Niska cena razbory a jakość

Razbory to ryby, które wkładamy do akwarium, gdy nie mamy lepszego pomysłu na obsadę. Mogą pływać z wieloma innymi mieszkańcami zbiorników. Nie obgryzają ogonków innym rybom i zawsze dążą do polubownego załatwienia konfliktów.

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli) ma bardzo delikatny urok. Nie jest tak pomarańczowa, jak razbora espei, czy klinowa. Jedynym elementem kolorystycznym jest pomarańczowo - czarny pasek idący wzdłuż linii bocznej, opadający z przodu w kierunku brzucha. Ta ryba osiąga około 3 cm długości. Jej cena jest niska, ale większy problem jest z dostępnością i identyfikacją. Niekiedy okazuje się po zakupie, że to razbora espei.

Razbora plamista (Boraras maculatus) jest zupełnie inna w wyglądzie niż Razbora Hengela. Na pomarańczowym tle ma specyficzne trzy kropki. Jedną przy ogonie, drugą przy płetwie odbytowej, a trzecią za głową. W zależności od miejsca, z którego pochodzą rybki, podstawowy pomarańczowy kolor może być prawie przezroczysty lub podchodzić pod czerwony. Jest odrobinę mniejsza od Razbory Hengela, bo dorasta do 2,5 cm. Cena razbory plamistej jest dość niska, jednak tu liczy się sztuka. Jedna może być przezroczysta, inna czerwona. Warto ją zawsze zobaczyć przed zakupem.

Rozmnażanie razbory a biotop

Razbora Hengela - opis środowiska naturalnego

Obydwie ryby występują w podobnym środowisku. Opis będzie więc jeden. Kwaśne wody, gdzie odczyn wynosi około 5,5pH są rezerwuarem gnijących liści, zanurzonych łodyg i dużej ilości osadów na dnie. Przewodność wynosi przeważnie od 50-300 µS/cm. Średnia temperatura to 25⁰C. W zestawieniu z takimi rybami jak Maylandia lombardoi czy Molinezja ostrousta (Molinezja ostropyska), to dość trudny biotop do stworzenia.

Regiony występowania tych ryb to między innymi Sumatra i Borneo (Trigonostigma hengeli) Indonezja i Sulawesi (Boraras maculatus). Najczęściej wybierają zbiorniki o dnie torfowym, z unoszącym się osadem. Jest to zapewne związane z faktem, że larwy tych ryb często buszują w mętnej wodzie przy dnie, nie będąc niepokojone przez drapieżniki. Te dziwne ryby nie opiekują się bowiem potomstwem.

Razbory to małe wszystkożerne drapieżniki (mają jednak spokojne usposobienie wobec ryb swojej wielkości - przeciwieństwie do Maylandia lombardoi), więc najbardziej wskazany byłby pokarm z optymalną ilością białka. Żyją w wodach prawie stojących, więc owadów w toni jest bardzo wiele. Drobne oczliki, nauplie artemii i nicienie mikro będą doskonałym uzupełnieniem diety.

Naturalne wymagania razbory

Powyżej zostało przedstawione ich naturalne środowisko, ale w akwariach mają najczęściej pH 7,5, twardą i klarowną wodę. O dziwo, te ryby przystosowują się do tych warunków całkiem sprawnie, ale nie należy się spodziewać, że będą miały tak intensywne barwy, jak w zacienionym zbiorniku z miękką wodą. Także rozmnażanie w wodzie twardej i o wysokim pH jest mało prawdopodobne.

Dlatego najlepiej stworzyć dla Trigonostigma espei i Boraras maculatus biotop podobny do czarnych wód. Szyszki lochy, suszone liście, korzenie akwarystyczne i dużo roślin na tafli wody. Jeżeli nie podoba nam się taki styl aranżacji, należy im zapewnić zacienione miejsca. Może to być kępka mchu lub miejsce w cieniu korzenia. To nie znaczy, że są to jakieś dziwne ryby, bo każda rybka akwariowa lubi bezpieczne zacienione zakątki. Kiedy takie są, istnieje większa szansa, że rozmnażanie może zakończyć się sukcesem.

