Ryba kosiarka (Grubowarg syjamski) – opis, hodowla, opinie
Ryba kosiarka, znana jako grubowarg syjamski, to popularna ryba akwariowa na całym świecie. Akwaryści cenią ją szczególnie za niewielkie wymagania w akwarium, a także piękny wygląd. Jak powinna przebiegać właściwa hodowla ryby kosiarki i jaka jest cena grubowarga syjamskiego? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Ryba kosiarka, czyli crossocheilus siamensi
Pochodzenie ryby kosiarki oraz jej wygląd
Ryba kosiarka w naturze zamieszkuje wody Malezji oraz Tajlandii i należy do rodziny karpiowatych. Najchętniej żyje na dnie zarówno rzek, jak i strumieni. Rybka wyróżnia się szaro-brązowym kolorem oraz długim czarnym pasem, który biegnie przez środek ciała ryby. Kosiarka ma również transparentne płetwy – choć niektóre odmiany posiadają także ich mleczny kolor. Co ciekawe, kiedy te ryby akwariowe się stresują, zmieniają się całe na szare – wtapiając w otoczenie. Podobnie, jak glonojad, kosiarki posiadają również cienką parę wąsików przy pyszczku, które skierowane są do przodu.
Generalnie w sprzedaży znajduje się kilka różnych gatunków ryb kosiarek, które różnią się od siebie wyglądem. Nie każdy rodzaj ryby kosiarki będzie się też żywił glonami. Okazy zaś, które lubią jeść glony, będą znakomitą pomocą przy czyszczeniu akwarium – zupełnie tak samo, jak glonojad. Kosiarka powinna posiadać przede wszystkim:
- czarny pas boczny,
- ciemne obrzeżenie łusek na grzbiecie,
- dwa wąsiki przy pyszczku.
Kosiarka jest rybą stadną, która szybko pływa i nie jest agresywna. Najsilniej ryby czują się w zbiorniku wodnym, kiedy jest ich minimum 5 osobników. Gdy kosiarek będzie za mało, wówczas mogą stać się nieco osowiałe i mnie żywiołowe. Ryby posiadają torpedowaty kształt ciała, dzięki czemu szybko pływają i można zaobserwować ich aktywność przez cały dzień – a nie tylko wieczorem, jak to mają w zwyczaju inne ryby akwariowe.
Bardzo ciężko jest odróżnić samicę od samca. Jeżeli jednak chcesz rozpoznać ryby powinieneś pamiętać, że samica jest trochę grubsza od samca. W środowisku naturalnym, crossocheilus siamensi może osiągnąć wzrost ok. 15 cm. Akwarystyka zakłada, że w domowym zbiorniku wodnym może to być zaś maksymalnie 10-12 cm. Długość życia rybek to ok. 10 lat pod warunkiem, że będą mieć dobrą opiekę i spełnione wszelakie wymagania. Cena grubowarga syjamskiego to średnio ok. 8 zł / sztukę.
Wymagania ryb kosiarek w akwarium
Kosiarki, jak już wspominaliśmy, nie należą do ryb agresywnych i raczej są też towarzyskie. Nie ma więc większego problemu, by trzymać ryby kosiarki z innymi rodzajami rybek w akwarium. Warto pamiętać jednak o tym, że ryby uwielbiają wyścigi, zatem mogą czasem przeganiać mniejsze lub wolniejsze zwierzęta (jak aksolotl meksykański). Nie zapominaj o tym, że to ryby stadne. A więc, powinieneś zakupić przynajmniej kilka sztuk, by nie czuły się one samotne w akwarium. Odpowiednio do wielkości swojej „rybiej grupy”, dopasować powinieneś również wielkość zbiornika wodnego. Dla 10 sztuk, akwarium powinno mierzyć minimum 120 cm długości.
Urządzając zbiornik wodny nie zapominaj o tym, że ryby lubią mieć przestrzeń do pływania, jednak tez nie pogardzą gęstym obsadzeniem roślinami. Musisz więc tak wszystko wypośrodkować, żeby było w akwarium dużo roślin, jednak z pozostawioną wolną przestrzenią. Jako, że kosiarka ma słabo rozwinięty pęcherz pławny, ma ona problem z utrzymywaniem się swobodnie na powierzchni. Odpoczywa na ciężkich liściach, dlatego warto w nie zaopatrzyć zbiornik wodny. Doskonale sprawdzają się anubiasy. Podłoże powinno być żwirowe lub piaszczyste, a także udekorowane np. połówkami kokosa, kamieniami, ozdobami ceramicznymi i korzeniami.
