Pielęgniczka Ramireza - opis, wymagania, zdjęcia, porady akwarystów
Pielęgniczka ramireza jest błyszcząca i na pewno ma swój urok. To rybka, która potrzebuje czystej wody i najlepiej miękkiej. Nie jest to karlik szponiasty, któremu wysokie azoty nie są straszne. Jeżeli jednak zdecydujemy się zna ramirezki, zakochamy się w ich nietuzinkowym zachowaniu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnicowatych.
Środowisko pielęgniczki ramireza
Pochodzenie i nazwa ramirezki
Ta rybka ma wspaniałą nazwę: Mikrogeophagus ramirezi. Micro znaczy „mały”, -geo znaczy „ziemia” -phagus znaczy „jeść”. W wolnym tłumaczeniu można ją określić jako mały ziemiojad ramireza. I to doskonale oddaje jej charakter. To duża waleczna pielęgnica w ciele pielęgniczki. Inna jej nazwa to pielęgniczka motylowa.
Fenomenalne ubarwienie, które jest bardzo błyszczące, oraz rewelacyjny charakter, zapewniają im niesłabnącą popularność w akwarystyce. Wielkość wynosząca do 5 cm ułatwia jej utrzymanie nawet w mniejszych zbiornikach. Dlatego też jej cena jest relatywnie niska.
Samica ramirezki ewidentnie różni się od samca, ponieważ ma krótsze płetwy grzbietowe (przeważnie pierwsze trzy promienie). Ma też czerwony brzuszek, a samiec żółty. Jeżeli chodzi o zachowanie, samica potrafi być tak samo agresywne jak samce, szczególnie pośród osobników swojego gatunku.
Pielęgniczka ramireza - biotop pielęgniczki motylowej
Pielęgniczka ramireza zamieszkuje Llanos, które zlokalizowane jest w Wenezueli. Te tereny są bardzo dobrze nasłonecznione, ponieważ to obszary zalewowe, na których panują dość wysokie temperatury od 25 do 28 stopni Celsjusza.
Kluczowym elementem ich biotopu jest odpowiedni substrat, który mogą zabrać do pyszczka, i pobrać z niego detrytus. W akwarystyce ten warunek nie jest tak łatwy do spełnienia, ponieważ trzeba bardzo mądrze zorganizować podłoże, które będzie miało dużo detrytusu, ale nie będzie powodowało masowego namnażania szkodliwych bakterii.
Ramirezki bardzo lubią miękką wodę. Powinna mieć około 4 KH, pH powinno mieścić się w granicach od 5,2 do 6,5. Ze względu na zamieszkiwanie terenów zalewowych ważna jest też konduktywność wody. Stosowanie wody demineralizowanej, przy jednoczesnym utrzymaniu dużej ilości rozkładającej się materii jest dużym wyzwaniem dla akwarystów biotopowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dużych rybach.
Odmiany pielęgniczki ramireza
Pielęgniczka ramireza występuje w akwarystyce od bardzo dawna. Ze względu na mały rozmiar i bardzo aktywne zachowanie, jest bardzo popularna. Najczęściej, kiedy rybie wystarczą łatwe warunki hodowli, występuje w wielu odmianach. Motylek Ramireza nie jest tu wyjątkiem. Od odmiany gold, po electric blue, cena jednej sztuki nie jest wysoka.
Pielęgniczka ramireza może występować w odmianach dzikich, a także podobnych do naturalnych dzikich osobników, ale bardziej błyszczących. Są to najczęściej spotykane odmiany hodowlane (ze względu na łatwe warunki hodowli). Także często zdarzają się odmiany weloniaste. Nie różnią się wyglądem, jedynie długością płetwy.
Bardzo ozdobną odmianą pielęgniczki ramireza, jest pielęgniczka ramireza electric blue. To odmiana stworzona sztucznie, nie występująca w przyrodzie. Bardzo piękna, ponieważ wszystkie jej łuski błyszczą na niebiesko. Niestety ta grupa ryb, ze względu na dużą popularność, ma bardzo słabą pulę genetyczną i często osobniki dorosłe bywają zdeformowane. Cena tej odmiany, jest wyższa niż standardowej, a nawet gold.
Pielęgniczka ramireza - warunki utrzymania i hodowli
Akwarium dla pielęgniczki ramireza
Długa linia hodowlana motylek ramireza spowodowała, że jest to ryba łatwa w utrzymaniu i ma niskie wymagania. Potrzebuje zbiornika, o długości od 60 cm. Jest to mniej związane z wielkością tej ryby, a bardziej z jej charakterem. Większa ilość par na takiej powierzchni może być bardzo agresywna wobec siebie.
Mikrogeophagus ramirezi potrzebują miękkiej wody. Co prawda na zwykłej wodzie kranowej także doskonale dają sobie radę, jednak jeżeli chcemy wydobyć pełnię jej pięknych barw, możemy dodawać wody demineralizowanej.
