezja Black Molly
To dość spokojne, piękne ryby z Ameryki Południowej i Środkowej. Molinezja Black Molly jest najbardziej popularnym przedstawicielem swojego gatunku. Rybka dorasta do ok. 6-10cm i łatwo się ją zarówno pielęgnuje, jak i rozmnaża. Poza tym, Black Molly są bardzo wytrzymałe – jednak, dość źle zareagować mogą na jakiekolwiek zmiany temperatury w wodzie. Zaleca się, by wynosiła więc ona ok. 24-28 st. C.

Molinezja powinna pływać w ławicy, w środkowych warstwach zbiornika wodnego. Optymalna pojemność akwarium dla molinezji to ok. 100 litrów. Black Molly to ryby łagodne, które potrafią dogadać się z innymi (jak neon innesa czy gupiki). Staraj się jednak nigdy nie narażać ryb na temperaturę niższą niż 24 st. C – wówczas molinezja będzie czuć się bardzo niekomfortowe i może zachorować.
5. Bojownik wspaniały
Chyba większość ludzi na początku swojej przygody z akwarystyką zaczynała od bojownika. To popularna rybka, która pochodzi z okolic Tajlandii. Bardzo często wykazuje się jednak agresją, zwłaszcza wobec tego samego gatunku. W akwarium poleca się więc trzymać bojownika samotnie, zaś pary zalecane są już bardziej doświadczonym akwarystom. Bojowniki dorastają średnio do ok. 5-7 cm.

Najchętniej zamieszkiwany obszary akwarium przez bojownika to góra zbiornika. Minimalna wielkość akwarium wynosić powinna ok. 55 litrów, a temperatura wody musi mieć ok. 24-30 st. C.W żadnym wypadku nie poleca się hodować bojownika w kuli – w ten sposób nie może bowiem pływać w odpowiedniej rybom osi, a także nie ma się gdzie schować i może stracić wzrok przez źle wpadające do akwarium światło.
6. Danio pręgowany
Ostatnią naszą propozycją są słynne rybki danio, z którymi poradzi sobie każdy „świeżak” akwarystyki. Danio są mało wymagające, a także można je trzymać z innymi gatunkami ryb. Słodkowodne danio to rybki do małego akwarium, które żyją w ławicach i preferują akwaria do ok. 100 litrów. Najchętniej pływają w górnych jego warstwach.

Powinieneś zapewnić rybom temperaturę wody ok. 20-26 st. C, o wartości pH 6-8. Nie jest to skomplikowany gatunek, również w kwestii żywienia (suchy i żywy pokarm, a także algi). Uważaj tylko, bo danio lubią skakać – właśnie dlatego należy wcześniej odpowiednio zabezpieczyć pokrywę zbiornika wodnego.