Odmulacz do akwarium – zdjęcia i najważniejsze informacje

Do czego służy odmulacz do akwarium?

Odmulacz do dna zapewnia czystość w akwarium. Czysty zbiornik wodny jest bowiem jednym z najważniejszych warunków, które decydują o biologicznej równowadze w akwarium. Z wody należy zatem usuwać nie tylko glony osiadające na szybach, ale też:

 • resztki pożywienia ryb,
 • pozostałości przemiany materii,
 • niepożądane związki chemiczne,
 • rozkładające się szczątki roślin.

Za utrzymanie podłoża w czystości nie odpowiada wyłącznie filtr odwróconej osmozy, ale też dobrej jakości odmulacze do dna. Dzięki nim wyczyścisz piasek lub żwirek do akwarium, by zbiornik wodny mógł prawidłowo funkcjonować. Nie zapominaj o tym, że muł nie tylko zanieczyszcza wodę w akwarium, ale i może wywołać wiele groźnych chorób zarówno u zwierząt, jak i u roślin.

Rodzaje odmulaczy do akwarium

W sklepach akwarystycznych można znaleźć wiele rodzajów odmulaczy do dna. Do najbardziej popularnych zaliczają się jednak odmulacze:

 • grawitacyjne – są łatwe w użyciu, ponieważ za pomocą regulującego ciśnienie zaworka błyskawicznie wyciągają zanieczyszczenia z podłoża, dodatkowo pozwalając na wymianę wody,
 • automatyczne – to opcja trochę droższa, ale bardzo upraszczająca proces odmulania dna i posiadająca niekiedy opcję filtracji wody (filtr odwróconej osmozy),
 • z pompką napowietrzającą – możesz z niego skorzystać w akwarium zarówno otwartym, jak i zamkniętym,
 • z zaworem – dzięki zaworkowi zwrotnemu, zapobiegającemu cofaniu się wody do zbiornika wodnego, doskonale radzi sobie z odmulaniem dna,
 • na baterie – są najbardziej zaawansowane technologicznie, więc dzięki nim można doskonale oczyścić żwir w akwarium, nie szkodząc roślinom czy ozdobom umieszczonym w zbiorniku wodnym,
 • mini – doskonałe do mniejszych akwarium.

Który odkurzacz do czyszczenia dna wybrać? Opis działania poszczególnych modeli

Odmulacz grawitacyjny EHEIM

To wysokiej jakości urządzenie, dzięki któremu błyskawicznie wyczyścisz żwirek do akwarium oraz jednocześnie podmienisz wodę w zbiorniku wodnym. Jako że jest zaawansowane technologicznie, zapewnia wygodne i bezpieczne używanie odmulacza w akwarium. Tym, co wyróżnia odkurzacz, jest:

 • dobrze zabezpieczony wąż,
 • higieniczny system zaciągu wody,
 • przycisk umożliwiający zatrzymanie przepływu wody,
 • zaokrąglony kształt ssawki (dotrzesz dzięki temu do każdego zakamarku zbiornika wodnego).

Cena za urządzenie to ok. 65 zł. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać filtr do akwarium.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Odmulacz automatyczny EHEIM QUICK VAC PRO

Jest nieco droższym odmulaczem, jednak bardzo skutecznym. Dzięki niemu będziesz mógł oczyścić zbiornik bez zamaczania dłoni! Pracować może ok. 5 godzin, działając jako swego rodzaju odkurzacz pod wodą. Poradzi sobie zarówno z martwymi częściami roślin, jak i odchodami ryb czy pozostałościami przemiany materii. Dzięki urządzeniu bez problemu usuniesz brud z dna akwarium, pozbywając się mułku również z korzeni roślin czy kamieni, ale i każdego innego zakamarka zbiornika wodnego.

Odmulacz automatyczny posiada rurkę, wmontowaną do filtra – zatrzyma on muł, oczyszczając wodę w akwarium. Pompka ssąca ma dużą moc i przedłużenie, nada się też do słonej wody. To elektryczny sprzęt, pomagający zadbać o każde akwarium domowe.

Cena za odmulacz do akwarium to ok. 145 zł.

