Nurzaniec śrubowy i nurzaniec olbrzymi - opis, wymagania, porady
Nurzaniec to niezbędnik do trudnego akwarium. Z dużą ilością ryb i niewielką światła, radzi sobie doskonale. Ma swoje wymagania, ale kiedy już ruszy, to nawet lawa wulkaniczna go nie powstrzyma. Czy niski, czy wysoki, nurzaniec to idealna roślina.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Trawiaste rośliny akwariowe
Nurzaniec jest przyjacielem akwarysty od tak dawna, jak istnieją akwaria. Jego popularność ma różne powody:
- Rośnie jak szalony nawet przy słabym świetle
- Nie ma dużych wymagań nawozowych
- Dobrze i szybko się ukorzenia
- Tworzy pędy poboczne, z których wyrastają nowe rośliny akwariowe
- Cena za tę roślinę jest stosunkowo niska.
Niby tak łatwy w uprawie, ale jednak niektórym się rozpada. Zobaczmy powody, dla których nurzaniec rośnie lub nie.
Nurzaniec śrubowy (Nurzaniec spiralny), czyli Vallisneria spiralis ma długie, trawiaste zakręcone liście. Wychodzą bezpośrednio z podłoża, bo to roślina bezłodygowa. Nurzaniec olbrzymi, czyli Vallisneria gigantea nie jest tak skręcona, liście ma bardziej proste, ale szersze i oczywiście dłuższe.
Jej budowa, czyli liście wychodzące z korzeni to zarówno największy atut, jak i wada. Najlepsze zalety to:
- Nie potrzeba jej przycinać
- Trawa akwariowa jest gęsta od korzonków do tafli wody
- Górne liście nie przysłaniają światła dolnym
- Nowe liście rosną od samego dołu zagęszczając roślinę przy podłożu
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Dla równowagi spójrzmy na jej wady:
- Kiedy zaglonieje, trzeba urwać liść u nasady
- Za długich liści nie można przycinać
- Szybko się „panoszy” wypuszczając odnogi spod podłoża
- Zasłania światło innym roślinom
Te cechy, które mogą być dobre i złe, to:
- pobieranie dużych ilości nawozów
- szybki wzrost, gdy podłoże jest żyzne.
Nurzaniec tysiąca nazw
Każdy nurzaniec jest śrubowy
Nurzaniec olbrzymi wymaga olbrzymiego akwarium. Na etykiecie rośliny akwariowej będzie prawdopodobnie nazwa łacińska, czyli Vallisneria gigantea. Jak ją możemy odróżnić od Nurzańca śrubowego? Niestety mamy na to małe szanse, bo właściwie z Vallisnerią są same kłopoty. Jako synonimy (czyli to samo) zaliczane są:
- Vallisneria gigantea Nurzaniec olbrzymi
- Vallisneria asiatica Nurzaniec śrubowy (Nurzaniec spiralny, azjatycki)
- Vallisneria spiralis j.w.
- Vallisneria natans Nurzaniec amerykański
- Vallisneria nana Nurzaniec niski
- Vallisneria americana Nurzaniec amerykański
Skąd takie zamieszanie? Winna tu jest sama Vallisneria, która się wszędzie panoszy. Występuje w Azji, Europie, Afryce i Ameryce. Można powiedzieć, że zdobyła świat. Tam, gdzie się pojawiła, nadawano jej nowe nazwy, więc trochę ich nazbierała (1). Najlepszym przykładem jest nurzaniec azjatycki i amerykański.
Nawet producent Tropica podaje, że gigantea to odmiana Vallisnerii americana(2). W sumie nie ma o co robić hałasu, wystarczy przyjąć, że to po prostu Vallisneria. Jednak różnica może być zasadnicza, bo Vallisneria nana ma liście do 50 cm długości, a Vallisneria americana aż do 150 cm! Cena każdej z odmian też jest podobna.
Musimy więc zdać się na deklarację producenta, że to taka odmiana, a nie inna, bo sami nie przewidzimy długości liści. Wielkość Nurzańca jest w dużej mierze związana z żyznością podłoża. Im starsze akwarium i więcej skarbów na dnie, tym większej rośliny się dochowamy. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o TOP 10 roślin akwariowych.
Nurzaniec wysoki i niski
Ta trawa akwariowa zajęła cały świat. To wiele mówi o jej wymaganiach. Może przetrwać temperaturę od 13 do 38 stopni C. Wartość zasolenia może być zróżnicowana, więc jeśli chcemy ją dać do gupików i platek, przyjmie się dobrze. Nie musi mieć ostrego światła, ale wymagające rośliny, którym zasłoni światło, nie będą miały łatwo. Połączenie zasolenia z niską temperaturą jej nie służy, więc im większe zasolenie, tym powinno być cieplej w akwarium(3).
Nurzaniec spiralny (i każdy inny) pięknie pobiera Azot i Fosfor z wody(4), więc nie dość, że przyczynia się do samooczyszczania akwarium (oczywiście w racjonalnych proporcjach), to jeszcze natlenia osad denny (5). Oczywiście różne parametry takie jak pH, rodzaj podłoża, ilość i proporcje nawozów będą miały wpływ na wzrost, jednak nie należy się za bardzo nimi martwić.
