Rybki akwariowe dla początkujących - lista ryb, opis, porady
Akwarium domowe jest łatwe do utrzymania. Wystarczy zaakceptować fakt, że nieagresywne ryby mamy najczęściej wtedy, gdy damy im odpowiednią ilość miejsca. Natomiast najbardziej wytrzymałe gatunki, to te, będące w czystej wodzie. Każda hodowla to potwierdzi.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Zestaw początkującego akwarysty
Akwarium domowe
Początkujący akwarysta nie jest taki sam jak 20 lat temu. Robienie samodzielnie pompek napowietrzających, klejenie akwarium ramowego i stosowanie piasku jako filtra, jest zakurzoną przeszłością akwarystyki.
Dzisiaj filtr zewnętrzny kupujemy za 100 zł, używane akwarium za 40, grzałkę za 20 i zestaw mamy gotowy. Podłączamy lampkę led z zakupionych listew i nie musimy się martwić, skąd to wszystko zdobyć. Nawet szafka pod akwarium może mieć dowolną okleinę.
Wiedza leży przed nami. Od tej najprostszej, po najbardziej specjalistyczną. Nie musimy się zapisywać do koła akwarystycznego, prosić rodziców o wyjście na spotkanie, czy żebrać o wyjątkowe rośliny przywożone cichaczem przez wtajemniczonych.
Gatunki do pierwszego akwarium
Dziś stworzenie akwarium od podstaw jest tak proste, że niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy, czy jesteśmy starym akwarystycznym wyjadaczem, schemat jest dokładnie taki sam dla każdej ryby słodkowodnej.
Trudność akwarystyki polega na tym, że pierwszego dnia wszystko wygląda idealnie. Po tygodniu też, więc kupujemy mnóstwo ryb. Wszystkie są wytrzymałe jak gupiki nieagresywne jak mieczyki. Do tego suszona dafnia do jedzenia i po miesiącu robi się problem.
Jeżeli mamy takie elementy, jak:
- Akwarium
- Filtr
- Oświetlenie
- Grzałka
- Woda kranowa
- Żywe rośliny akwariowe
Wówczas naprawdę niewiele rybek do takiego zestawu nie pasuje. Dopiero później pod względem ważności jest szafka pod akwarium lub skimmer. Możemy mieć w takim zestawie paletki i Tanganikę, każda z tych ryb da radę, ale początkujący akwarysta musi zastosować się do pewnych zasad.
Zapoznajmy się z informacjami dotyczącymi ryb. Nie na grupach, nie na forach (to później), ale z rzetelnej bazy wiedzy. Ich rzetelność nie musi być strasznie restrykcyjna, już Wikipedia wystarczy, ale każdy zaczynający akwarysta musi poznać rybki akwariowe, które mają być w zbiorniku.
Parametry a podstawy
Wytrzymałe filtry są najlepsze
Żeby było jeszcze łatwiej, musimy znać:
- wielkość ryby,
- minimalny litraż
- dietę
To wszystko. Jeżeli dopiero zaczynamy, to nie zaprzątajmy sobie głowy twardościami, pH, krzemianami i nie wiadomo, czym jeszcze. Oczywiście przeczytajmy cały opis ryby, ale parametrami wody się nie przejmujmy. Dopóki nie chodzi nam po głowie hodowla, są mniej istotne.
Nie tylko przeczytajmy, ale też odtwórzmy wymagane warunki rzetelnie. Jeżeli ryba dorasta do 20 cm, to nie ma usprawiedliwienia, że skarłowacieje, że nie będzie tyle jadła, że tyle nie pożyje. Trzeba przyjąć, że dorośnie do 20 cm i zje pozostałe. Bez dyskusji. Jeżeli ryba wymaga 10 litrów na sztukę, to nie ma znaczenia, że są kryjówki, długie akwarium, ciemny żwirek… trzymajmy się zawsze sztywno wytycznych.
Nie przepowiemy też rybie jedzącej tylko żywy pokarm, żeby wyjątkowo zasmakowała w płatkach. To się nie uda i będą duże problemy. Rybki akwariowe dla początkujących, to sztywne przestrzeganie zasad. I nie szukajmy na 15 forach, po czym wybierzemy te, które nam najbardziej pasują. Zawsze przyjmijmy najwyższe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z polecanymi rybkami akwariowymi dla początkujących.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Zestaw dla pierwszego wężogłowa
Istnieją ryby dla mniej lub bardziej zaangażowanych akwarystów. Kiedy chcemy zacząć od akwarium słodkowodnego 500 litrów i mieć wężogłowa, to wspaniały wybór dla początkujących, o ile dowiedzą się:
- jaka jest wielkość ryby,
- co je,
- ile miejsca potrzebuje.