Odmulacz z pompką napowietrzającą EBI

Jest tani i bardzo prosty w obsłudze, dlatego decyduje się na niego większość początkujących akwarystów. Bez konieczności spuszczania wody, będziesz mógł za jego pomocą odmulić nawet mocno zabrudzone podłoże. Woda, kiedy będzie przechodzić przez urządzenie, wróci do zbiornika wodnego. Natomiast wszelakie zabrudzenia trafią do specjalnego woreczka, który możesz czyścić w zwykłej wodzie (pod kranem).

Aby odmulacz prawidłowo działał, potrzebna będzie specjalna pompka membranowa oraz wężyk. Im mocniejsza będzie dobrana do odmulacza pompka, tym szybciej i lepiej będzie odmulać dno w akwarium.

Cena za odmulacz to ok. 20 zł.

Odmulacz z zaworem Sera Gravel Cleaner

Masz już dość glonów i martwych szczątek roślin w akwarium? Koniecznie sprawdź odmulacz z zaworem Sera Gravel Cleaner! Urządzenie bywa nazywane również odkurzaczem, ponieważ dosłownie wciąga z podłoża brud i muł. Nie trzeba przy tym wcale podmieniać wody w akwarium. Odmulacz zasilany jest powietrzem, które podawane jest z napowietrzającej pompki.

Jak działa odmulacz? Otóż, powietrze zasysa wodę, a ona się przelewa przez gąbkę. Właśnie na tej gąbce zostawi brud i spłynie (już czysta) znów do zbiornika wodnego. Co najlepsze, gąbeczkę możesz wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą. Z powodzeniem stosować możesz ten odmulacz do akwarium wysokości do 60 cm.

Cena za odmulacz z zaworem to ok. 35 zł.

Odmulacz na baterie Trixie Clean Fix

To jeden z najbardziej popularnych odmulaczy na baterie, który można dostać w sklepie akwarystycznym. Dzięki temu odmulaczowi możliwe będzie czyszczenie dna z resztek mułu, a także wszelakich innych zabrudzeń, które osiadają w podłożu. Właśnie ten sprzęt elektryczny sprawi, że nie będziesz musiał tak często czyścić swojego akwarium. Wystarczy, że uruchomisz odmulacz, wciśniesz przycisk i zaczniesz pracować odmulaczem. Będzie on zasysał brudy z dna, zostawiając je w specjalnym koszyczku i oddając zupełnie czystą wodę do zbiornika wodnego.

Czym wyróżnia się ten odmulacz do dna? Otóż, posiada bardzo wygodny przycisk, trzy średnice rurek ssących (dostosowanych do akwarium różnej wielkości), a także możliwość zawieszenia na krawędzi zbiornika wodnego i regulację długości urządzenia. Poza tym, ma też zdejmowany pojemnik na zabrudzenia i dołączony do zestawu wężyk. Końcówki zasysające, które dołączone są do odmulacza Trixie, służą do usuwania zabrudzeń z dna zbiornika, ale też pozbywania się glonów miękkich z szyb akwarium.

Cena za urządzenie to ok. 60 zł.

Odmulacz mini Marina

Urządzenie służy efektywnemu i skutecznemu usuwaniu nieczystości z podłoża w zbiorniku wodnym. Dzięki niemu, można dotrzeć w akwarium do nawet bardzo ciężko dostępnych miejsc. Odmulacz jest wyposażony w dobrej jakości system zasysania wody, więc nie trzeba będzie robić to w tradycyjny sposób – przykładając wężyk do ust.

Co charakteryzuje ten niezwykły, mały odmulacz do podłoża? Posiada on:

 • specjalny zawór w zestawie, dzięki któremu można kontrolować przepływ wody,
 • sitko przy nasadzie tuby, które zabezpiecza żwir i rybki przed zasysaniem,
 • system zasysania wody, umożliwiający jedynie kilkukrotne ruszenie odmulaczem w górę i w dół, by woda była zasysana w automatyczny sposób,
 • kształt, który pozwala na szybkie i efektywne czyszczenie w miejscach nawet ciężko dostępnych (jak rogi akwarium).

Cena za odmulacz to ok. 55 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej