Otosek – opis, zdjęcia, zachowanie, pielęgnacja, porady
Otosek przyujściowy, znany również jako otocinclus affinis, jest bardzo towarzyską i sympatyczną rybą, która przybyła do nas aż z Amazonii. Ta ryba akwariowa ma niewielkie wymagania, więc nie będzie problemu z hodowaniem jej nawet w małym akwarium. W domowym zbiorniku otosek będzie mógł zwalczyć glony, z którymi zawsze jest kłopot w akwarium. W jaki sposób przebiega hodowla i rozmnażanie otoska, jakie warunki mu zapewnić, jaki pokarm lubi otosek i jaka jest jego cena? Oto najważniejsze informacje i porady, dotyczące hodowli otoska przyujściowego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Otosek przyujściowy – ważne informacje dla akwarystów
Opis wyglądu i pochodzenie otoska przyujściowego
Otoski to bardzo charakterystyczne ryby, które ciężko jest pomylić z jakimikolwiek innymi, Ich ubarwienie ciała jest srebrno-białe bądź szaro-zielone, zaś wzdłuż tułowia przebiega szeroki, czarny pas. Niektóre otoski mają też barwę żółtą. Na płetwie grzbietowej i ogonowej rybki mają niewielkie, szare plamy. Najczęściej te odmiany ryb dorastają do ok. 4-5 centymetrów. Otosek wyposażony jest również w otwór gębowy, który jednak przekształcony jest w przyssawkę. Podobnie, jak inne ryby z rodziny zbrojnikowatej, otosek również ma kolce, które ułatwiają mu wyławianie np. pokarmu ze zbiornika wodnego. Co ciekawe, otoski nie mają pęcherza pławnego, więc poruszają się po akwarium skokami.
Niektórzy hodowcy uważają, że ryba przypomina nieco glonojada syjamskiego. Wprawni akwaryści prędko zauważą jednak, że otosek to zupełnie inny przedstawiciel zbrojnikowatych. Warto wspomnieć, że samce są od samic zdecydowanie mniejsze. Ich ciało jest krępe i walcowate. Otoski przyujściowe mają wydłużone i płaskie brzuchy, a ich ogon jest trochę zakrzywiony. Oczy rozstawione są po bokach – świetnie można zaobserwować ich ułożenie, kiedy spojrzy się na rybkę od góry akwarium. Płetwa grzbietowa, odbytowa i piersiowa są transparentne, a ogonowa ma paski i jest widlasto podzielona. Bardzo ciekawy jest fakt, iż otoski wyposażone są w zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym.
Sklep akwarystyczny najczęściej ma na sprzedaż następujące odmiany otosków:
- Otocinclus vestitus
- Otocinklus arnoldi
- Otocinclus affinis
- Otocinclus cocama
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Podobnie, jak symphysodon, kirysek czy zebra, otoski pochodzą z Ameryki Południowej. A więc, tak jak one, zamieszkują wody wokół Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Peru. Otosek jest to akwariowa ryba, będąca stadną i towarzyską. Przyujściowy otosek nie powinien pływać sam w akwarium. Zapewnij mu przynajmniej kilka sztuk do towarzystwa, by ryba poczuła się w zbiorniku wodnym naprawdę dobrze. Oczywiście najlepiej, by towarzyszyły jej ryby tego samego gatunku. Jeżeli chodzi o zamieszkanie z rybami takimi, jak kirysek, zebra czy symphysodon, przyujściowy otosek nie będzie miał z nimi większego problemu. Gorzej jednak, kiedy np. zebry podrosną. Wówczas mogą podgryzać kiryski.
Charakter i rozmnażanie otosków przyujściowych
Otosek przyujściowy jest rybą towarzyską i żywiołową, dlatego zaleca się hodowanie jej w kilku sztukach – wówczas otosek będzie najbardziej szczęśliwym, mogąc przebywać ze swoimi krewnymi. Rzadko kiedy, jednak czasami może zdarzyć się, że ryba będzie terytorialna. Dzieje się tak jednak wyłącznie w małych akwariach. Podczas, kiedy otoski będą demonstrować swoje siły, nie będą jednak robić krzywdy ani sobie, ani mieszkającym z nimi rybom. Akwaryści zgodni są co do tego, że przyujściowe otoski są bardzo aktywne zarówno wieczorem, jak i późną nocą.