Nurzaniec (nawet niski) urośnie na samym żwirku lub z dodatkiem ziemi, gliny, ważne, żeby się miała do czego przyczepić. Po założeniu akwarium podłoże jest lekko jałowe, więc najlepiej sadzić ją później, gdy rybki się już napracują w produkcji osadu. Ta roślina poradzi sobie w twardej wodzie przy pH sięgającym 8,3 (6).
Cena pięknej trawy
Jeżeli nasz Nurzaniec śrubowy nie rośnie, może to być związane z kilkoma powodami. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Bardzo ważna jest na pewno dojrzałość podłoża. Jeżeli dajemy nurzańca na start, minie trochę czasu, zanim zacznie rosnąć. Pamiętajmy, że ta roślina nie ma łodygi i nie puszcza korzeni nad podłożem. Kiedy ruszy, to nawet lawa wulkaniczna będzie przerośnięta nowymi pędami.
To nie oznacza, że ma wysokie wymagania. Nawet w koszyczku całkiem bez podłoża rośnie pięknie i wypuszcza nowe pędy. Kolejnym problemem może być brak stabilizacji parametrów wody. Każda roślina tego nie lubi. Jedna bardziej, druga mniej. W przypadku Nurzańca dłuższe braki makroelementów takich jak na przykład azot mogą spowodować brak wzrostu, a nawet rozpuszczanie rośliny.
Niekiedy bywa tak, że w akwarium mamy dużo ryb a mało roślin. Wtedy Nurzaniec może obrastać glonami. Hamuje to jego rozwój i roślina zaczyna zamierać. Pamiętajmy więc o podmianie. Musimy tu współpracować z rośliną przez robienie podmian. Jeżeli też okaże się, że w wodzie jest NH3/4 lub NO2, to czas pomyśleć o lepszym filtrze, bo na to roślinka niewiele poradzi.
Pożyteczna trawa akwariowa
Dużym atutem Nurzańca jest fakt, że nie smakuje rybom. To, że go niechętnie skubią, nie oznacza, że zawsze jest bezpieczny. Nałogowi kopacze, tacy jak pielęgnice lub sumy, mogą pod nim kopać dołki i dzień po wsadzeniu nurzaniec będzie pływał korzeniami do góry.
Niekiedy działa metoda obkładania wierzchniej części podłoża większymi kamieniami (także lawa wulkaniczna powinna się sprawdzić). Zniechęci to kopaczy mniejszego kalibru. Przy większych rybach trzeba uważać na tę metodę, bo mogą odsunąć kamień i puknąć nim w szybę. Same liście powinny być bezpieczne, o ile ryba nie uzna, że można je obskubać z nudów. Nawet najniższe wymagania temu nie zaradzą.
Nurzaniec (obojętnie, czy azjatycki, czy amerykański) to genialna roślina do trudnych przypadków akwariowych. Tam, gdzie porzuciliśmy wszelką nadzieję na zielone, spróbujmy właśnie z nim. Nie bez przyczyny zajęła cały świat i są poważne obawy, czy wraz z ocieplaniem wód nie rozpanoszy się jeszcze bardziej. Oby tylko w naszych akwariach.
Bibliografia:
- Umberto Quattrocchi “CRC World Dictionary of Plant Names: Common Names, Scientific Names, Eponyms. Synonyms, and Etymology” CRC Press (str 2775), a także Gurcharan Singh “Plant Systematics: An Integrated Approach, Fourth Edition” CRC Press
- https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Vallisneriaamericana'Gigantea'(054)/4501
- Bartleson, R.D., Hunt, M.J. & Doering, P.H. Effects of temperature on growth of Vallisneria americana in a sub-tropical estuarine environment. Wetlands Ecol Manage 22, 571–583 (2014). https://doi.org/10.1007/s11273-014-9354-6
- David S. White, Susan P. Hendricks,15 - Lotic Macrophytes and Surface–Subsurface Exchange Processes, Editor(s): Jeremy B. Jones, Patrick J. Mulholland, In Aquatic Ecology, Streams and Ground Waters, Academic Press, 2000, Pages 363-379, ISBN 9780123898456, https://doi.org/10.1016/B978-012389845-6/50016-8. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123898456500168)
- F.P.L. Collas, R. Beringen, K.R. Koopman, J. Matthews, B. Odé, R. Pot, L.B. Sparrius, J.L.C.H. van Valkenburg, L.N.H. Verbrugge & R.S.E.W. Leuven “Knowledge document for risk analysis of the non-native Tapegrass (Vallisneria spiralis) in the Netherlands” Radboud University Nijmegen, Institute for Water and Wetland Research Department of Environmental Science, FLORON & Roelf Pot Research and Consultancy 2012
- Rimac, Anja & Alegro, Antun & Šegota, Vedran & Koletić, Nikola & Stanković, Igor & Bogdanovic, Sandro & Vukovic, Nina. (2020). Distribution and habitat characteristics of Vallisneria spiralis L. in Croatia. Hacquetia. 19. 1-12. 10.2478/hacq-2020-0014.