Ryba skalar – opis, wymagania, zdjęcia, charakter, opinie
Ryba skalar to jedna z najbardziej znanych gatunków, które można hodować w akwarium. Jakie mamy rodzaje skalarów, jakie wymagania posiada ta piękna rybka akwariowa oraz jaka jest cena rybki skalar? Dowiedz się, jak wygląda rozmnażanie skalarów, a także ich domowa hodowla.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Ryba skalar – opis i zdjęcia
Skalary – historia, pochodzenie i charakterystyka
Rybka, znana również jako żaglowiec, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie żyje w naturze. W większości, zamieszkuje ona rwące potoki Amazonki, pływając w większych grupach. Poszczególne odmiany skalarów najczęściej żerują przez większość czasu w tym samym miejscu i chowają się w tym samych kryjówkach. Lubią wody płytkie, ponieważ w nich mają większe szanse ukryć się przed drapieżnikami. Ryba skalar zaczęła cieszyć się coraz większą popularnością w XVIII wieku, jednak tak naprawdę dopiero na początku XIX wieku poprawnie skatalogowano skalary i udało się je rozmnożyć w akwarium domowym (1921 rok). Akwarystyka zachwyca się dziś wieloma odmianami skalarów. Gatunki, które najczęściej hoduje się w zbiornikach domowych, to altum, leopoldi oraz scalare.
Skalary rosną do ok. 30 centymetrów. Wszystkie odmiany są bardzo spłaszczone od bocznej strony i mają niezwykle efektowne płetwy grzbietowe. W naturze, skalar może mieć kolor oliwkowo-srebrny bądź zielono-srebrny z pręgami. Pozostałe rodzaje skalarów rozmnożono sztucznie, krzyżując rybki ze sobą. Gatunki skalarów, które cieszą się szczególną popularnością wśród hodowców, to:
- marmurkowe
- koi
- żaglowce dymne
- czarne
- odmiany z weloniastymi płetwami
Czarny, oliwkowy, zielony, dymny, koi czy srebrzysty skalar żyje dość długo, bo często jest to nawet kilkanaście lat. Ciężko jest jednak odróżnić samicę od samca. Samiec posiada małą fałdę tłuszczową na głowie i w zasadzie tylko po tym można go rozpoznać. Można też rozróżnić samicę i samca w czasie tarła, kiedy to ukształca się brodawka płciowa u samicy (długa i tępo zakończona). Różnicę między płcią najlepiej zobrazują zdjęcia. Hodowla skalarów jest popularna już na całym świecie, zwłaszcza że żaglowiec prezentuje się naprawdę pięknie w każdym zbiorniku wodnym. Cena za skalara to zazwyczaj ok. 10-20 zł.
Wymagania skalarów, czyli jak je hodować?
Jeżeli chcesz zdecydować się na skalary musisz pamiętać o tym, że są one wysokie. A więc, należy zapewnić skalarom dość spory zbiornik wodny, o minimum 50 cm wysokości i dużej pojemności – zatem więcej, niż 100 litrów. Temperatura wody powinna wynosić ok. 25-27 st. C, a oświetlenie musi być dość mocne. Najlepiej, by akwarium zostało również dobrze obsadzone gęstą roślinnością – to właśnie ona umożliwia chować się rybom i daje im cień. Niekiedy też służy do składania ikry (zwłaszcza na szerokich liściach roślin).
Temperatura wody to jednak nie wszystko. Ryba skalar powinna mieć też dobrze filtrowane akwarium, które zapewni jej odpowiednie warunki do życia. Z jakimi rybami można trzymać skalary? No cóż, generalnie nie powinno się mieszać ryb z innymi, jak np. gupik endlera. Skalary są terytorialne i mogą być agresywne wobec innych gatunków, zwłaszcza gdy akwarium towarzyskie będzie zbyt małe dla wszystkich trzymanych tam okazów. Tak samo, skalary nie mogą mieszkać z rybami agresywnymi, które mogłyby im podgryzać płetwy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnicowatych.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Opis hodowli skalarów, krok po kroku
Czym karmić ryby skalary?
Ryba skalar zje niemal wszystko. To wszystkożerna ryba akwariowa, więc pod względem karmienia nie powinna sprawiać większych problemów. Czarny skalar zje zarówno pływający pokarm, jak i ten już opadający na dno akwarium. Skalary mimo wszystko gustują jednak w mięsnym pożywieniu – zarówno mrożonym, jak i suszonym bądź żywym. Tym, co szczególnie lubią skalary, są:
- larwy komarów,
- ochotka,
- rureczniki,
- rozwielitki,
- oczliki,
- plankton,
- małe rybki,
- larwy muchówek,
- skorupiaki,
- wioślarki.
Oczywiście, podobnie jak np. gupik endlera, skalar chętnie zje również suche płatki, granulat albo tabletki, które są przeznaczone dla ryb. Warto zwracać jednak uwagę na to, by tego rodzaju pokarm bogaty był w witaminy i inne cenne składniki, dzięki którym choroby ryb akwariowych nie powinny się pojawiać w zbiorniku wodnym.
Rozmnażanie skalarów w akwarium
Aby rozmnożyć skalary, konieczne będzie posiadanie dobranej pary. Nie powinieneś jednak samemu wybierać ryb do tarła – skalary zrobią to samodzielnie. Młode skalary łączą się w pary, budując coraz silniejszą więź, która rozwija się podczas dorastania. Co ciekawe, skalary często dobierają się na… całe życie. Gdy już się dobiorą i dogadają ze sobą oraz osiągną odpowiedni wiek do rozrodu, mogą przechodzić tarło nawet wielokrotnie (raz w miesiącu).
Pamiętaj, by nie krzyżować ze sobą skalarów czarnych! Jeżeli skrzyżujesz bowiem ze sobą dwa czarne skalary, maluchy najprawdopodobniej umrą już po wykluciu. Mimo wszystko, chcesz mieć czarne skalary w zbiorniku wodnym? A więc, powinieneś skrzyżować ze sobą odmianę dymną bądź dymną i czarną. Wówczas powinno się udać!
Skalar, by złożyć ikrę, zdecyduje się na pionową powierzchnię elementu w akwarium – konar, ceramiczną ozdobę lub liść dużej rośliny wodnej. Zanim jednak skalary wybiorą miejsce na złożenie ikry, oczyszczą je i przygotują. Na ilość ikry wpływ będą mieć:
- choroby ryb akwariowych,
- pożywienie,
- stan fizyczny skalarów,
- wiek ryb.
Samiec będzie zapładniał ikrę, która zostanie przylepiona do wybranej powierzchni (już po tarle). Warto będzie zapobiec pleśnieniu ikry, poprzez dodanie błękitu metylenowego do wody. Nie wolno też narażać ikry na bezpośredni kontakt ze światłem. Małe rybki wyklują się po maksymalnie 3 dniach, ale będą najpierw przebywać w miejscu, gdzie złożona została ikra. Maluchów nie wolno karmić przez pierwsze dni, bo pożywienie czerpią ze swoich woreczków żółtkowych. Nie podmieniaj też wody, bo mogą umrzeć.
Dopiero po 7 dniach, kiedy pojawią się u nich oczy i maluszki zaczną pływać, możesz je nakarmić za pomocą artemii. Małe skalary powinny swobodnie pływać w wodzie już po ok. 2 tygodniach od tarła rodziców, dorastając do ok. 1 cm. Po miesiącu będą mogły przyjmować już pokarm suchy, rosnąc do mniej więcej 4 cm długości.