Razbora galaxy – charakterystyka, zdjęcia, porady, pielęgnacja
Razbora galaxy, znana również jako niebiańskie danio perłowe, znana jest chyba wszystkim akwarystom. Jak powinna wyglądać hodowla razbory galaxy? Jaka jest cena za rybkę oraz jakie wymagania w akwarium mają razbory galaxy? Oto najważniejsze informacje i zdjęcia razbory galaxy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Razbora galaxy – hodowla danio niebiańskich
Razbora galaxy – pochodzenie, wygląd i zdjęcia
Razbora galaxy występuje w akwarystyce również pod nazwą niebiańskie danio perłowe, microrasbora albo bądź rasbora margaritatus. Gatunek odkryto tak naprawdę niedawno, bo w 2006 roku. Ryba w naturalnym środowisku mieszka w mokradłach, stawach i bajorach Birmy, a także Tajlandii. Często można zauważyć ją w rzece Salween, przepływającą przez oba kraje.
Razbora galaxy posiada szaro-granatowe ciało, które jest naznaczone żółtymi plamkami. Do tego, ryba ma niesamowite, pomarańczowe płetwy. Ten gatunek rybek akwariowych osiąga maksymalnie do 2,5 cm w dorosłości. Samice są mniejsze od samców, które są dodatkowo wyraziściej ubarwione. Płeć razbory galaxy poznasz nie tylko po wielkości osobników, ale i kolorze płetw – samice mają bledsze kolory, a czasem nawet transparentne. Posiadają też ciemną plamkę w okolicy odbytu.
Razbora galaxy to ryba ruchliwa i bardzo żywiołowa, ale też terytorialna. Jeżeli wpuścisz zbyt dużą ilość rybek do małego akwarium, na pewno będą walczyły o miejsce w nim – przez co mogą podgryzać sobie płetwy. Bezpieczniej będzie, jeżeli będziesz hodował razborę w stadzie ok. 10-15 sztuk razem, nie mieszając jej z innymi gatunkami. Rybom nie powinny przeszkadzać krewetki akwariowe. Cena razbory podobna jest, jak cena gupików. Kosztuje więc kilka złotych za jedną sztukę. Oczywiście, tak jak i cena gupików, koszta zależą głównie od wielkości ryby.
Razbora bywa różnie nazywana w akwarystyce. Warto wiedzieć, że najczęściej na razborę galaxy mówi się również:
- Microrasbora galaxy
- Danio perłowe / perłowy
- Danio galaxy
- Danio niebiańskie
- Niebiańskie danio perłowe
- Rasbora margaritatus
- Danio margaritatus
- Celestichthys margaritatus
Wymagania razbory galaxy w akwarium
Ten wyjątkowy gatunek rybek akwariowych powinien mieć zapewnione odpowiednio duże akwarium, które będzie liczyło przynajmniej 60 cm. Najlepsze parametry wody dla ryb to:
- Średnio-twarda woda: 6,5-7,5 pH
- Temperatura wody: ok. 24 st. C
Warto, by w akwarium znalazło się dużo roślin, zapewniających schronienie małym rybkom. Konieczne będzie też zainwestowanie w filtr do zbiornika wodnego. Razbora galaxy bardzo lubi przebywać w swoim towarzystwie, choć nie powinna mieć problemów również z innymi odmianami razbory. Nie poleca się jednak, by razbora galaxy przebywała z bardzo małymi rybkami albo narybkiem – niestety, może je zjeść. Razbora nie ma jednak nic przeciwko, by zamieszkały z nią krewetki akwariowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o razborze klinowej?
Co może jeść razbora galaxy?
Razbora galaxy nie wymaga specjalnego pożywienia, więc jeść dość prosta w hodowli. Możesz dietę rybek wzbogacić nie tylko o pokarm roślinny, ale i mięsny. Podstawą jest oczywiście sucha i wysokojakościowa karma od sprawdzonych producentów (np. w postaci pałeczek, granulatu albo płatków).
Razbora galaxy będzie spożywać pokarm zarówno suchy, jak i żywy bądź mrożony. Ryby żyjące w okolicy Tajlandii i Birmy chętnie żywią się owadami, bezkręgowcami i larwami – możesz więc je podawać razborze, również w postaci mrożonej. Karm rybki nawet po kilka razy dziennie, jednak podając im wyłącznie małe porcje pokarmu.
