Pozornie bezproblemowa platka

Nazwa naukowa platynki to Xiphophorus maculatus, ale bywają też nazywane zmienniak plamisty, czy po prostu - platka. Najczęściej widoczna jest w sklepach odmiana czerwona z pięknym czarnym ogonem. Jej cena nie jest wysoka, bo duża „produkcja” tych ryb nieustannie nadąża za popytem.

Platka bywa agresywna wtedy, gdy nie ma gdzie się schować lub wówczas, gdy nasze akwarium stanowi pomieszanie z poplątaniem różnych gatunków w ilości paru sztuk. Wówczas mogą jej puścić nerwy i pogoni nawet danio.

Hodowla plateki jest wyjątkowo trudna, bo nie chodzi o to, żeby naprodukować potomstwa, ale żeby było prawidłowo wykształcone i ubarwione. Dla ryb piękniczkowatych to normalne, że idą na ilość, a nie na jakość. W naturalnym środowisku sprawę załatwiają drapieżniki lub sami rodzice. W akwarium ten proces nie zachodzi.

Koralowa i tęczowa ryba platynka

Ryba nieustająco w ciąży

Platynka jest mała, ale i tak większa, niż ryba do nano akwarium. Dorasta do 5 cm, jednak małe amandy to tylko 2 cm i nie więcej. Xiphophorus maculatus wymaga akwarium o długości co najmniej 60 cm, więc jest rybą raczej średniego zbiornika. Wielu akwarystów się do tego nie stosuje i bywają w akwariach o pojemności 30 litrów. No cóż, przynajmniej jest na tyle duża, że nie zje jej mułojad.

Platka może być trzymana w grupie, ale samiec zawsze wprowadza wiele zamieszania. Samica przeważnie skupia się na poszukiwaniu jedzenia, a samiec albo szuka zaczepki, albo goni samice. Te ryby akwariowe są nieustannie w ciąży. To stan, gdy jeszcze nie wydały całości miotu lub taki, gdzie samiec ponownie zdążył je zapłodnić.

Żeby platynka wypuściła wszystkie młode, należy czekać ponad pół roku, bo tyle czasu samica może chować mlecz samca od momentu zapłodnienia. Rzadko który gatunek wymaga tak długiego oczekiwania na odpowiednie dobranie pary.

Innym problemem jest zorganizowanie ryb, które nie nadają się do dalszej hodowli. Pozostaje nam wydawanie ogromnej ilości młodych lub zrobienie osobnego akwarium, gdzie ryba taka, jak mułojad, będzie ograniczała stopniowo populację.

Różnorodne odmiany platynki

Od momentu rozpoczęcia, hodowla tych ryb rozwija się powoli. Najpierw kupujemy interesujące nas odmiany, a może być tego całe mnóstwo. Najpopularniejsze to:

  • Platki Sunset – żółto pomarańczowa
  • Platki Mickey mouse – z czarnymi trzema kropkami przy ogonie
  • Platki Pineapple – złota z ciemnymi obrzeżami łusek
  • Platka czerwona ma często czarny ogon i płetwę grzbietową
  • Błyszcząca platka koralowa mogąca mieć różne kolory

Każdą z tych odmian możemy utrzymać w potomstwie, łącząc ryby akwariowe o najładniejszym wzorze lub próbować wykombinować nowe. Jest to karkołomnym zadaniem ze względu na podchowanie potomstwa, przeczekanie całego etapu zużycia mlecza, po czym próba z kolejnym samcem i tak dalej.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Mala rybka platynka, skąd się wzięła nazwa platynki, skąd i platynki pomarańczowy kolor, jak rozmnaża się platynka
Jak wygląda hodowla i pielęgnacja platynki czyli zmienniaka plamistego, czym żywi się platynka i jaką karmę jej podawać

Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, chodzi o powtarzalność i wyrazistość wzoru. Po to selekcjonuje się rybki, które są zdrowe, poprawnie ubarwione i dobrze rokujące na przyszłość. Te, które odpowiadają standardowi, sprzedajemy, a wyjątkowo ładne zostawiamy na hodowli.

Jedna samica ma około 80 młodych w miocie, więc odpowiednia segregacja to zajęcie na długie zimowe wieczory. Dlatego ta ryba powstała w laboratorium i często hodowla przebiega sztucznie, żeby wszystkie młode wyglądały tak samo. Stąd odmiany takie jak koralowa, złota, czy błękitna, których cena jest zbliżona do odmian standardowych. Jeśli planujesz założenie akwarium, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych dla początkujących.

Akwarium dla platki

Zielono i czysto

W akwarium towarzyskim platka potrzebuje dużo roślin i mocnej filtracji. Często zapada na choroby bakteryjne, więc czystość zbiornika jest bardzo ważna. Zmienniak plamisty musi być cały czas aktywny. Gdy odpoczywa na podłożu, znaczy, że słabnie i może być chory. Należy wówczas zrobić rewizję pokarmów i podmianę wody.

Xiphophorus maculatus jest wszystkożerny. To oznacza, że lepiej wybierać pokarm roślinny, żeby dostarczyć witamin i włókien niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Nadmiary mięska prowadzą w prostej drodze do pasożytów i chorób.

Samice platynki są przez większość swojego życia w ciąży, więc trzeba pilnować, żeby jadły karmy urozmaicane takimi przysmakami jak Sera Spirulina Tabs, czy Naturefood Premium Plant (polecany też jako pokarm podstawowy).

Kolorowe rybki w akwarium

Mimo że cena platki jest stosunkowo niska, jest to gatunek, który niewątpliwie dodaje kolorów w akwarium. Czerwona rybka śmigająca między zielonymi roślinami robi świetne wrażenie, nawet jeżeli jest jedyna w akwarium.

Biorąc pod uwagę ilość kolorów, jakie oferuje zmienniak plamisty, można połączyć je tak, że akwarium będzie kolorowe i bardzo dynamiczne. Te rybki nigdy się nie nudzą i zajmą wyjadaniem glonów z równą zapalczywością, co kiryski. Trzeba tylko pilnować, żeby nieumyślnie nie łączyć ich z dużą rybą taką jak mułojad, który zajmie się ochoczo segregowaniem potomstwa.

ikona podziel się Przekaż dalej