Rozmnażanie gupików w akwarium

Rozmnażanie pawich oczek w akwarium. Po czym poznać samca i samicę?

Pawie oczka należą do małych rybek, które są uwielbiane przez akwarystów zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. Przede wszystkim, gupiki nie mają problemów z rozmnażaniem się, a także z hodowlą w zbiorniku domowym. Jeżeli chodzi o ich występowanie w naturze można łatwo rozpoznać, jak wygląda samiec, a jak samica. Zdjęcia ułatwią zidentyfikowanie płci. Samce są chudsze, bardziej kolorowe i wzorzyste, licząc maksymalnie do 4 centymetrów. Posiadają również pokaźniejsze i zdecydowanie dłuższe ogony, niż samice.

Samice z kolei mają spiczaste pyszczki i zaokrąglone brzuszki. Często są też większe od samców, osiągając ok. 6 centymetrów wzrostu. Ich płetwy są krótkie i mniej kolorowe, a w naturze są barwy szaro-słomkowej. Samce, w przeciwieństwie do samic, mają wzór na płetwie i ciele, stworzony z kolorowych plam i poziomych kresek. Dodatkowo, ich płetwa ogonowa ma ostre zakończenie i zakończona jest ruchomym pasem – służy on jako swego rodzaju „system zapładniania”.

Jak rozmnażać pawie oczka?

Gupiki to ryby stadne i nie jest trudno je rozmnażać. W jaki sposób ryba się rozmnaża? Otóż, samiec zapładnia samicę w akwarium płetwą odbytową, czyli tzw. gonopodium. Może dojść do tego również w akwarium towarzyskim – choć generalnie zaleca się osobny zbiornik. Samiec zaleca się do samicy, strosząc płetwy i pokazując swoje niesamowite ubarwienie. Zarodek umieszczony zostaje w błonie jajowej samicy. Ile trwa ciąża gupików? Ciąża u ryby trwa ok. 3 tygodnie. Małe pawie oczka rodzą się zazwyczaj do 15 sztuk, chociaż czasem bywa ich znacznie więcej (do kilkuset). Już od pierwszych dni, stadko maleńkich rybek robi się zupełnie samodzielne. Wygląd małych gupików najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.

W jaki sposób zapewnić bezpieczny poród gupikom? Samice trzeba będzie umieścić w kotniku, aby nic im nie zagrażało (kiedy np. narybek stanie się celem drapieżników, zjadających ikrę). Temperatura wody wynosić powinna. 22-24 st. C – właśnie taka temperatura będzie odpowiednia nie tylko do rozwijania się ciąży, ale i małych gupików. Nie posiadasz osobnego akwarium? Spraw, by samica w ciąży mogła ukryć się w gęstych roślinach. Schowa się w nich przed drapieżnikami takimi, jak sum rekini. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gupikach.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Gupiki – jak często i w jaki sposób rozmnażać rybki akwariowe?

Rozmnażanie gupików – ważne informacje

Jeżeli wcale nie chcesz rozmnażać gupików, koniecznie kup stadko jednopłciowe. Inaczej będziesz musiał pilnować, by na samca przypadały dwie lub trzy samice. Odwrotne proporcje mogą zmęczyć samice. Mimo, że ryba jest generalnie nieduża, pawie oczka muszą mieć zbiornik wodny minimum 50 litrowy. Do zapłodnienia dochodzi z wymuszeniem ze strony samca, jednak też przy zgodzie samicy – czyli poprzez tzw. tarło. Trwa ono jednak krótko, będąc rzadko dostrzegane przez akwarystów – a już zwłaszcza „świeżaków”.

Gupiki pływające w akwarium na tle roślinek, a także rozmnażanie gupików krok po kroku
Jak i jak często rozmnażać gupiki, czyli rozmnażanie gupików krok po kroku

Samica w ciąży jest ok. 21, a maksymalnie 25 dni. Przed porodem zaokrągla się, zaś ciemna plama „brzemienna” (pod brzuchem) robi się lekko prześwitująca i wskazująca na obecność pawich oczek wewnątrz. Jak już wiesz, gupiki to ryby żyworodne – nie składają ikry, tylko rodzą młode, które są gotowe do życia. Maluchy są wypychane falami, a jeden miot liczy zazwyczaj kilkanaście gupików. Zdarza się jednak, że narybek zjadany jest przez drapieżniki takie, jak sum rekini. Czasami może się też pojawić pleśniawka u ryb, uniemożliwiająca rozwój maluchom.

Jeżeli chcesz utrzymać narybek, koniecznie przenieś go do kotnika, np. w postaci osobnego zbiornika wodnego albo małego zbiorniczka, pływającego w towarzyskim akwarium. Musi być jednak na tyle dobrze zabezpieczony, by małe gupiki nie mogły stamtąd wypłynąć. Pod koniec ciąży, należy również odłowić samicę do kotnika – a po ciąży od razu stamtąd wyciągnąć, by nie kusił ją narybek.

O czym pamiętać, rozmnażając gupiki pawie oczka?

Kiedy samiec osiągnie dojrzałość płciową, będzie od razu gotowy do rozmnażania. Wówczas będzie śledził samicę i pokazywał jej, jak piękne ma płetwy. To, ile urodzi się finalnie małych pawich oczek, zależeć będzie jednak od:

  • wielkości samicy,
  • wieku samicy (im jest starsza, tym mniej rodzi się gupików),
  • temperatury wody,
  • jakości podawanego pokarmu,
  • różnorodności,
  • braku chorób (jak np. pleśniawka u ryb).

Akwarium powinno być dobrze filtrowane i napowietrzane, żeby ułatwić rybom tarło. Jeżeli nie zapewnisz rybkom odpowiednich warunków, okres ciąży u samicy może się znacznie wydłużyć. Ważne będzie też karmienie samicy. Sam poród trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin.

ikona podziel się Przekaż dalej