Najlepiej byłoby dodawać do wody kranowej wody zdemineralizowanej, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, to ryby też sobie z tym doskonale poradzą. W twardej wodzie przykładajmy dużą wagę do czystości. Sprawdzajmy wodę testami na NO3 i nie pozwólmy, żeby gromadził się brud pod ozdobami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli razbory klinowej?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Razbora Hengela - mała urocza rybka akwariowa

Podstawowa wielkość akwarium dla razbory to co najmniej 50x30cm. Oczywiście wtedy, gdy mają tam być same razbory. Do akwarium towarzyskiego musimy zabrać pod uwagę też wymagania innych gatunków, które będą w nim pływały.

Razbory Hengela na tle roślin w akwarium, a także opis ryby oraz razbory plamistej, wymagania oraz porady dla akwarystów
Razbora Hengela oraz razbora plamista krok po kroku, czyli opis tych ciekawych rybek, zdjęcia, wymagania i porady dla akwarystów

Razbory powinny być trzymane w grupach. To rybka ławicowa, która uwielbia towarzystwo innych osobników swojego gatunku, chyba że to samce ustalające granice terenu. Pomimo że przepychanki są częste, to ryby się nie okaleczają i odpuszczają przeciwnikowi (gdy widzą, że sprawa jest przegrana).

Problemem może być inna sytuacja, a mianowicie odpychanie konkurentów od jedzenia. Trzeba na to uważać, bo tak mała rybka akwariowa szybko chudnie i zanim się obejrzymy jeden samiec będzie uroczy, a reszta chudziutka.

Samice tych ryb mają większe brzuszki i są mniej intensywnie ubarwione. Hodowla razbor u akwarystów ma rzadko miejsce, ale nie ze względu na trud tego zadania, ale ze względu na to, że dorosłe spuszczają ikrę do wody i mało się przejmują, co z nią dalej będzie. Nie rodzą też żywych rybek jak Molinezja ostrousta (Molinezja ostropyska).

Razbora z innymi rybami

Towarzystwo dla razbor możemy wybrać tak, żeby rejon geograficzny był mniej więcej pasujący.

Razbora plamista (Boraras maculatus - Indonezja):

  • Kosatka ozdobna Hyalobagrus ornatus
  • Tęczanka filigranowa Iriatherina werneri
  • Promienniczka Ladigesa Marosatherina ladigesi
  • Ryżówka Oryzias woworae

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli - Tajlandia):

  • Bocja karłowata Ambastaia sidthimunki
  • Żałobniczka Gymnocorymbus ternetzi
  • Razbora kubotai Microdevario kubotai
  • Cierniooczek Khulii Pangio kuhlii

Oczywiście razbory nie ucierpią bez towarzyszy z tego samego rejonu świata. Mogą sobie dzielić akwarium towarzyskie z neonami, szczupieńczykami, bystrzykami amandy, kiryskami i innymi rybami, które mają spokojne usposobienie.

Molinezja ostropyska (Molinezja ostrousta) będzie trochę za duża, bo jest dwa razy taka, jak razbora! Małe molinezje nie są wobec nich agresywne. Razbor nie można trzymać z pyszczakami (np. Maylandia lombardoi). W akwarium towarzyskim hodowla razbor jest praktycznie niemożliwa. Inne ryby wyjedzą ich ikrę. Można im dobrać jako towarzystwo także dziwne ryby takie jak badis lub babka.

Oczywiście najważniejsza jest dla nich czysta woda, niezależnie, czy z kranu, czy z filtra RO. Jeżeli będziemy robili regularne podmiany i nie przerybiali akwarium, nasze piękne razborki będą żyły długo i szczęśliwie.

ikona podziel się Przekaż dalej