Substrat i akwarystyczne kamyki jako podłoże w akwarium

Podłoże do akwarium na wymiar

Przyjmuje się, że podłoża mamy średnio 5 cm wysokości. Wysokość to od 2 cm z przodu do 7 cm z tyłu. Rośliny z trzeciego planu potrzebują grubszej warstwy niż nasz drobny trawniczek. Akwarium ma wymiar dla utrudnienia 124 cm długości, a głębokie jest na 43 cm.

Przejdźmy do działań. Mnożymy 124 cm razy 43 cm i wychodzi nam 5332. Tę cyfrę mnożymy przez wysokość jaką ma mieć nasze podłoże, czyli 5cm i wychodzi nam 26660. Tę wartość dzielimy przez 1000 i mamy gotowe 26 litrów podłoża.

Podaję wzór do zastosowania w każdym przypadku

  • A - długość akwarium
  • B - głębokość akwarium
  • C – wysokość podłoża

A*B*C/1000= pojemność podłoża jaką potrzebujemy (ilość litrów).

Kiedy będziemy kupowali w sklepie powinny być podane dane na temat objętości podłoża podane w litrach. Jeżeli takiej informacji nie ma poprośmy sprzedawcę o przekazanie nam informacji, ile kilogramów jest w jednym litrze podłoża.

Żwir na dno akwarium dla ryb

Żwirek to najbardziej popularne podłoże do akwarium. W hobby od zawsze był i jest najstarszym stosowanym gruntem. Żwirki składają się z różnych minerałów. Mogą mieć większą i mniejszą granulację. Bywają też takie o kolorowych kamyczkach.

Ze względu na to z jakich minerałów jest żwirek, możemy go sklasyfikować jako:

  • żwirek bazaltowy – ma czarny kolor, krawędzie jego kamyczków są ostro zakończone, bo minerał jest łupany na odpowiednią wielkość
  • kwarcowy - jest naturalnym podłożem rzecznym a jego kamyczki są okrągłe o gładkich brzegach
  • koralowy – białe podłoże powstałe z obumarłych koralowców morskich.

Kamyki akwarystyczne bywają różnokolorowe. To przeważnie kwarcowe otoczaki pokryte farbą. Mogą być barwione żywicami, które utrzymują kolor zdecydowanie dłużej. To sposób na czarne kamyczki o zaokrąglonych brzegach. Białe i brązowe najczęściej są naturalne. Warto wybrać naturalne podłoże dla ryb. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.

Podkład do akwarium roślinnego

Są też substraty podżwirowe, które stosuje się na spód akwarium, aby dać lepsze nawożenie i strukturę podłoża dla roślin. Można wówczas zrobić dwie warstwy o różnych właściwościach. Jedna stabilizuje i osadza rośliny, a druga stanowi magazyn nawozów.

Taki podkład to ziemia ogrodowa. Może być to nisko nawożona zwykła ziemia do roślin doniczkowych. Pod żwirek stosowany jest też niekiedy torf lub keramzyt jako drenaż do swobodnego przepływu wody. W akwariach holenderskich można przygotować mieszankę torfu i gliny.

Istnieją też gotowe substraty podżwirowe, które sprawdzają się doskonale w akwariach o mniejszym natężeniu światła i roślinach mniej wymagających, lub jako wspomaganie przy wrzucaniu dużych ilości nawozów i ich późniejszej redukcji.

U pyszczaków lub dużych pielęgnic, gdzie występują duże ilości związków azotowych, jako „podkład podżwirowy” można stosować węgiel aktywny lub ceramikę. Takie dno daje ogromne złoża do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych i lepszą penetrację przez wodę.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Dobre rozwiązanie dla doświadczonych

Aktywne podłoże do akwarium to spieki różnych składników uformowane w kuleczki drobniejszej lub grubszej granulacji. Występują w dwóch kolorach – czarnym i brązowym. W zależności od producenta różnią się właściwościami i ciężarem.

Każdy producent oferuje inne zbilansowanie nawozów i skład granulatu. Ze względu na delikatną budowę granulek to forma jaką najczęściej stosuje się w akwariach roślinnych. Przy dużej ilości ryb i korzeni szybko zmniejsza się wydajność podłoży aktywnych ze względu na pokrycie ich warstwą detrytusu, czyli odpadów organicznych.

Niekiedy jako podłoże do małych zbiorników stosuje się szklane kolorowe kamyczki. Przy decyzji o zakupie takich ozdób należy pamiętać, że będą się szybko brudziły. Trzeba je płukać najlepiej jak najczęściej, a na pewno nie rzadziej niż raz na tydzień.

Do akwariów z kirysami, pielęgnicami i pielęgniczkami można zrobić „plażę” z drobnego piasku. Warto wybrać taki o granulacji 0,1-0,2, a nie typowo piaskownicowy, żeby uniknąć problemu zagnieżdżania się bakterii beztlenowych, które mogą być szkodliwe dla obsady zbiornika. Przy wybieraniu żwirku zwróćmy uwagę, czy nie jest to specyficzny żwir koralowy. To białe podłoże do akwarium morskiego. Powoduje, że woda staje się twarda. Przy takich kamyczkach rośliny nam nie urosną.

Naturalne podłoże dla roślin albo dla ryb

Podłoże do akwarium roślinnego

Podłoża aktywne są stosowane w akwariach roślinnych a ich użycie ma sens w przypadku dużej ilości światła w zbiorniku. Przy standardowym oświetleniu zapotrzebowanie roślin na nawozy jest o wiele niższe, więc ich dostarczanie nie musi być tak duże, jak w przypadku dużej intensywności światła.