Niska konduktywność wody będzie bardzo dobrze przyjęta, ale przy zwróceniu uwagi na odpowiednią ilość taniny. To naturalne barwniki roślinne które powstają w momencie, gdy rozkładają się rośliny. Mają działanie antyseptyczne, czyli zapobiegają namnażaniu różnych patogenów.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Ramirezy i pozostałe ryby
Absolutnie nie należy ich trzymać z innymi ziemiojadami i dużymi agresywnymi pielęgnicami. Pielęgniczka ramireza świetnie sprawdza się w akwariach towarzyskich i takich, gdzie jest dużo różnych rodzajów ryb. Jednak nie należy ich trzymać ze stworzeniami jedzącymi wysokobiałkowe karmy (karlik szponiasty).
Kiedy czują się dobrze w zbiorniku, podpływają pod przednią szybę akwarium i z ciekawością zerkają na każdą osobę, która podchodzi do akwarium. Jeżeli nasz zbiornik jest za mały, żeby pływała w nim pielęgnica, pielęgniczka motylowa to doskonały wybór.
Najważniejsze wymagania dla mikrogeophagus ramirezi przy trzymaniu ich z innymi rybami to odpowiedni wystrój. Najlepiej stworzyć taki, aby miał dużo kryjówek i gąszcz roślin. Duża masa roślinna przyczyni się pozytywnie nie tylko pod względem chemii wody. Stworzy dużą ilość detrytusu, który uwielbiają te mikro ziemiojady.
Bezcenna pielęgniczka dla początkujących
Wymagania higieny i czystości
Ze względu na dużą ilość taniny w ich naturalnym środowisku, ramirezy nie są przyzwyczajone do dużej ilości bakterii w wodzie. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, na czystość zbiornika i częste podmiany wody. Bez tego ryby będą słabo ubarwione, płochliwe i podatne na różne choroby.
Najczęściej mikrogeophagus ramirezi zapadają na choroby takie jak gnicie płetw lub białe przebarwienia na skórze, szczególnie w czołowej części ciała. Są to choroby głównie bakteryjne. Wszystkie te problemy są spowodowane złą higieną zbiornika, dlatego na ten aspekt należy nałożyć najwyższą wagę.
Kiedy zobaczymy, że nasze pielęgniczka motylowa składa płetwy, pływa esowato, chowa się w kąt zbiornika, pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, jest podmiana wody. Należy bardzo ostrożnie podchodzić do wlewania jakiejkolwiek chemii do zbiornika. Może to bardziej zaszkodzić tym rybom niż pomóc. W jałowej wodzie patogenne bakterie będą namnażarły się o wiele lepiej niż w wodzie o ustabilizowanej "biologii".
Hodowla pielęgniczek ramireza
Rozmnażanie pielęgniczki motylowej jest wyjątkowo łatwe. Ze względu na bardzo dużą skuteczność w obronie gniazda, nie trzeba za bardzo się starać ze stworzeniem odpowiedniego wystroju akwarium. Te ryby mogą sobie zrobić gniazdo nawet na samym środku zbiornika, w odsłoniętej części.
Kiedy tylko będą miały czystą wodę, bez problemu do chowamy się potomstwa tej pielęgniczki. Para opiekuje się potomstwem, dopóki młode nie będą na tyle duże, że staną się samodzielne. Zawsze łatwiej jest stworzyć odpowiednie warunki hodowli ryby w akwarium przeznaczonym tylko dla pary gniazdującej. W przypadku motylek ramireza często udaje się to zrobić też w akwarium ogólnym.
Kiedy zobaczymy, że para pielęgniczek ma młode, warto wrzucić im drobnego pokarmu, takiego jak nauplie artemi i oczlik. Młode rybki będą bardzo szybko rosły i w związku z ich detrytusożernością nie ma większego problemu z ich wykarmieniem. Wystarczy pilnować, aby inne ryby nie były zbyt napastliwe, ponieważ wtedy rodzice mogą przestać opiekować się młodymi i je zjeść.
Wspaniała pielęgniczka motylowa
Ramirezki to wspaniałe ryby, kiedy chcemy zobaczyć pełnię ciekawych zachowań. Niezależnie, czy to odmiana gold, czy electric blue, opiekuje się potomstwem, żyje w rodzinach, wybiera miejsce na gniazdowanie. To prawdziwa przyjemność patrzeć, jak zachowują się w naszym akwarium.
Pielęgniczka motylowa potrzebuje czystej wody. Nie jest tu wyjątkiem, ponieważ praktycznie każda ryba akwariowa potrzebuje takiej wody. To doskonały sposób na naukę, kiedy należy podmieniać wodę i w jakich ilościach. Wczesne objawy zabrudzonej wody widać po tych rybach natychmiast i baczna obserwacja jest lekcją utrzymania akwarium w czystości.
Aby mieć te wspaniały ryby, nie trzeba zainwestować dużo w wystrój akwarium, nie trzeba mieć pięknych czerwonych roślin. Wystarczy drobny żwirek, żywe roślinki, najlepiej szybkorosnące, a także odrobina pracy przy za dbaniu o czystość. Niestety bez pracy akwarysty, nawet najbardziej ekskluzywne akwarium nie poradzi sobie samo.