Mały błyszczący klejnocik do akwarium

Pochodzenie pięknej Brygidy

Razbora borneańska jest nazywana najczęściej Razbora brygidy od łacińskiej nazwy boraras brigittae. Ta drobna rybka należy do rodziny danio. Jej popularność wzrosła wraz z zakładaniem nano-akwariów do których doskonale pasuje. Można powiedzieć, że jest to jedna z ryb microrasbora, ale ta nazwa przeważnie odnosi się do Microrasbora galaxy (Danio margaritatus). To ogólna nazwa, jak na przykład danio, których jest mnóstwo rodzajów.

Opis środowiska jako podstawowe wymagania

Pochodzi z Borneo – wyspy w Azji, skąd pochodzi także wiele odmian danio. Jeżeli chodzi o dobór towarzyszy z biotopu do akwarium, będzie to dość trudne, ponieważ ze względu na wielkość poleca się tworzyć dla tej ryby zbiornik jednogatunkowy. Wymagania biotopowe obejmują umieszczenie w akwarium suchych liści, korzeni, brązową wodę i ograniczoną ilość światła. Podobne stanowiska zamieszkuje na przykład gurami złote.

Microrasbora to naprawdę micro rybka

Jej opis zawiera jeden kluczowy element. To jedna z najmniejszych ryb akwariowych dorastająca do 2 cm. Przy tym ma piękne barwy, bardzo intensywnie czerwone z błyszczącym paskiem pośrodku. Najładniejszy jest samiec dominujący – ciemno rubinowy. Natomiast reszta będzie czerwona – wpadająca w pomarańczowy. Można je łatwo pomylić z Boraras urophtalmoides (cena tych ryb jest z reguły niższa niż razbor borneańskich). Różnią się tylko intensywnością ubarwienia i brakiem czerwonych kropek na płetwie grzbietowej i ogonowej. To sposób na ich rozróżnienie nawet przy słabo wybarwionych osobnikach. Samice mają zawsze bardziej zaokrąglony brzuch.

Niska cena małych wymagań microrasbory

Razbora borneańska - akwariowa idylla

Dla 10 sztuk tej ryby wystarczy akwarium 20-litrowe. Brygida zyskała popularność jako ryba do nano- akwariów, ponieważ jest mała i nie uszkadza roślin. Nie brudzi też wody, więc nie zmienia zanadto składników nawozowych. Można ją trzymać w zbiornikach nature aquarium, ale trzeba liczyć się z tym, że będzie wypływać ławicą na środek akwarium tym rzadziej, na ile intensywne będzie oświetlenie. Nature aquarium kłóci się z zacienionym środowiskiem. Nie ma tam też miejsca na wyschnięte liście lub korzenie zaciemniające wodę. Wszystkie microrasbora nie potrzebują mocnego filtra, ale trzeba uważać, żeby jego wejście nie miało za dużych dziurek i nie wessało tych małych rybek. Na takie bagnety najlepszy będzie prefiltr gąbkowy. Dla osób, u których liczy się cena akwarium, zdecydowanie bardziej poleca się akwarium biotopowe niż nature aquarium. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o razborze klinowej w akwarium.

Tło ma kluczową rolę dla razbory

Jeżeli chcemy dla razbory biotopowego zbiornika, celujmy w azjatyckie rośliny, które przetrwają słabe oświetlenie i brązową wodę. Należą do nich:

  • Cryptocoryne
  • Bucephalandra (umieścić ją w najbardziej oświetlonym miejscu, bo to dość wymagająca roślina akwariowa)
  • Microsorum pteropus

Nie są to rośliny trudno dostępne. Ma je praktycznie każdy sklep zoologiczny. Razbory nie uszkadzają roślin, jak na przykład gurami złote podczas gniazdowania.

Przy nature aquarium rodzaj roślin jest dowolnym wyborem akwarysty. Zdecydowanie polecam umieścić chociaż w jednym miejscu gęste rośliny lub najlepiej kępkę mchu. Jako podłoże zawsze będzie stosowany substrat. Natomiast przy akwarium biotopowym jako podłoże polecany jest piasek. Można też umieścić dużo kamieni.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Każde naturalne środowisko to chemia

Chemia wody będzie zróżnicowana w zależności od tego, czy będziemy prowadzili akwarium biotopowe czy nature aquarium. Przy akwarium biotopowym:

  • Temperatura 25-28⁰C
  • pH 6,5-7
  • Woda bardzo miękka – poniżej 50µs/cm

W nature aquarium parametry wody są głównie dyktowane przez wymagania roślin.

Razbora borneańska w akwarium
Jakie wymagania ma razbora borneańska, boraras brigittae, czyli opis i cena

Wyeksponowanie piękna u boraras brigittae wymaga spokoju

Same nie znaczy samotne

Te drobne rybeczki akwariowe są bardzo spokojne i płochliwe. Gdy jest ciemniej częściej wypływają z zarośli i formują ławicę. Najlepiej jest trzymać grupę 10 osobników, bo wtedy są odważniejsze, a samce dominujące lepiej ubarwione. Karmienie w żadnym stopniu nie jest kłopotliwe. Chętnie jedzą drobne suche pokarmy. Najbardziej polecanymi pokarmami dla nich są jednak żywe nauplie artemii i oczliki (zapytać sklep akwarystyczny). Mogą też być dafnie, ale nie za duże. Lepszy będzie pokarm drobniejszy, bo dafnie mają twarde skorupki. Czasami łączy się te ryby z innymi microrasbora, ale wtedy mogą zostać „stłamszone” przez bardziej odważne osobniki. Nie polecam ich trzymać razem z Microrasbora galaxy. A już w ogóle nie można ich łączyć z rybami większymi takimi jak gurami złote.

Razbora borneańska - spełnione wymagania to udana hodowla

Hodowla razbory borneańskiej wymaga zastosowania się do opisu biotopu. Ikra będzie spuszczana do wody, gdzie opadnie na dno. Warto więc na podłożu umieścić wątrobowce albo mchy, żeby młode rybki miały gdzie buszować schowane przed oczami dorosłych osobników. Warto pomyśleć o dużej ilości garbników, które dadzą możliwość rozwoju mikroplanktonu, który będą pobierać młode ryby. Kiedy będzie widać małe punkciki w akwarium można wrzucić żywej wrotki morskiej. Powinien ją mieć każdy porządny sklep akwarystyczny. Kluczowe jest częste karmienie, ale nie dużymi ilościami. Ta mała rybka akwariowa potrafi dużo jeść! Hodowla wymaga akwarium jednogatunkowego. Na przykład Microrasbora galaxy będzie wyjadać ikrę.

Tu nie ma haczyka, to idealna ryba

Razbora borneańska to idealna ryba tam, gdzie akwarium ma być pięknym tłem. Nie trzeba robić dużych częstych podmian wody i trudzić się z odmulaniem dna. Po dodaniu do niej krewetek amano akwarium może sobie stać miesiąc bez żadnej dodatkowej ingerencji oprócz karmienia. Jeżeli połączymy to z wydajnym filtrem, mamy doskonały zestaw akwarysty. Mało absorbujące, piękne akwarium z ciekawymi rybkami. Idealne do oglądania. Może też przy okazji uda się niezamierzona hodowla?

ikona podziel się Przekaż dalej