Takiej rybie dafnia nie wystarczy.
Dla początkujących akwarystów mniejsze znaczenie ma wybór gatunku ryby, niż rodzaj filtra. Jeżeli na początek zdecydujemy się na kubełkowy, to nasze rybki akwariowe mają o wiele większą szansę przeżycia, niż przy filtrze wewnętrznym. Zewnętrzny daje o wiele lepszą stabilizację wody.
Na początek nie musimy wybrać najłatwiejszych ryb, ale spełnić najbardziej wyśrubowane warunki wobec tych, które będziemy mieli w akwarium. To w zupełności wystarczy. Kluczowe są tu cotygodniowe podmiany wody i dbanie o filtr.
Hodowla ryb i uprawa roślin
Co do gatunków rybek, są oczywiście wskazówki, które warto zabrać pod uwagę przy wyborze obsady na początek. Najlepszym przykładem są mieczyki, które najczęściej lądują w za ciasnych akwariach i zamęczają inne samce swojego gatunku. Te pozornie nieagresywne ryby po osiągnięciu dojrzałości pokazują zgoła inne oblicze.
Jeżeli chcemy gładko zacząć, wybierzmy tylko jeden gatunek ryb ławicowych. Po przyjrzeniu się, na czym polega utrzymanie akwarium, dobierzmy do nich inne. Ryby terytorialne trzymane pojedynczo lub w parach, zostawmy na później.
Nie zaczynajmy od glonojada. Jedyny środek na glony to gąbka akwarysty i żywe rośliny. W sprzątaniu pomoże krewetka amano (musi być przykryte akwarium domowe) albo red cherry w zależności od wielkości ryb. Krewetka to najlepszy przyjaciel początkującego akwarysty. Ślimak też się dobrze sprawdzi, ale krewetka ma zdecydowanie większą wydajność.
Kiedy zaczynamy zabawę z akwarystyką, jesteśmy ciekawi różnych ryb, chcemy mieć wszystkie i jak najwięcej. To właśnie największy problem, jaki musimy przezwyciężyć, żeby spokojnie poszerzać umiejętności, nie potykając się na każdym kroku.
Najlepsze ryby na początek
W dużym skrócie zobaczmy, jakie gatunki nadają się do dużego akwarium:
- Świecik kongijski (8 cm)
- Błyszczyk brylantowy (7 cm)
- Kosiarka (15 cm)
- Brzanka różowa (15 cm)
- Ryby z jeziora Malawi, Wiktorii (najlepiej tylko jeden gatunek)
- Bedocja, tęczanki (od 4 do 15 cm)
Średnie akwarium słodkowodne będzie najlepsze dla ryb takich, jak:
- Żałobniczka (5 cm)
- Bystrzyk kolumbijski (5 cm)
- Miedzik obrzeżony (5 cm)
- Bystrzyk czerwony (4 cm)
- Neon czarny (4 cm)
- Brzanka złota (6 cm)
- Razbora espei (4 cm)
- Platka (6 cm)
W małym zbiorniku te rybki akwariowe będą miały się całkiem dobrze:
- Bystrzyk amandy (3 cm)
- Razbora borneańska (2,5 cm)
- Kirysek pigmej (2,5 cm)
- Bojownik wspaniały - pojedynczo
Ukryta dafnia
Starajmy się zawsze mieć żywe rośliny. Niech to będzie pływająca pistia albo rogatek. Do podłoża włóżmy moczarkę, żabienicę lub nurzańca. Wybór łatwo rosnących roślin jest dość spory. Im mniej będziemy mieli ozdób, tym łatwiej będzie utrzymać akwarium słodkowodne. Mniej miejsc do oczyszczenia, to mniejsze ryzyko chorób ryb. A dodatkowo dafnia, którą karmimy ryby, chyba najbardziej lubi się w nich chować.
Akwarium dla początkujących akwarystów nie jest trudne. Jest po prostu mało atrakcyjne dla kogoś, kto chce do niego włożyć dużo kolorowych rybek i bogato przystroić. Właśnie z tego najczęściej biorą się problemy i wielokrotne restarty akwarium. Najważniejsza nie jest szafka pod akwarium, ale to, co w jej środku, czyli wydajny i dobrej jakości filtr.
Akwarystyka to nie sztywna dziedzina wiedzy, gdzie wszystko musi być zero – jedynkowe. Niekiedy początkujący z powodzeniem hodują paletki, a doświadczeni skuszą się na rybę, która wytnie pół obsady, a na końcu się pochoruje. Na każdym etapie najważniejsza jest nauka, choćby na największych błędach.