Żwir czy piasek do akwarium - wybór między żwirem a piaskiem

Na rynku zoologicznym jest wiele rodzajów podłoży akwarystycznych. Zbierają bardzo zróżnicowane opinie. Jednym z nich jest piasek do akwarium. Sprawdźmy, czy nadaje się do zbiorników, a jeżeli już, to w jakich okolicznościach. Najważniejsze będzie to, co rozumiemy przez wyraz „piasek do akwarium”. Przyjmijmy, że to rodzaj podłoża na tyle drobnego, że ryby mogą go swobodnie zabrać do pyszczka i wypluć.

W dobrym sklepie mamy do wyboru:

  • Substrat podżwirowy – dajemy go pod drobny żwirek
  • Podłoże aktywne – do akwariów roślinnych z wodą demineralizowaną (najczęściej polecane przez sklep akwarystyczny)
  • Aragonit – tylko do akwariów morskich
  • Żwir rzeczny mieszanej granulacji – dla akwariów biotopowych rzecznych (najczęściej oferowane przez sklep zoologiczny)
  • Żwirek kwarcowy – do roślinnych i z rybami, najszerszy wybór
  • Tłuczka bazaltowa – nie nadaje się dla ryb ze względu na ostre brzegi kamieni
  • Piasek „piaskownicowy” – przy tak drobnej granulacji powstają strefy beztlenowe
  • Żwirki kolorowe – należy uważać na łuszczący się lakier

Najbezpieczniej więc możemy wybrać żwirek kwarcowy o granulacji od jednego do pięciu milimetrów. Drobniejszy będzie powodował strefy beztlenowe, a grubszy będzie utrudniał sadzenie roślin.

Przyjęło się, że żwir o granulacji około 1-2 mm nazywamy grubym piaskiem. Taki będzie dobry dla ryb i roślin. Możemy też zastosować pod spód substrat podżwirowy, który ustabilizuje nawozy do utrzymania akwarium roślinnego. Jak widać mogą być zbiorniki z piaskiem drobnym i z piaskiem grubszym.

Piasek do akwarium - możliwe problemy z piaskiem

Przy za drobnym piasku mogą powstawać strefy beztlenowe. Można je poznać po tym, że piasek do akwarium staje się czarny i wydziela, delikatnie ujmując, nieprzyjemny zapach. Ten nieprzyjemny zapach może przypominać ściek lub zgniłe jajka. Każda lektura akwarystyczna przestrzega przed takim zjawiskiem. Jest ono jednak całkiem naturalne, co nie oznacza, że dobre. W każdym jeziorze występuje taka strefa i nie stwarza problemu, bo rośliny, które rosną w podłożu zapuszczają korzenie na tyle płytko, że nie zagłębiają się w tę strefę. Co innego w akwarium. Nie zależy nam na utrzymywaniu miejsc, w których zgnije całe życie, a na dodatek wypuści jadowite gazy.

Jeżeli więc chcemy stworzyć plażę, na której będzie piach dla kirysków zastosujmy ten o grubszej granulacji, bo będzie spełniał identyczną funkcję, a takie podłoże zadziała o wiele lepiej. Kolejnym aspektem drobnego piasku jest fakt, że filtry akwariowe bardzo go nie lubią. Drobinki dostają się do komory wirnika i powodują zacieranie trzpienia. Po czyszczeniu wirnik znowu rusza, ale każde tarcie na wirniku powoduje jego szybsze wyeksploatowanie.

Niezależnie od granulacji, żwir to najczęściej podłoże kwarcowe. Jasno lub ciemno – żółty a także biały. Jeżeli wybór odpowiednich kamyczków trudno sobie wyobrazić, można je przetestować wrzucając do wody. Jeżeli przy wolnym wsypywaniu w czasie do trzech sekund spadnie na dno i nie zostawi „mgły”, to znaczy, że się nadaje. Jeżeli będzie się unosił, a tła nie będzie widać, to oznacza, że musimy zmienić piasek do akwarium na grubszy lub lepiej konfekcjonowany (o granulkach o takiej samej lub podobnej wielkości).

Drobny piasek do akwarium w akwarium ze zwierzątkami, a także polecane podłoże akwarystyczne
Jak wybrać odpowiedni piasek do akwarium, a także żwirek jako podłoże

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Każdemu marzy się akwarium z piaskiem, który jest biały i czysty. Niestety taki stan nie trwa długo i trzeba się przygotować na jego gruntowne czyszczenie, aby cały czas pozostawał w kolorze, w jakim powinien być. Dlatego właśnie opinie na temat tego, czy warto mieć podłoże kwarcowe są tak zróżnicowane. Ciągłe czyszczenie, odmulanie i płukanie jest pracochłonne więc wymaga wiele cierpliwości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o podłożach do akwarium.

Cena czasu płukania żwiru

Cena, jaką ma gruby piach, to zdecydowanie najniższa wartość spośród wszystkich wymienionych podłoży. Najdrożej jest przygotować dno akwarium roślinnego, bo cena, jaką może osiągnąć substrat lub podłoże aktywne jest porażająca.

Kiedy kupimy czysty piach kwarcowy, wystarczy go wsypać do zbiornika. Jeżeli jednak będzie mocno pylący, musimy go odpowiednio przygotować. Czasami więc cena może być wyższa, ale czas spędzony na płukaniu piasku może okazać się cenniejszy. Inaczej możemy się przygotować na to, że filtry akwariowe będą zmieniane co parę miesięcy.

Każdy sklep ma swoją koncepcję prowadzenia akwarium i linię sprzedaży. Zanim zdecydujemy się na zakup podłoża, sprawdźmy, czy pokrywa się ona z naszą wizją akwarium. To w końcu my będziemy je odmulali i patrzyli na nie codziennie. Nie należy unikać różnorodnych opinii, ale czerpać z nich te informacje, które uznamy za cenne.

ikona podziel się Przekaż dalej