Pawie oczko (Gupik) – opis, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie
Gupik pawie oczko to popularna ryba, która jest jedną z najchętniej hodowanych ryb akwariowych. Wprawionym akwarystom nie powinna sprawić problemu ani hodowla pawich oczek, ani ich rozmnażanie. Jaka jest cena za pawie oko? Jak wyglądają rybka? Jak dużego akwarium im potrzeba, by dobrze żyło się rybom? Dowiedz się, jakie są rodzaje gupików, a także jakie mają wymagania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Pawie oczko – najważniejsze informacje na temat rasowych ryb
Wygląd i rodzaje pawich oczek
Pawie oko jest to jedna z najbardziej popularnych ras ryb do akwarium. Rybka jest bardzo charakterystyczna, dożywając do ok. 5 lat w domowym akwarium. Samica jest dłuższa i okrąglejsza od samca, przy czym ryby rosną do ok. 5 cm. Pod względem płci, ryby rozróżniają się też w inny sposób:
- samica – jej skóra jest oliwkowo-szara,
- samiec – ma wydłużoną płetwę ogonową i bardziej rzuca się w oczy. Ich płetwy ogonowe mogą mieć różny kształt i kolor.
Gupik należy do ryb piękniczkowatych z rodzaju Poecilia i rozmnaża się żyworodnie. Hodowla skupia się szczególnie na ich różnych barwach, ale też kształtach płetw. Hodowcy nie dążą jednak do krzyżówek międzygatunkowych, bo rybki przez to mogą stracić piękne ubarwienie. Warto dodać, że pawie oko dzieli się na różne rodzaje gupików, pod względem kształtu płetwy ogonowej:
- welon
- dwumiecz
- dolny miecz
- górny miecz
- płomyk
- lira
- triangel
- proporczyk
- łopatka
- igiełka
- rakietka
- wachlarz
Rybka pawie oczko nie jest gatunkiem zagrożonym, więc nie jest objęta ochroną. Ich naturalne środowisko to wody północnej Amazonii, wyspy Antylskie, północno-wschodnia Afryka i Ameryka Południowa. Ryba jest wytrzymała i szybko może się zaklimatyzować, przyzwyczajając nawet do temperatury poniżej 12 st. C. Ich cena to zazwyczaj ok. 2-4 zł / sztukę.
Akwariowe gupiki pawie oczko – jakie mają wymagania?
Przede wszystkim, w akwarium dla gupików powinieneś zadbać o roślinność. Jako że w naturze ryby żyją wokół bujnej roślinności, w domowym zbiorniku wodnym również powinieneś się na niej skupić. Rośliny należy rybom zapewnić, by miały warunki podobne do naturalnych. Bujna roślinność będzie mogła posłużyć pawim oczkom jako schron, a także ustabilizuje biocenozę wodną. Dodatkowo, rośliny to istotne źródło pożywienia dla młodych rybek. Posadź rośliny wszędzie, gdyż gupiki pływają na każdej głębokości akwarium. Pawie oczko podobnie, jak konik morski, lubi chować się do kryjówek. A więc, warto będzie umieścić rośliny również na dnie zbiornika, by ryby mogły tam przebywać np. wieczorem. Rybki lubią również rośliny pływające na powierzchni akwarium. Pilnuj też, by roślinność nie rosła zbyt szybko, bo może zablokować dostawanie się do akwarium światła. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Woda dla pawich oczek powinna być raczej twarda (10-30 GH), ale może być też sprowadzona do zasadowej, z przedziału 7-8 pH. Temperatura wody powinna wynosić 26-28 st. C. Akwarium najlepiej, jeżeli będzie mieć minimum 60 cm. Jeżeli będziesz mieć ok. 20 osobników, wystarczy im 25 litrowe akwarium. Jeśli gupików będzie więcej, stosunkowo większy powinien być też zbiornik wodny. Nie zapominaj również o podłożu, które stanowi ważny element akwarium dla pawich oczek. Możesz wykorzystać w tym celu żwirek lub piasek.
Generalnie, pawie oczka są rybami bardzo towarzyskimi. Możesz więc bez większego problemu hodować je w akwarium ogólnym. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób dobrać pawim oczko dobrych kompanów do pływania. Unikaj tych ryb, które mogłyby np. obgryźć płetwy ozdobne samców. Dopasowuj ryby tak, by zachowane zostały proporcje między samcami, a samicami. Najlepiej, by na jednego samca przypadały 2 lub 3 samice.
Rozmnażanie gupików
Gupiki to akwariowe ryby stadne, które łatwo jest rozmnożyć. Rybki te lubią przebywać ze sobą, więc powinieneś zawsze trzymać ich po kilka w stadzie. To gatunek żyworodny. Zapłodnienie wygląda w ten sposób, iż samiec zapładnia samicę płetwą odbytową, przekształconą w gonopodium. Ciąża u samicy trwa ok. 22-26 dni. Młode rodzą się w pełni wykształcone i zdolne do tego, by zacząć samodzielnie żyć. Zazwyczaj jest ich od kilku do kilkudziesięciu sztuk.
