Opis Purigenu®

Skład deklarowany przez producenta

Purigen® to syntetyczny adsorbent. Nie jest to mieszanina wymieniaczy jonowych. To makroporowaty polimer syntetyczny, który usuwa rozpuszczalne i nierozpuszczalne zanieczyszczenia z wody. Purigen® to organiczna żywica filtracyjna (organiczna żywica oczyszczająca).

Właściwości produktu według producenta

Purigen® usuwa rozpuszczalne i nierozpuszczalne zanieczyszczenia z wody. Kontroluje amoniak, azotyny i azotany poprzez usuwanie azotowych odpadów organicznych. Oczyszcza wodę do niezrównanej przejrzystości. Nie usuwa związków, które nie są kojarzone z organicznymi związkami azotowymi. Produkt nadaje się niezależnie od tego, czy to zbiornik słodkowodny, czy morski.

Regeneracja produktu według producenta

Purigen® można regenerować. W miarę jak pochłania odpady, Purigen® zmieni kolor z jasnego brązu na ciemnobrązowy, prawie czarny. Po wyczerpaniu można go zregenerować roztworem wybielacza i wody.

Tyle może przeczytać każdy, kto odwiedzi sklep zoologiczny, ale co to wszystko znaczy?

Wkład Purigenu® w piękno naszego akwarium

Objaśnienie składu

Purigen to sztuczny (nie występujący naturalnie w środowisku) materiał polimerowy. Nie działa na zasadzie „wysysania” niechcianych związków z akwarium poprzez wiązanie ich jonów. To materiał, który ma duże dziurki. Ma też tych dziurek spore ilości. Zwiększa to jego powierzchnię, a co za tym idzie – wydajność działania. Usuwa zanieczyszczenia o różnym pochodzeniu. Może to być coś, co wyprodukowały ryby, albo coś niechcianego wprowadzonego do akwarium z wodą. Powstał na skutek modyfikacji związków organicznych tak długo, aż znacznie zwiększyły swoją masę cząsteczkową. Dzięki temu uzyskał szerokie spektrum możliwości wiązania różnych związków.

Wyjaśnienie działania

Purigen® działa poprzez usuwanie rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych zanieczyszczeń. W tym aspekcie ma podobne działanie do węgla aktywnego. Niestety nie zostały podane szczegóły, co obejmuje pojęcie zanieczyszczeń. Kontrola amoniaku, azotynów i azotanów to bardzo pożyteczne właściwości. Natura procesu w jakim się to odbywa pozostaje nieznana. Mamy pewną podpowiedź, że usuwane są odpady organiczne, ale nie wiadomo, czy efektywność tego procesu dorównuje naturalnemu rozkładowi na zasadzie enzymatycznej. Tajemnicą też pozostaje „wybiórczość” usuwanych odpadów organicznych. Pozostaje otwartym pytanie czy to neutralizacja na poziomie białek, czy aminokwasów, czy dopiero amoniaku. Procesy rozkładu związków organicznych zachodzą w taki sam sposób w akwarium słodkowodnym i morskim. Może chodzi tu o usuwanie naturalnych substancji organicznych (NOM) których związki humusowe zawierają znaczną większość? Te właściwości zgadzałyby się z polepszaniem przejrzystości wody dzięki zastosowaniu Purigenu®.

Sposób i działanie regeneracji

Purigen® regeneruje się poprzez zanurzenie go w wybielaczu. Nie jest produktem jonowymienialnym i jak napisał producent – wybielacz ma wypalić substancje organiczne usunięte ze zbiornika. Wskaźnikiem do regeneracji jest stopień osadzenia się na wkładzie bioflimu, który nadaje brązowe zabarwienie. Otwartym pozostaje pytanie, czy regeneracja usuwa osad, czy spełnia też inne funkcje. Przepłukanie na pewno przywraca w pewnym stopniu pierwotną porowatość produktu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Cena luksusu

Zastosowanie Purigenu®

Zbiornik słodkowodny czy morski – produkt zawsze skuteczny. Purigen® to bardzo wygodny w zastosowaniu środek usuwający zmętnienia wody, stabilizujący i utrzymujący stałe parametry na dłuższy czas. Doskonale sprawdza się też w akwarystyce roślinnej dając bufor różnych związków, które rozpuszczamy w wodzie. Znacznie ułatwia kontrolę nad zbiornikiem. Purigen® jest efektywny, skuteczny i naprawdę działa bardzo in plus w utrzymaniu akwarium. Czy to biotop Malawi, czy nature aquarium, daje akwaryście szansę na późniejsze naprawienie błędów w nawożeniu, spóźnieniem się z podmianą, a to bardzo ważne. Wręcz kluczowe dla każdego zbiornika. W bardzo krótkim czasie usuwa zabarwienie wody. Jednak bocja siatkowana nie ma tak szerokiego spektrum działania.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Relacja cena a jakość

Dlaczego ten wkład filtracyjny jest skuteczny? To po prostu dobry pomysł! Zastosowanie wysoko porowatego materiału jako złoża bakterii, połączenie go z magazynowaniem drobnych osadów w wodzie i filtr chemiczny. Purigen® kosztuje sporo (pomimo możliwości regeneracji). 100ml, czyli najmniejsze opakowanie, ma cenę prawie 70 złotych. Dlatego nie każdy sklep zoologiczny go ma. To produkt dla tych, którzy albo chcą mieć pełniejszą kontrolę regulując parametry wody (przy okazji szybko usunąć zabarwienie od korzeni), albo chcą rzadziej podmieniać wodę. Czy cena jest relatywna do efektu? Bardziej można to ująć jako cenę za pewien komfort. Możemy mieć mniejszy filtr i wtedy taki wkład ogranicza częstotliwość podmian. Trzeba oddać, że w akwarium z Purigenem® będzie się dobrze czuł bojownik, błazenek, pokolec i bocja siatkowana. Oczywiście nic nie zastąpi podmian!

Tajemniczy produkt o prostym działaniu

Działa skutecznie, niezależnie czy to zbiornik słodkowodny, czy morski. Ponadto jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne, to po co się tak czepiać tych chemicznych wymysłów? Wiedza jest kluczem do sukcesu w akwarystyce. Są tacy aquacaperzy, którzy pracują na Seachemie, inni na Adzie, inni na Ferce, a jeszcze inni na Boydzie. Znajdą się też fani naszego rodzimego Aqua Artu. Wszyscy jednak doskonale wiedzą, jakie parametry wody reguluje konkretny produkt. I uzyskują wspaniałe wyniki.

Bibliografia:

Strona producenta Purigenu, czyli www.seachem.com dostęp 24.08.2020, jako źródło wiedzy o produkcie.

Witolda Hermanowicz „Chemia sanitarna” wyd. Arkady

„Proces MIEX®DOC jako metoda przydatna do wstępnego oczyszczania wody przed procesem filtracji na membranach ceramicznych” Małgorzata Kabsch-Korbutowicz, Agnieszka Urbanowska Politechnika Wrocławska http://ros.edu.pl/images/roczniki/archive/pp_2009_042.pdf dostęp 23.08.2020

ikona podziel się Przekaż dalej