Ryba teleskop - pochodzenie, wymagania, hodowla, rozmnażanie, choroby
Rybki akwariowe są bardzo różnorodne, ale jest tylko jedna z tak dużymi oczami. Ryba teleskop ma bardzo starą tradycję hodowlaną, ale kontrowersje wokół jej utrzymania nie gasną, pomimo że pływa w akwariach już od 300 lat.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Delikatna złota rybka
Osobliwe rybki akwariowe
Teleskop to złota rybka z wyłupiastymi oczami. Może nie do końca, bo odmian złotych rybek jest wiele i różnice w budowie są istotne. Teleskop najbardziej przypomina ranchu. Jest krępy, krótki i ma bardzo szeroki brzuch. Ryba rozdymka może przynajmniej zmieniać szerokość ciała, ale ta złota rybka ma tak na stałe.
Teleskop może być czarny, czerwony, w plamki i złoty. Często zdarza się pomarańczowy z czarnymi przebarwieniami płetwy ogonowej i w okolicy grzbietu. Najczęściej jednak czarne zabarwienie niknie z czasem, a ryba pozostaje pomarańczowa. Wyjątkiem jest odmiana panda czerwono – czarna, ale bywa bardzo rzadko dostępna ze względu na wysoką cenę.
Odmiana teleskop ma dość spore rozmiary, więc jeżeli chcemy trzymać akurat tę wersję złotej rybki, to należy przygotować akwarium o pojemności co najmniej 100 litrów. Wielkość docelowa jest sprawą osobniczą. Może do być 10, ale też 20 cm. Czas wzrostu jest uzależniony w dużej mierze od temperatury wody.
Cena cesarskiej ryby
Ryba teleskop pochodzi z Chin. Historia welona jest wyjątkowa, bo długo był utrzymywany w sztucznych zbiornikach, a nie tylko występował naturalnie, jak przylga chińska. W związku z tym, że ryby były darami dla cesarza, każdemu zależało na tym, żeby wyhodować najładniejsze i wyjątkowe (cena za ciekawe osobniki była ogromna). Fascynujące, że już w osiemnastym wieku odkryto u tych rybek dziwną mutację z dużymi oczami.
W tych oczach znajdują się rozrośnięte tkanki, które wypychają oko na zewnątrz. Właściwie jest to wada, bo ryby o takim wyglądzie nie przetrwałyby w naturze. Jednak tak samo weloniaste złote rybki miałyby małe szanse w jakimkolwiek naturalnym środowisku.
Tutaj wada budowy jest istotna, bo znacznie upośledza widzenie. Różnica między kometką a teleskopem jest ogromna i widać od razu, że wyłupiaste oczy utrudniają mu lokalizowanie przeszkód, pokarmu i innych ryb. Całe szczęście tempo pływania daje mu dużo czasu do przeanalizowania obrazu.
Cena wyłupiastych oczu
Słaby teleskopowy wzrok
Teleskopy nie mogą mieć ozdób o ostrych brzegach. Są krępe i słabo widzą, więc o skaleczenie nietrudno. Poza tym zawsze w jakiś dziwny sposób uderzą się w oko. Nigdy gdzie indziej, ale właśnie w oko, które jest bardzo delikatne.
Warto postawić na naturalne ozdoby w zbiorniku, takie jak kamienie otoczaki, korzenie (najlepiej mangrowe, niejapońskie) i dużo roślin. Powolne poruszanie się tych ryb ma swoje atuty, którymi niewątpliwie są małe szkody wyrządzane w otoczeniu.
Kometki, czy shubukiny są aktywne, głęboko kopią w podłożu i skubią rośliny. Ryba teleskop delikatnie „całuje”, ale przeważnie nie uszkadza roślin. Także głęboko wsadzone zwartki lub żabienice są bezpieczne, bo ryba podnosi małą ilość podłoża, szukając czegoś smakowitego. Nie przesuwa też ozdób i nie kopie jamek. Teleskopowy układ oczu wymaga od tej niezdarnej ryby wiele ostrożności.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Hodowla ryby z wyłupiastymi oczami
Hodowla tych ryb nie jest trudna, ale nie sztuką jest naprodukować stadko małych rybek. Problem tkwi w tym, żeby potomstwo wyglądało, jak należy. Wybór odpowiednich par jest ważny, żeby uzyskać odpowiednią cenę za sztukę. Wzór proporcji ciała jest jednakowy, niezależnie, czy jest to teleskop czarny, czy pomarańczowy.