Ciąża powinna przebiegać bezproblemowo, dlatego należy ją ułatwić rybkom. W tym celu, oddziel samice od innych ryb, umieszczając ją w kotniku, by nie stwarzać zagrożenia. Temperatura powinna wynosić dla niej ok. 22-24 st. C. Jeżeli jednak nie masz gdzie odłowić samicy, zapewnij jej akwarium pełne roślin (zwłaszcza przy powierzchni). Nie zapominaj jeszcze o tym, że gupiki często zjadają swoje młode! Warto więc przygotować kotnik, w celu oddzielenia starszych ryb od ikry.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Wymagania rasowych pawich oczek
Co jedzą gupiki pawie oczka?
Gupiki w zasadzie jedzą wszystko – zarówno w akwarium, jak i na wolności. Warto jednak zadbać o to, by dieta gupików była zróżnicowana. Pawie oczka chętnie będą jeść gotowy pokarm zakupiony w sklepie akwarystycznym, ale też żywy pokarm np. w postaci larw komarów. Pawie oczka chętnie jedzą insekty fruwające, dlatego warto będzie zadbać o dostarczanie pawim oczkom żywego pokarmu. Ryby trawią pożywienie przez ok. 45 minut, zatem dobrze będzie karmić je często, ale niewielkimi porcjami. Możesz również zrobić swoim rybkom jednodniowy post, by odciążyć jelita.
Dla gupików dobrą karmą jest też sucha, w postaci płatków – zapewnia ona wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują ryby. Najlepiej, żeby płatki miały ok. 80 % zawartości wody. Postaraj się zużyć opakowanie w ok. 3 miesięcy, bo później płatki stracą wartościowe witaminy. Możesz również podawać pawim oczkom mrożony pokarm, jednak bez zamrażalniczej oparzeliny.
Pielęgnacja i zdrowie gupików pawich oczek
Gupiki generalnie są zdrowymi rybami, które ze względu na zdolność do adaptacji w nowych warunkach, mogą mieszkać również z innymi rybami. Niestety, ale niewłaściwie pielęgnowane ryby mogą być osłabione. Dotyczy to każdego rodzaju ryb – osłabiony przez złą pielęgnację może być zarówno konik morski, jak i gupik pawie oczko właśnie. Najlepiej będzie więc kupować ryby od zaufanych hodowców i ze sprawdzonych źródeł, by mieć pewność co do stanu zdrowia rybek. Niestety, ale czasem nawet podmianka wody może wpłynąć na osłabienie zdrowia ryb.
Niektóre gupiki mogą chorować częściej, będąc narażone np. na rybią ospę czy martwicę płetw. Oznaką zachorowania na martwicę płetw jest utrata koloru płetw i ich strzępienie się (np. przez zbyt rzadkie wymienianie wody). Jeżeli zauważysz problem, wymień połowę wody ze zbiornika i posól ja solą niejodowaną. Co do ospy rybiej, często powodują ją pasożyty – możesz się ich pozbyć ze zbiornika wodnego promieniami UV bądź specjalnymi preparatami.
Gupiki podatne są na choroby wywoływane przez pierwotniaki. Aby do tego nie dochodziło, należy zadbać o utrzymywanie dobrego stanu wody. Przyda się stosowanie soli akwarystycznej i dbanie o to, by temperatura wody była możliwie jednostajna. Dzięki temu nie tylko ograniczysz ilość pierwotniaków, ale i zadbasz o prawidłowy metabolizm pawich oczek.
Ciekawostki na temat gupików pawich oczek
- Gupiki często wpuszczane są do wód w różnych częściach świata, by zwalczały komary przenoszące malarię – komary stanowią bowiem ich naturalne pożywienie. To bardzo pożyteczne ryby!
- Gupiki pawie oczka bardzo nie lubią wody miękkiej.
- Jak rozpoznać, że samica jest w ciąży? Otóż, zauważysz to po ciemnej plamie, która znajdować się będzie tuż za jej płetwą odbytową (pod brzuchem).
- Ze względu na kształt płetwy ogonowej, rozróżnić można obecnie aż 12 standardowych rodzajów gupików (wymieniliśmy je wszystkie na początku artykułu).
- Samice mogą żyć dłużej od samców, nawet o kilka lat.
- Stare samice bardzo często robią się garbate.
- Łatwo jest przekarmić gupiki – jeżeli pawie oczko się przeje, szybko zauważysz nadęty brzuch rybki. Gdy tak się stanie, przemyśl odstawienie rybkom pokarmu na ok. 2 dni i zrób im dietę oczyszczającą jelita. Przegłodzenie im nie zaszkodzi, a tylko pomoże!