Co do rozmnażania ryb, jest to nieco trudniejsze niż u innych zbrojników. Tarło w akwarium odbywa się zazwyczaj bez ingerencji akwarysty. Ważne, by ryba miała gdzie złożyć ikrę – dlatego zaleca się, by akwarium wyposażone było w dużą ilość kryjówek. Otosek ikrę składa chaotycznie, zostawiając ją np. na szybie czy roślinach. Łącznie jest to zazwyczaj ok. 50 jaj, z których po ok. 2-3 dniach wykluwają się młode otoski, będące wrażliwe i naprawdę maleńkie. Będą one przez pierwsze dni chować się w kryjówkach, a także korzystać z woreczków żółciowych, które powinno się umieścić w akwarium otoska. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Kiedy woreczki się wyczerpią, małe otoski będą jadły glony i mikroorganizmy ze zbiornika wodnego. Możesz im również podawać larwy solowca – to dobry pokarm dla otosków, ponieważ ryby są mięsożerne. Swoją dojrzałość płciową małe otoski nabiorą ok. 6-8 miesiąca życia. Najbardziej optymalną temperaturą do rozmnożenia otosków jest ok. 20-22 st. C. Jeżeli zapewnisz otoskom dobre warunki, mogą dożyć nawet ok. 5 lat.
Opis otosków przyujściowych. Najważniejsze porady dla akwarystów
Jak przygotować akwarium dla otoska?
Otosek może mieszkać w akwarium o niemal dowolnej pojemności. Jeżeli zdecydujesz się np. hodować parkę, z powodzeniem możesz wpuścić ją do 30-sto litrowego zbiornika wodnego. Jak już wspominaliśmy, lepszym rozwiązaniem będzie jednak hodowanie otosków w większej ilości, bo ryby są bardzo towarzyskie i stadne. Zaleca się zatem kupno 6-8 otosków i wpuszczenie ich do ok. 100 litrowego akwarium. Bardzo często akwaryści wpuszczają otoski do aranżacji, które przypominają dorzecze Amazonii – komponując je np. z bystrzykami albo neonkami. Raczej nie powinieneś mieć problemu z hodowaniem ryb razem z innymi gatunkami, bo otosek należy do jednych z najbardziej spokojnych ryb.
Jeżeli chodzi o rodzaj podłoża najlepiej, gdy będzie to piasek bądź drobnoziarnisty żwirek. Pamiętaj o tym, że nie może on być kanciasty, ponieważ może uszkodzić ciało otosków, gdy będą się przemieszczać pod dnie. Najlepszą temperaturą w akwarium dla otosków będzie 21-27 st. C. Jeżeli chodzi zaś o najbardziej optymalny zakres pH, wynosi on 5,5-7,5. Twardość wody powinna zaś być między 1, a 12. Otoski wolą wodę miękką o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, a także nie przepadają za zbyt intensywnym oświetleniem. W nocy najlepszym światłem będzie… księżycowe.
Otosek nie powinien mieć większego problemu z zaklimatyzowaniem się w akwarium. Nie zapominaj jednak o tym, by dobrze napowietrzyć zbiornik wody. Woda powinna być możliwie często zmieniana, ponieważ otoski są wrażliwe na zawartość azotanów w wodzie (np. takich, które pochodzą z rozkładu materii organicznej). Powinieneś tez obsadzić akwarium roślinami, wystrzegając się jednak pływających – przez tego typu rośliny otoski mogą mieć bowiem problem z nabieraniem powietrza. Oczywiście, potrzebne będą też liczne kryjówki dla ryb, jak korzenie, skały czy orzechy kokosowe – w nich otoski będą mogły składać ikrę oraz ukrywać się, kiedy będą chciały się odizolować od innych ryb i pobyć chwilę same ze sobą.
Otoski przyujściowe i ich rola w akwarium
Jak już wspominaliśmy, nie ma większego problemu z odżywianiem otosków. Ryby te najchętniej spożywają bowiem glony, które rosną na szybie – oprócz tych, które wytwarzają strzępki albo nitki, będące ciężkim elementem do zwalczenia ze zbiornika wodnego. Zdecydowanie bardziej preferują glony zielone i brązowe, ale też okrzemki i brunatnice, które osiadają na liściach i ściankach akwarium. Poza glonami, otoski odżywiają się również tym, co spadło na dół (np. granulat, płatki, pałeczki czy tabletki do kamienia glonojadów). Preferują jednak pokarm pochodzenia roślinnego.
Otoski przyujściowe są świetnymi „czyścicielami” w akwarium. Jeżeli chcesz pozbyć się drobnych glonów ze swojego zbiornika wodnego, warto będzie do niego wpuścić otoski właśnie. Ryby w naturalny sposób pomogą utrzymać czystość w akwarium i zachować tym sposobem cenną równowagę. Będą też zjadać resztki pokarmowe opadłe na piasek czy żwirek, czyszcząc dno. Jak już wspominaliśmy, zadbaj jednaj o dobry podkład – żwirek lub piasek muszą być drobnoziarniste, by nie zranić pływającej po dnie ryby.
Cena za otoska to zazwyczaj ok. 5-7 złotych. Nie jest to ryba należąca do najdroższych i łatwo można dostać ją niemal wszędzie. Każdy lepiej wyposażony sklep akwarystyczny powinien mieć otoska przyujściowego w zbiorniku wodnym.