Pławikonik – charakterystyka, hodowla, żywienie, porady
Pławikonik, czyli konik wodny, to jedno z najciekawszych żyjątek morskich, które można hodować w domowym akwarium. Jak wygląda ich rozmnażanie oraz jakie wymagania posiadają koniki morskie? Oto najważniejsze informacje na temat pławikoników w domowym zbiorniku wodnym.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Pławikonik – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Wygląd pławikonika
Pławikonik to zwierzątko wodne, które ciężko jest pomylić z jakimkolwiek innym żyjątkiem morskim. W łacinie mówi się na niego hippocampus, a nazwa pławikonika pochodzi od mitologii greckiej. Hipokram był to morski potwór o wyglądzie konia i ogonie ryby. Pławikoniki faktycznie przypominają nieco te słynne, mitologiczne stwory – z przodu mają głowę podobną do końskiej, a na końcu ciała znajduje się ogon przypominający rybi, który jest zawinięty. Dzięki niemu koniki morskie mogą się przytrzymywać roślin w akwarium. Pławikonik posiada też pierścienie kostne z kolcami, pełniącymi rolę ochronną.
Na świecie można wyróżnić ponad 50 różnych pławikoników, z których najmniejsze są wielości małego paznokcia u ręki, a największe mniej więcej kartki A4. Koniki morskie mogą zmieniać ubarwienie podobnie, jak kameleon, upodabniając się do np. otaczającej ich roślinności morskiej. Dzięki temu, znikają z oczu wrogom, którzy mogliby upatrzyć sobie pławikoniki za obiad. Koniki wodne potrafią też poruszać gałkami ocznymi – niezależnie od siebie, w tym samym czasie.
Wymagania konika wodnego w akwarium
Konik wodny bez większego problemu zamieszkać może z innymi rybami. Jego sąsiadem w zbiorniku wodnym może być zarówno neon inessa, jak i ślimak ampularia. Nie powinno się jednak konika wodnego umieszczać w akwarium z szybkimi rybami, bo pławikonik może nie zdążyć ze zbieraniem jedzenia i może go mu zabraknąć. Koniki morskie, mimo że ryby się nimi specjalnie nie interesują, często umierają. Dlaczego? Otóż, mają wysokie wymagania – w przeciwieństwie do ryb neon inessa. Ślimak ampularia również ma o wiele mniejsze wymagania niż konik morski.
Dla pławikonika liczy się środowisko, w którym nie będzie za częstych zmian. Konik morski jest bardzo wrażliwy na jakiekolwiek zmiany w zbiorniku wodnym, więc powinieneś je robić jak najrzadziej. Każdego dnia sprawdzaj stopień zasolenia wody, a także jej twardość. Upewniając się, że nic się w akwarium nie zmienia, konik morski będzie mógł prawidłowo się rozwijać i rozmnażać. Oto optymalne parametry wody dla pławikoników:
- Temperatura wody: ok. 24-25 st. C
- Twardość wody: 8,1-8,4 GH
- Zasolenie wody: ok. 38 g / 1 l
Istotne będzie również zamontowanie odpowiedniego filtra, który będzie dostarczał słabego prądu wodnego do zbiornika. Niestety, za silny prąd na pewno źle wpłynie nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie pławikoników.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Do akwarium możesz włożyć wiele rzeczy, które będą przydatne konikom wodnym. Najważniejsza będzie jednak roślinność, w której pławikoniki chętnie się chowają przed innymi żyjątkami, a także odpoczywają. Rośliny, na które trzeba zwrócić uwagę, to koralowce, kamienie oraz algi morskie. Ważne, by nie kupować do zbiornika wodnego roślin, które mają długie korzenie. Nie są też wskazane ostre kamienie. Jak już wspominaliśmy, konik wodny chętnie zaczepia się charakterystycznym ogonem o rośliny i ozdoby. Niestety, ostry kamień mógłby zranić pławikonika. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o koniku morskim w akwarium.
Pławikonik w akwarium. Najważniejsze informacje dla hodowców
Rozmnażanie pławikoników w domowym zbiorniku wodnym
Rozmnażanie koników morskich oraz trzymanie ich w jednym zbiorniku wodnym nie jest trudnym zadaniem pod warunkiem, że dobierzesz do siebie pławikoniki o podobnych wymaganiach. Koniki wodne nie powinny też mocno różnić się od siebie wymiarami – wówczas będą mogły w podobnym tempie odżywiać się, jedząc objętościowo mniej więcej tyle samo. Pławikonik, niezależnie od rodzaju umieszczonego w akwarium, powinien mieć wymagania takie same, co do parametrów wody. Zakup przynajmniej parę koników morskich i nigdy nie wpuszczaj do zbiornika wodnego wyłącznie jednego pławikonika. Zwierzątka dobrze czują się w stadzie i będą wówczas się czuły bezpieczniej. Akwarium dopasowane powinno być do ilości posiadanych zwierzątek – im większa będzie grupa, tym większy musi być zbiornik.
Pławikonik mocno odbiega w rozmnażaniu się od innych zwierzaków, które można hodować w akwarium. To nie samice, ale samce rodzą małe pławikoniki. Samica zajmuje się zaś złożeniem jajeczka do torby lęgowej samca. Właśnie w tej torbie samiec je zapłodni i po 2 tygodniach wypuści maluszki. Zazwyczaj jest ich po kilka sztuk, choć większe gatunki pławikoników mogą wydać na świat po kilkaset maluchów. Koniecznie zapewnij im zooplankton, by małe koniki wodne mogły przeżyć pierwsze dni w zbiorniku wodnym, już po wykluciu się.
Czym karmić pławikoniki?
Koniki morskie bardzo powoli przeżuwają pokarm. No cóż, nie mają bowiem żołądka, a jedynie jelita. Zanim sięgną np. po kolejną porcję pożywienia, muszą wydalić zjedzony już pokarm – bo nie mają gdzie go magazynować. Zatem, powinno się uniemożliwić mieszkanie koników morskich z szybkimi rybami, które błyskawicznie sięgają po pokarm – może go zabraknąć dla wolno jedzących pławikoników.
W naturalnym środowisku pławikoniki trawią pokarm nawet przez 12 godzin. W akwarium jest to jednak niemożliwe – raz, że jedzenie mogą szybciej zjeść inne żyjątka a dwa, że leżące w zbiorniku wodnym resztki na pewno pogorszą stan wody. A to już może odbić się na zdrowiu koników wodnych. Zapewnij pławikonikom przynajmniej 2 godziny swobodnego jedzenia, zanim zaczniesz czyścić akwarium z resztek.
Czym karmić koniki morskie? Otóż, mogą to być małe żyjątka, jak kraby czy krewetki. Pławikonik nie pogardzi też planktonem oraz rozwielitkami. Możesz również zapewnić mu mrożony pokarm np. w postaci zmielonych larw (koniecznie zamrożone suchym lodem). Aby koniki wodne były zdrowe i pełne energii, muszą jeść żywy pokarm.