Pistia – opis, wymagania, rozmnażanie, porady praktyczne
Pistia, znana również jako pistia stratiotes lub pistia rozetkowa, to popularna roślina wodna do akwarium. Jej wymagania nie są wysokie, a uprawa nie powinna sprawić problemu nawet początkującemu akwaryście. Jak wygląda rozmnażanie i zimowanie rośliny? Czy oczko wodne może być ozdobione pistią? Wyjaśniamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.
Pistia – czym się wyróżnia pistia stratiotes?
Pistia rozetkowa – wodna roślina do akwarium
Pistia jest to pływająca roślina, która może ozdobić każde oczko wodne czy akwarium. Nie jest ją trudno dostać, zwłaszcza że dziś dostępna jest niemal w każdym sklepie akwarystycznym. Pistia wcale nie wymaga doniczki, by zostać wyhodowana – a więc, będzie ją łatwo przewieźć do domu i przechować w transporcie. Przez wielu ludzi (a już zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) pistia uważana jest za chwast i utrudnia żeglugę tam, gdzie woda jest cieplejsza. To właśnie z tych ciepłych wód sprowadzana jest pistia rozetkowa – poprzez jej zebranie z tafli wody.
Sposób posadzenia pistii nie jest skomplikowany – wrzuca się jej kępkę do zbiornika wodnego i… gotowe. Jednak, ogromną wadą pistii jest to, że zimowanie jest dla niej niełatwym zadaniem. Pistia nie jest mrozoodporna, jak np. rogatek sztywny, więc zimowe temperatury jej szkodzą – nie tylko w oczku wodnym, ale też w akwarium. Z tego też względu, należy ją wymieniać dość często w zbiorniku wodnym. Roślina pływająca kosztuje mniej więcej tyle samo, co zimujący rogatek sztywny (ok. 8 zł / sztukę).
Wymagania pistii w akwarium
Pistia rozetkowa posiada szarozielone listki, będące zamszowe i ułożone w rozetki. Układają się na kształt, który przypomina miseczkę. Pistia może dorastać do ok. 10 cm w liściach. Roślina wyróżnia się pierzastymi, gęstymi korzeniami, które potrafią przybierać różnorakie barwy i mierzą niekiedy do 30 cm długości. Nie da się ukryć, pistia rozetkowa jest naprawdę sporej wielkości rośliną, posiadającą ledwo widoczne kwiatki – ukrywają się one między szerokimi liśćmi. Woda, jaką najbardziej toleruje pistia rozetkowa, powinna mieć następujące parametry:
- Temperatura wody: ok. 22 st. C
- Twardość wody: 3-6 GH
- Odczyn wody: 6,5-7 pH
Poza tym, najlepszy będzie dla rośliny dość mocno oświetlony zbiornik wodny. Ciężka będzie uprawa pistii w sztucznie naświetlonym akwarium. Doskonale możesz jednak za jej pomocą zacieniać zbiorniki wodne – ustanawiając pistię miejscem składania ikry przez ryby. Gdy będziesz mieć do tego odpowiednie warunki (np. w oczku wodnym), możesz pistią przykryć nawet cały zbiornik wodny.
Pistia rozetkowa – porady praktyczne
Uprawa pistii w akwarium
Pistia jest rośliną, która należy do monotypowego rodzaju pistia stratiotes. W naturalnym środowisku zarasta ona jeziora, rozlewiska i stawy w klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym. W przeciwieństwie do wód USA, w Europie roślina stała się bardzo powszechna, zwłaszcza w domowych zbiornikach wodnych. A więc, wprowadza się ją zarówno do akwarium, jak i domowych zbiorników otwartych (np. oczko wodne). W domowym zbiorniku, pistia może urosnąć w liściach do ok. 10 cm, przypominając co niektórym akwarystom sałatę bądź kapustę. Właśnie dlatego wielu akwarystów mówi o niej nie inaczej, jak „sałata wodna” właśnie. Nie można zapomnieć o tym, że pistia jest rośliną kwitnącą. Wprawni akwaryści będą mogli więc zauważyć drobne, żółciutkie kwiaty, które będą kwitnąć na pędzie kwiatowym pistii.
Nie jest to roślina trudna w uprawie. Oczywiście, by mogła się w pełni zaklimatyzować w akwarium i zapewnić rybom schronienie czy miejsce na złożenie ikry, powinieneś stworzyć pistii odpowiednie warunki pod uprawę. O najlepszych parametrach wody dla pistii wspomnieliśmy wyżej. Oprócz zapewnienia roślinie parametrów, wypada również zakupić pokrywę bądź szybę nakrywkową do akwariów – zwłaszcza, że pistia uwielbia nagrzane akweny wodne i wilgotne powietrze. Ciepło jej nie zaszkodzi, ale zimno wręcz odwrotnie. Pistia jest wrażliwa na niską temperaturę, a także skraplającą się parę wodną na liściach. Kiedy do tego dojdzie, liście pistii mogą zniszczeć, zrobić się brunatne albo żółte i ostatecznie obumrzeć. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
O czym pamiętać, hodując pistię w akwarium?
Przede wszystkim, pistia powinna mieć silne oświetlenie górne, a także dużą wilgotność powietrza. Chroń pistię przed zimnym oraz suchym powietrzem, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do zamarcia jej liści. Pistia rozmnaża się dość szybko przez rozłogi (odrosty), błyskawicznie zarastając powierzchnię danego zbiornika wodnego. Wystarczy, że oderwiesz pojedynczą roślinkę, a ona zacznie się samodzielnie rozrastać i bujnie zarastać np. oczko wodne czy akwarium. Możesz również przeprowadzić rozmnażanie rośliny za pomocą nasionek, które znajdują się w jagodach. Pojedyncze roślinki należy umieszczać na tafli wody w ten sposób, by pistia nie nachodziła jedna na drugą. Roślina wodna nie wymaga nawożenia czy podawania jej CO2.
W Polsce nie jest ona traktowana jako chwast, zatem jest pożądana i wręcz nieoceniona – zwłaszcza, że stanowi doskonały schron dla narybku i jest doskonałym miejscem składania ikry przez ryby. To także idealna roślina zacieniająca akwarium rybom, które tego wymagają. Również korzenie pistii są chętnie wykorzystywane przez ryby takie, jak np. gurami i bojownik bądź inne ryby labiryntowe – właśnie w nich budują sobie gniazda z piany. Dzięki pistii możesz również zapobiec rozwijaniu się glonów w zbiorniku wodnym, zwłaszcza że roślina pobiera swoimi korzeniami sporą ilość NO3 i PO4 z wody.
W pielęgnacji pistii najważniejsze będzie, by regularnie obrywać jej odrosty. Niestety, ale zbyt duża ilość rośliny na powierzchni wody może sprawić, że pod wodą zrobi się duszno, ciemno i ciasno – a to może negatywnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu ryb oraz pozostałych roślin, które znajdują się w zbiorniku. Możesz również skracać korzenie roślinkom tak, by mierzyły minimalnie 5 cm każdy. Obrywaj też na bieżąco obumierające liście po to, by pistia wyglądała ładnie i mogła zdrowo się rozwijać w zbiorniku wodnym.