Pielęgnica zebra - charakterystyka, usposobienie, wymagania, porady
Pielęgnica papuzia i pielęgnica miodowa zachwycają wielkością i kolorami. Pielęgnica zebra, jest mała, szara, agresywna i na dodatek wygląda jak skazaniec w pasiaku. Po co komu taka ryba? Może sparafrazujmy Marcela Prousta: piękne ryby zostawmy akwarystom bez wyobraźni.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnicach.
Agresywne zeberki krok po kroku
Pielęgnica zebra - pochodzenie Amatitlania nigrofasciata
Pielęgnica zebra to bardzo niepozorna rybka. Najczęściej szara (rzadziej biała) w czarne paski. Pochodzi z Ameryki Centralnej, ale zróżnicowanie środowiska w jakim może przebywać spowodowało jej znaczne rozprzestrzenienie na Amerykę Północną i Australię.
Zamieszkuje wody płynące i stojące. Mogą to być zasadowe rzeki o pH w okolicy 8 ale też jeziora z pH kwaśnym spadającym do 6. Może zajmować stanowiska:
- klarowne i jasne
- ciemne i kwaśne
- z dużą ilością kamieni lub korzeni na dnie
- gruby osad bentosowy
- liście i gęste rośliny.
Nazwa łacińska pielęgnicy zebry to Amatitlania nigrofasciata. Amatitlania to nazwa miejsca (w języku miejscowych) w którym znajdowano te rybki, a nigrofasciata oznacza „w czarne paski”. Stąd nasza śmieszna nazwa – zebra, ale i tak nazwa angielskojęzyczna jest bardziej zmyślna, bo to „Convict cichlid”, czyli pielęgnica skazaniec.
Pielęgnica zebra - wygląd a usposobienie
Może dorastać do 15 cm, ale to w naturalnym środowisku. W akwariach nie przekracza 10 cm, więc to mniej niż niejedna pielęgniczka (Apistogramma). Pielęgnica zebra to fenomenalna ryba dla początkujących akwarystów, ale z jednym zastrzeżeniem – musi być trzymana sama.
Na jednego samca z samicą powinno być przeznaczone akwarium o długości 70 cm. Dla nich najważniejsze jest pole podłoża. Im więcej go mamy, tym więcej par możemy trzymać. Dlaczego długość jest tak ważna? Bo pojemność nie oddaje potrzeb tej rybki. Jeżeli mamy akwarium o pojemności 100 litrów, to może ono mieć długość 120 cm lub 72 cm. Przykład poniżej.
Kiedy planujemy mieć pielęgnice, warto zastanowić się, czy nie zamówić odpowiedniego zbiornika i w tej samej ilości wody mieć dwa razy tyle ryb! Jak widać przeliczanie potrzeb ryb na samą pojemność zbiornika jest po prostu bez sensu. W przypadku pielęgnic nie sprawdza się to w żaden sposób. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat pielęgnicy krok po kroku.
Pielęgnica zebra - początkujące wymagania
Pielęgnica zebra to najlepsza ryba dla początkujących akwarystów. Sama pilnuje, czy obsada się zgadza, powstrzymuje akwarystę przed za mocnym zabrudzeniem zbiornika, sadzi rośliny a nawet układa sobie dietę. Dlatego sami początkujący akwaryści nie uważają tej ryby za dobry wybór. Kluczem jest jej usposobienie, co udowadnia, że taki opis wcale nie jest na wyrost.
Z tymi rybami obsada zawsze się zgadza, bo może być wyłącznie sama w akwarium. Gdy przyjdzie okres tarła pogoni rybę dwa razy większą od niej samej. Pominąwszy małe rybki, które po prostu zamęczy. Kiedy jest mało ryb – to znaczy para pielęgnicy zebry – woda będzie dłużej czysta i rybki będą w niej szczęśliwe.
Pielęgnica zebra będzie tak długo szukała odpowiedniego miejsca na gniazdo, aż wykopie wszystkie rośliny. Chyba, że zapewnimy jej dużo takich miejsc i pogodzimy się z paroma wypływającymi łodygowcami. Jej karmienie (podobnie jak hodowla) jest zupełnie bezproblemowe. Zje płatki, granulki, mrożonki, podskubie też roślinek i glonów, gdy nie będziemy skrupulatnie podmieniać wody.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Hodowla dla początkujących
Jeżeli chcemy hodować rybki, nie ma lepszego gatunku niż Amatitlania nigrofasciata. Same powiedzą, jak ma wyglądać hodowla, żeby się udała. Wybiorą miejsce na tarło, każda ich para jest zgodna, jak nie starczy kamieni, to podsypią gniazdo piachem i też będzie dobrze.
