Popularne gatunki gurami - opis, zdjęcia, zasady pielęgnacji
Nie istnieje bardziej intrygująca nazwa ryby niż gurami całujący. Jednak jego całowanie to tak naprawdę walka o dominację i duży stres dla ryb. Warto wiedzieć więcej, zanim zdecydujemy się na stworzenie, które ma z nami dzielić mieszkanie. Pamiętajmy, że, jak w przypadku przytoczonego powyżej gurami całującego, wybieramy przyjaciela na 20 lat.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o guramiowatych.
Wybierzmy do akwarium gurami
Wszystkie gatunki gurami są popularne w akwarystyce. Czy to rodzaje większe, czy mniejsze, wszyscy uwielbiają te ryby akwariowe, bo są bardzo odporne na choroby, mogą być w akwariach towarzyskich i mają śliczne kolory. To nie krab mangrowy, gdzie wybór ogranicza się do dwóch rodzajów. Jeżeli podobają nam się akurat gurami, jest z czego wybierać. Spróbujmy przybliżyć te gatunki, które są popularnymi mieszkańcami akwarium. A przy okazji poznajmy te, których nie widać na co dzień w sklepach.
Ryby, które w języku polskim nazywamy gurami mogą należeć do różnych rodzin. Jak w każdej dziedzinie wiedzy, także w ichtiologii badania genetyczne namieszały w taksonomii ryb, a co za tym idzie, w ich nazwach. Trichogastery okazały się Trichopodusami, a w nazwach krajowych wszystkie są w jednym worku. W naszym spisie podzielimy je na rodziny, bo w tych grupach zachowanie i wygląd ryb różnią się czasami znacząco. To, że w opisach jest informacja, że gurami jest spokojne, nie oznacza, że ma charakter jak tęczanka neonowa. Po prostu jest mniej „czepialski” niż pozostałe.
Aby ułatwić wybór potencjalnej rybki do akwarium, wszystkie gatunki gurami opisane są pod kątem wielkości akwarium, wymagań i charakteru. Ważny też jest poziom zaawansowania akwarystycznego, jaki powinniśmy mieć, żeby daną rybkę utrzymać. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich gurami jest ścisła potrzeba żywych roślin w akwarium i przykrycia tafli wody. Także temperatura jest podobna u każdej z nich, czyli 24-28⁰C (wymagania temperaturowe są różne tylko w przypadku rozmnażania). Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybce gurami mozaikowate.
Gatunki gurami z rodziny Trichopodus
Prętnik dwuplamisty, czyli Trichopodus trichopterus to najbardziej popularny z prętników. Opis wariacji wyglądu jest tu niezbędny. Występuje w wielu odmianach barwnych jako: gurami marmurkowe, gurami niebieskie, gurami złote. Dorasta do 15cm i jest najbardziej popularny w akwarystyce ze względu na najłatwiejsze przystosowanie do naszej wody kranowej i tolerancji na wyższe stężenia azotu.
Gurami mozaikowe, czyli Trichopodus leeri to mniej popularny przedstawiciel rodziny. Opis nie oddaje jego uroku. Ma śliczny różnokolorowy wzór na łuskach. Dół pyska i część brzuszna są czerwone (samiec), a w kierunku ogona coraz bardziej przechodzą w biały. Na linii bocznej biegnie czarny pasek kończący się kropką u nasady płetwy ogonowej. Całe ciało pokrywa piękny wzór w białe kropki – stąd nazwa rybki. Jest mniejszy niż gurami dwuplamy, bo dorasta do 12cm, ale rzadko osiąga taką wielkość w akwarium.