Lepiej zainwestować w taką formę podłoża dopiero wtedy, gdy mieliśmy już do czynienia z uprawą roślin w akwarium. Korzystanie z niego wiele ułatwia, ale daje też efekty, z którymi akwaryście początkującemu będzie trudno sobie poradzić.

Rybki z akwarium na tle kamyczków, a także podłoże do akwarium dla ryb i dla roślin
Jakie podłoże do akwarium wybrać, czyli podłoże akwarystyczne dla roślin i ryb

Rośliny nie potrzebują podłoża. Jest ono najmniej ważnym elementem w ich uprawie. Środowisko podwodne różni się tym od uprawy nadwodnej, że nawozy mogą być pobierane z wody, a nie z podłoża. Wszystko, co jest w podłożu, będzie też w wodzie. Więc nie chodzi o to, żeby miały „żyzną glebę” jak na polu, ale masę w której nawozy mogą się kumulować. Wtedy podłoże akwariowe nie będzie nawoziło roślin, ale oddawało nawozy do wody, skąd rośliny będą je pobierały.

Oczywiście takie rośliny, jak żabienice czy zwartki, o wiele lepiej rosną w podłożu, ale jest to spowodowane tym, że ich łodyga przebiega właśnie w podłożu, a nie nad nim, jak u łodygowców. Nie ma żadnych wątpliwości, że podłoże aktywne jest najlepsze do zbiorników roślinnych. To wspaniały wynalazek, bez którego nie byłoby akwarium roślinnego, jakie znamy.

Przygotowanie takiego podłoża jest bardzo proste. Wsypujemy je do akwarium. Nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów. Nie można go płukać albo co gorsza wygotowywać. Takim, jakie jest należy je umieścić w zbiorniku i najlepiej jeszcze na sucho poukładać rośliny.

Podłoże dobre dla każdego

Najpopularniejsze podłoże akwariowe to kamyki. Dobre będą zaokrąglone bez ostrych brzegów. Ryby są pokryte ochronną warstwą śluzu, więc nawet jeżeli nie widzimy, że gdzieś są poranione, nie oznacza to, że ostre krawędzie przedmiotów bądź podłoża nie są dla nich szkodliwe.

Najlepsze wielkości żwirku to od drobnych kamyczków po 2mm. Powyżej, roślinki mogą słabiej trzymać się w podłożu, a poniżej powstaną strefy beztlenowe. Najlepszy jest złoty środek, ale gdy mamy pielęgniczki, kiryski i inne ryby lubiące przegrzebywać podłoże, musimy wybrać drobny.

Naturalne podłoże jest zawsze jasne lub brązowo-torfowe. W wodzie nie występuje czarne podłoże. Jedyne co faktycznie ma znaczenie, to ilość i struktura różnych osadów. One rzeczywiście mogą dać wodzie ciemny brązowy kolor i dużą mętność. To nie oznacza jednak, że nie możemy tego samego odwzorować w akwarium. Jeżeli mamy neony lub pielęgniczki dajmy im dużo zacienionych miejsc, korzeni, suchych liści, a nawet włókien kokosowych. To o wiele lepsze, niż barwione, nawet czarne, żwirki akwarystyczne.

Przygotowanie porządnego żwiru akwarystycznego jest bezproblemowe. Wsypujemy go do akwarium, a następnie zalewamy wodą. Nie powinien dawać zmętnienia ani zamglonej wody. Niestety często sytuacja wygląda inaczej i trzeba go będzie parę razy płukać przed włożeniem do akwarium.

Żyzne dno akwarium

Na temat tego podłoża narosło mnóstwo legend. Może sprawdźmy, jak jest z nim naprawdę. Substrat powinien dawać nawozy, kumulować je i przez dyfuzję oddawać do wody, albo je z niej przyjmować. W związku z tym potrzebujemy materiałów, które mają takie właściwości.

Jeżeli decydujemy się na włożenie czegoś pod żwirek, nie powinno być tego dużo. Warstwa jest uzależniona od wysokości całkowitej podłoża. Jeżeli wysokość podłoża to 8 cm, dajmy 2cm ziemi. Najczęściej jeden centymetr wystarczy.

Idealnie jako substrat podżwirowy nadaje się torf. Ma dokładnie takie właściwości jak przytoczone powyżej. Jego wadą jest struktura – mocno się kruszy i jeżeli go dobrze nie przykryjemy, to narobi bałaganu w akwarium. Nie należy go jednak niczym zasłaniać. Tkaniną, sztuczną włókinią czy czymkolwiek innym. Żeby akwarium pracowało poprawnie, nie powinno się stosować w gruncie sztucznych materiałów.

Przygotowanie substratu (szczególnie gdy jest to ziemia) może być trudne dla początkujących akwarystów. Należy układać go wyłącznie w tylnej części zbiornika robią spad do przodu. Przy przedniej szybie musi być wyłącznie żwirek, bo inaczej wyrośnie tam sinica.

Podłoże do akwarium jest bardzo ważne w estetyce. Bez niego nie mamy gdzie osadzić roślin i ułożyć ich tak, jak powinny być. Aby w pełni skorzystać z potencjału, jaki mają różne rodzaje gruntu, należy najpierw zapoznać się z potrzebami świetlnymi i nawozowymi roślin, a dopiero na końcu skupić się na podłożu w naszym akwarium na wymiar i zrobić je tak, aby dopasować do reszty aranżacji.

ikona podziel się Przekaż dalej