Jedyne co trzeba zrobić, to dolać im wody i ustawić temperaturę na 26-27⁰C. Wtedy wszystko pasuje. Zeberki same zlikwidują ryby, które będą według nich stanowiły zagrożenie dla potomstwa i pozostanie jedna szczęśliwa rodzina.
Para bardzo pilnie opiekuje się potomstwem i zaatakuje nawet rękę akwarysty, który będzie im chciał namieszać. Kontrolują sprawę tak długo, aż narybek zużyje woreczek żółtkowy i zaczną odżywiać się same. Narybek będzie zadowolony z nauplii artemii lub oczlika, ale niejedno pokolenie wychowało się na resztkach drobnych płatków lub drobinkach dla narybku. Jak widać, ta ryba sama mówi akwaryście jakie ma wymagania.
Pielęgnica zebra w akwarium
Pielęgnica zebra i jej niskie wymagania
Amatitlania nigrofasciata to szara ryba w czarne paski. Ze względu na łatą hodowlę rynek akwarystyczny próbuje upowszechnić nowe odmiany nazywane biała, kasntoryczna, albinos, ale występują one bardzo rzadko i nie są popularne. Pominąwszy, że ich walory estetyczne nie za bardzo zyskują. Gdy akwarysta ma do wyboru Zeberki (nawet odmiany biała lub albinos) a Paralabidochromisa sauvagei, to względem kolorystyki wybór jest oczywisty.
Akwaryści nie wybierają tej ryby ze względu na piękne barwy, ale chcą oglądać ciekawe usposobienie ryb, wyczekiwać na narybek, podziwiać ich spryt i inteligencję. Małe rozmiary Zeberki dają możliwość zajrzenia do świata pielęgnic w wersji miniaturowej.
Wymagania tej ryby wobec jakości wody są średnie. Oczywiście trzeba ją podmieniać regularnie, ale nie jest tak wrażliwa na związki azotowe jak pielęgniczka lub molinezja żaglopłetwa.
Trudne usposobienie ryby
Opis relacji z innymi rybami jest bardzo prosty. Po prostu nie toleruje innych osobników. Kiedy ma tarło, nie wpuści na swój teren nawet zbrojnika. Mała ryba będzie zamęczona, a pielęgnica papuzia lub pielęgnica miodowa nie zazna spokoju.
Oczywiście na upartego można ją połączyć z agresywnymi rybami, ale szary przyklejony do podłoża placek nie będzie się prezentował najlepiej, więc takie zestawienie nie ma większego sensu. Nie oznacza to, że nie dogadają się z takimi rybami, jak z pawiooka, uaru lub skalar, ale u każdej z nich czas pokoju to najlepszy moment do przygotowania się na wojnę.
Dla zeberek rozmnażanie to istotny i długotrwały element życia. Para nie spuszcza wolno ikry, więc przygotowanie miejsca na tarło, późniejsza opieka nad narybkiem kończy się praktycznie wtedy, gdy znowu złożą ikrę. Jeśli w grę wchodzi hodowla, to korzystne okoliczności dla akwarysty, ale po jakimś czasie młodych może być po prostu za dużo. Aby zahamować ich intensywne rozmnażanie można zmniejszyć temperaturę, co często temperuje ich usposobienie, ale nie zawsze musi tak być.
Pielęgnica zebra - opis zalet
Łatwe rozmnażanie, ciekawe odmiany (np. albionos), niskie wymagania, w sumie bardzo ciekawa ryba. Tylko dlaczego taka wredna? Spójrzmy na to inaczej. Gdyby to była pielęgnica cytrynowa lub pielęgnica papuzia bylibyśmy skłonni jej więcej wybaczyć. zeberka zostaje jednak małą szarą rybką i w tym tkwi jej urok. Jedni są nim zachwyceni, a inni nigdy nie zobaczą w niej swojej wymarzonej rybki.
Może opis nie za bardzo zachęca początkujących akwarystów do zakupu zeberek, ale ta ryba może nas wiele nauczyć. Poprowadzi za rękę w utrzymaniu akwarium, a pokusę dokupienia za wielu kolorowych towarzyszy obróci w niwecz.
Kiedy już dowiemy się o co chodzi w tym świecie za szkłem, zostawmy sobie nasze pierwsze akwarium stu litrowe z jedną parą zeberek, a zawsze można założyć następne i mieć tam same kolorowe rybki. A w kolejnym pokusić się na drapieżniki… akwariów nie starczy dla prawdziwych pasjonatów niezależnie od ich wieku i stażu.