Gurami księżycowe Trichopodus microlepis to zdecydowanie niedoceniany gurami. Piękne i delikatne, perłowo białe. Od góry lekko złote ze specyficzną czerwoną plamką na górnej części oka. W naturze jest większy niż pozostałe gurami, bo dorasta aż do 18 cm. Jednak w akwariach rzadko osiąga takie rozmiary. Zdecydowanie mniej rozpowszechniony w handlu i droższy niż pozostałe gatunki. Mając gurami księżycowe należy unikać błyszczących ryb, więc taczanka neonowa nie będzie dobrym wyborem do akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Gurami syjamski, czyli Trichopodus pectoralis to najmniej popularny rodzaj gurami ze względu na wielkość. Dorasta do 25cm! W naturalnych środowiskach jest odławiany w celach kulinarnych (!) i na eksport jako ryba ozdobna, a i tak nie zagraża mu przełowienie i nie zmniejsza się rozmiar populacji. Podobnie jak gurami dwuplamiste doskonale przystosowuje się do skrajnych warunków i rozmnaża na potęgę.
A teraz wisienka na torcie, czyli Trichopodus poptae. Odkryte dopiero w 2014 roku w Indonezji (Kalimantan) prześliczne gurami podobne do złotego, jednak cętki na ciele są bardziej brązowe. Jedna wyraźna plamka na dolnej części nasady płetwy ogonowej. Bardzo długie pięknie postrzępione płetwy. Na razie nie ma żadnych doniesień o ich wykorzystaniu na rynku ryb ozdobnych, ale zapewne są przeprowadzane próby rozmnożenia, zanim zostaną udostępnione akwarystom. Na razie jedyne co mamy, to opis. I bardzo słusznie, niech te piękne rybki pływają na Borneo tak długo, jak to możliwe.
Pozostałe rodziny gurami
Osphronemus z jedynym przedstawicielem pływającym w akwariach, czyli Gurami właściwe Osphronemus gorami. Ten gurami jest wyjątkowo gigantyczny, bo dorasta do 70cm i rzadko kto ma go w akwarium. Może nie jest to idealny kandydat na najbardziej popularne gurami, ale poznajmy go ku przestrodze, że gurami właściwe, to nie dwuplame, a mała rybka może urosnąć do gigantycznych rozmiarów. W sklepach zdarzają się te ryby akwariowe, więc bądźmy czujni na to, jakie gurami wybieramy.
Helostomidae to rodzina, w której jest tylko jeden gatunek: Helostoma Temminckii, czyli gurami całujący. Mogą być trzy rodzaje barwne. Te ryby akwariowe nie budują gniazd piankowych i są duże. W naturze dorastają do 30cm, a w akwariach dorastają do 20, ale to i tak kawał ryby. Jest zdecydowanie trudny do utrzymania. Pomimo, że to jeden z najlepiej sprzedających się gatunków gurami, rzadko który osobnik osiąga wiek 20 lat, bo tyle właśnie gurami całujący żyje. Rzadko spełniane są jej wymogi odnośnie karmienia i wystroju akwarium, więc może lepiej nie ulegajmy urokowi nazwy.
Spaerichthys to rodzina, w której tylko jeden przedstawiciel zadomowił się w naszych zbiornikach. Jest nim gurami czekoladowy, czyli Sphaerichthys osphromenoides. To delikatna malutka rybka dorastająca do 5 cm. Wymaga więcej niż pozostałe gurami, ale pod względem charakteru jest zdecydowanie najlepsza. Jest bardzo wrażliwa na złe warunki w wodzie i może chorować, więc wybierajmy ją z rozsądkiem. Wymagania biotopowe są ściśle związane z jej życiem.
Wszystkie gatunki gurami mają w sobie coś wyjątkowego. Jeden jest bardziej delikatny, inny agresywny, jeszcze inny nie opiekuje się potomstwem. Niezależnie od tego, czy wybierzemy gurami złote, mozaikowe, czy czekoladowe musimy mu zapewnić odpowiednie warunki do zdrowego życia i poczucia bezpieczeństwa. Za charakteru nie są jak tęczanka neonowa, która odważnie pływa na środku akwarium, ale bardziej jak krab mangrowy. Mają swoje miejsce i opuszczają je wtedy, gdy jest taka potrzeba i święty spokój w akwarium.
Krab mangrowy i gurami czekoladowe nie mogą być w jednym akwarium, ale mają pewną wspólną cechę. Ścisłe przywiązanie do naturalnego środowiska.