Warunki, które trzeba zapewnić razborze galaxy
Wymagania razbory galaxy
Razbora galaxy potrzebuje do życia zbiornika wodnego pojemności minimum 50-60 litrów. Jeżeli kupisz za małe akwarium, razbora galaxy może walczyć pomiędzy sobą o terytorium, gdyż, jak już wspominaliśmy, jest to ryba terytorialna. Razbora powinna mieć dno akwarium usypane drobnym żwirkiem, ponieważ ryba pięknie wygląda na tle czarnego podłoża. Koniecznie zapewnij też razborze galaxy liczne kryjówki, m.in.:
- korzenie,
- kokosy,
- kamienie,
- bambusy,
- ozdoby ceramiczne.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Warto wyposażyć akwarium w rośliny, które będą jednak niezbyt gęsto obsadzone – razbora musi mieć bowiem miejsce do pływania. Światło w akwarium nie powinno być zbyt ostre, a więc możesz w tym celu zaopatrzyć zbiornik wodny w pływające rośliny. Ważne będzie również, by regularnie odmulać dno z zanieczyszczeń. Zalecany jest w tym celu wysokiej jakości filtr z wkładami.
Dla razbory galaxy najważniejsze będzie zatem:
- optymalnej wielkości akwarium,
- dobrze zacieniony zbiornik wodny,
- odpowiednia temperatura wody,
- rośliny podobne do rosnących w naturalnym środowisku razbory galaxy,
- odpowiednia filtracja w zbiorniku wodnym.
Rozmnażanie razbory galaxy
Razbory galaxy powinny zostać wpuszczone do odosobnionego akwarium, które umożliwi im połączenie się w pary. Powinno ono zostać wypełnione dużą ilością mchów (najlepiej jawajskich), rozmieszczonych w kilku częściach akwarium. Do rozmnażania się rybek najlepsze będą parametry:
- pH wody: ok. 7,3
- GH wody: ok. 5-15
Tarło odbędzie się w kryjówce, której znalezienie leży po stronie samca. Samica gotowa będzie do tarła, jeśli zaszyje się w miejscu potencjalnego zbliżenia ryb. Wprawi wtedy płetwy w drżenie i zacznie je mocno napinać do momentu, aż ciało ryby delikatnie się wygnie. Samiczka, po zapłodnieniu, będzie mieć mniej więcej 25-30 jaj. Kiedy tylko zauważysz ikrę, koniecznie odłów ją do osobnego zbiornika wodnego – dorosłe osobniki mogą ją niestety zjeść, bo mają taki zwyczaj w naturze. Narybek powinien wykluć się po ok. 4 dniach. Aby stymulować razbory galaxy do tarła, możesz podmieniać im nawet ok. 50 % wody, a także podawać żywy pokarm. Właśnie takie zabiegi powinny zmotywować ryby do rozrodu.
Pamiętaj o tym, żeby dobrze natlenić zbiornik tarliskowy. Powinieneś zamontować w nim dobrej jakości filtr UV. Żeby zapobiec pleśni, koniecznie dodaj akrydlawinę do wody. Gdy już małe razbory zaczną samodzielnie pływać, karm je drobnym planktonem. Dopiero później będzie można przejść na większe pożywienie. Maluchy staną się dorosłe po ok. 2 miesiącach. Czasem może się zdarzyć, że galaxy urodzą się w zbiorniku wielogatunkowym, gdy chowane będą wśród łagodnych gatunków ryb. W takich przypadkach, odchowanie potomstwa może się odbyć bez zupełnie żadnej pomocy.
Czy jest jeszcze jakiś sprawdzony sposób na rozmnożenie ryb? Otóż, możesz przygotować dwa akwaria dla ryb bez kotników albo wyłącznie jedno akwarium, ale już z kotnikiem do tarła. Wpuść do zbiornika przynajmniej 15 sztuk razbory galaxy, a dno wypełnij kępkami mchu, które przypominają dyski lub płaskie tacki. Mech powinno się sprawdzać każdego poranka, wyciągając go i przenosząc ikrę do kotnika, jeżeli zauważysz jej obecność. Możesz także przenieść ją oczywiście do drugiego akwarium, gdy masz takie przygotowane. Musi w nim być jednak identyczna temperatura i zachowane parametry wody, jak w głównym zbiorniku wodnym.