Oświetlenie dla kosiarki jest w zasadzie obojętne. Akwarystyka przyzwala zarówno na słabe, jak i silne światło. Oczywiście, akwarium musi mieć pokrywę – ryby są żywiołowe i czasem wyskakują. Grubowarg syjamski powinien mieć dobrze natlenioną wodę – a więc, możesz wyposażyć się w filtr odwróconej osmozy. Rybka tak samo, jak aksolotl meksykański, będzie źle reagować na zanieczyszczenia i np. obecność ciężkich metali w wodzie. Poza tym, kosiarki uwielbiają silny ruch wody. Dlatego filtr odwróconej osmozy wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jakie parametry powinna mieć woda? Zaleca się zachować następujące warunki:
- Temperatura wody: 24-26 st. C
- pH wody: 6,5-8
- Twardość wody: 5-20 n
Staraj się stale utrzymywać odpowiednie warunki, ponieważ ryby kosiarki źle reagują na zmiany – a już zwłaszcza gwałtowne. Ryby preferują długie akwaria, jednak niekoniecznie wysokie. Najważniejsze będzie obsadzenie ich gęstą roślinnością i wysypanie miękkim podłożem. To istotne, ponieważ ryby kosiarki najczęściej żerują na dnie – więc ostre podłoże mogłoby je przypadkowo zranić. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o guramiowatych.
Grubowarg syjamski – co powinieneś o nim wiedzieć?
Czym karmić rybę kosiarkę?
Ryby kosiarki nie są specjalnie wymagające, jeżeli chodzi o ich odżywianie. Jedzą niemal wszystko, co wrzuci się do zbiornika wodnego. Rzecz jasna, aby ryby były zdrowe i żywiołowe, powinno im się uzupełniać dietę o żywność pochodzenia roślinnego. Bardzo ważne jest dostarczanie kosiarkom spiruliny w płatkach, tabletkach czy granulacie. Możesz również uzupełnić ich dietę w warzywa z domowej uprawy takie, jak:
- groszek,
- sałata,
- szpinak,
- cukinia.
Jak wygląda prawidłowe karmienie ryb kosiarek? Otóż, powinieneś dawać im jedzenie małymi porcjami, po kilka razy dziennie. Podobnie, jak w przypadku innych rybek, warto będzie im zrobić od czasu do czasu tzw. „głodówkę” . Kosiarki na pewno poradzą sobie bez karmienia jeden czy dwa dni – i lepiej wpłynie to na ich zdrowie oraz pozbawi kłopotu z trawieniem. Jak już wcześniej wspominaliśmy, ryby kosiarki chętnie żywią się glonami, np. nitkowatymi i pędzelkowatymi. Będą je ściągać z szyb i delikatnych roślin, co ułatwi czyszczenie akwarium. Ryby kosiarki nie podskubują roślin, a w ich diecie może się znaleźć pokarm suchy, żywy, mrożony, mięsny i roślinny.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Rozmnażanie grubowargów syjamskich
To temat, który zastanawia wielu akwarystów – zarówno początkujących, jak i doświadczonych w hodowli ryb. Niestety, ale warunki domowe nie umożliwiają kosiarkom rozmnażania się. Właśnie dlatego osobniki, które kupujemy w sklepach akwarystycznych, pochodzą głównie z farm hodowlanych – a tam stosuje się stymulację hormonalną, by rozmnożyć kosiarki.
Żyjąc „w niewoli”, ciężko będzie się rozmnożyć kosiarkom – mimo, że ryby są jajorodne. Łatwiej jest im rozmnażać się w naturalnym środowisku. Większość hodowlanych grubowargów syjamskich pochodzi z importu z krajów, gdzie crossocheilus siamensi żyje na wolności (Tajlandia, Malezja).
Ciekawostki na temat ryb kosiarek
Koniecznie sprawdź, jak zachowują się i jak wyglądają kosiarki. Czasami w sklepach akwarystycznych można trafić na tzw. fałszywe kosiarki, znane jako garra campodgiensis. Właśnie te odmiany słabo żywią się glonami. Nie zapominaj o tym, że właściwa kosiarka powinna mieć:
- dwa wąsy (nie cztery i nie
żadnych – tylko i wyłącznie dwa),
- łuski na grzbiecie (wyraźnie zaznaczone),
- górną krawędź pasa bocznego, zakończoną zygzakiem,
- jeden środkowy pas boczny, który przechodzi do płetwy ogonowej.