Ryba teleskop najlepiej rozmnaża się w zbiorniku pół- otwartym, gdzie mamy możliwość regulowania temperatury. W zbiorniku o stałych parametrach wody trudniej uzyskać impuls do rozmnażania, który naturalnie pojawia się na wiosnę.
Najlepiej utrzymywać ryby w niższej temperaturze (około 12 stopni), po czym podnosić stopniowo do uzyskania 20⁰C. W akwarium powinno być dużo roślin takich jak moczarka i rogatek. To stymuluje ryby do tarła i daje dobre miejsce na złożenie ikry.
Co ciekawe, ryba teleskop nie rodzi się z wyłupiastymi oczami. Ta cecha uwypukla się dopiero po paru miesiącach po urodzeniu. Młode karmimy świeżo wyklutą artemią. Oczywiście akwarium nie może mieć dużego prądu wody, bo wszystkie małe przykleją się do filtra. Welon to nie przylga chińska, nie lubi mocnego nurtu. Należy też skrupulatnie robić testy na NO3, żeby sprawdzić, czy woda nie jest brudna. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli karasia ozdobnego?
Teleskopowe oko a bystrzyk ozdobny
Ta rybka może być trzymana z innymi odmianami welonów, ale nie wszystkimi. Towarzysze muszą być krępi i wolno pływać, żeby przez przypadek nie uszkodzić oka teleskopowi. Nadają się takie, jak:
- Ranchu
- Niebowid
- Ryukin
- Oranda
Musimy bardzo ostrożnie zlewać wodę z akwarium, bo rybki akwariowe ciągnięte przez prąd wody w kierunku węża odpływowego będą oczywiście w pierwszej kolejności narażały oczy na niefortunny wypadek. Nie chodzi nawet o uszkodzenie, ale mocny prąd wody może spowodować dosłownie wypadnięcie oka z oczodołu.
Welon z dużymi oczami to nie ryba rozdymka. Jest praktycznie bezbronny wobec innych. Dlatego zwinne, szybkie ryby, takie jak bystrzyk ozdobny, nie są dla niej najlepszym towarzystwem. Mogą bowiem uszkodzić jej wystające oko i jeszcze bardziej upośledzić widzenie.
Wbrew pozorom najlepiej karmić ryby tym, co dość szybko spada na dno. Przy drobnym piaseczku teleskopy z upodobaniem będą szukały tam pokarmu, zamiast połykać go z powietrzem przy tafli wody. Mają dużą tendencję do gromadzenia gazów w jelicie, więc lepiej nie prowokować większych problemów.
Podajemy też karmę głównie roślinną. Ona też zawiera sporo białka, a nie przyczynia się tak do produkcji gazów. Ryby nie są po niej napuchnięte i nie pływają brzuchem do góry. Te rybki akwariowe wydalają bardzo dużo i czystość wody powinna zawsze być naszym priorytetem w utrzymaniu wszystkich welonów.
Problemy z dużymi oczami
Welony mają opuchnięte brzuchy, dlatego należy je karmić delikatnie, nie przesadzając z białkiem. To niestety nie wszystkie ich słabe strony. Choroby pojawiające się na skórze są najczęściej efektem nieprawidłowej higieny zbiornika lub za wysokiej temperatury (często połączenie tych dwóch czynników).
Teleskopy bywają też atakowane przez mikrosporidia i nowotwory. Na te dwie choroby nie możemy wiele poradzić, ale utrzymanie w prawidłowym środowisku i podawanie porządnej karmy, od czasu do czasu witaminizowanej, może zdziałać cuda. Rybka może żyć z takimi chorobami nawet parę lat!
Ryba teleskop jest na swój sposób urocza, ale jeżeli się na nią decydujemy, przygotujmy się na dużo sprzątania i uwagi przy najprostszych czynnościach w zbiorniku. Gdzie bystrzyk ozdobny, przylga chińska, a nawet ryba rozdymka już by dawno zwiały, teleskop nawet się nie zorientuje, że coś jest nie tak. Opieka nad taką rybą wymaga jednak więcej troski od akwarysty.