Neon simulans - opis, zdjęcia, pielęgnacja, porady hodowców
Neon simulans to drobniutka rybka, która pochodzi z najbardziej kwaśnych wód na świecie. Stworzenie dla niego środowiska, jakie zajmuje w naturze, jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli chcemy zapewnić mu odpowiednie warunki, to musimy pożegnać się z roślinami, takimi jak Limnophila aromatica czy Rotala walichii. To też skrajnie różne środowisko od estuaryjnego, w którym żyje molinezja żaglopłetwa (woda przejrzysta, jasna i wartka).
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Bystrzyk mętnej wody
Neon simulans, czyli Paracheirodon simulans jest określany też jako Bystrzyk błękitny i Neon zielony. Występuje w rzekach Orinoko i Rio Negro. Na szczęście, jeszcze na razie jego eksport jest zrównoważony i nie zaburza funkcjonowania populacji na naturalnych siedliskach. Praca i zaangażowanie lokalnych mieszkańców powoduje, że te ryby nie są przeławiane. Jeżeli te tereny pozostaną poza zainteresowaniem plantatorów, neonowi nie grozi wyginięcie.
Paracheirodon simulans jest mniejszy od neona czerwonego i innesa. Dorasta do 2 cm. Samce są smukłe, a samice mają bardziej zaokrąglone brzuchy. Wygląd podobny do innych neonów, jednak różnią się tym, że błyszcząca pręga (kolor niebieski) wchodzi na nasadę ogona. U pozostałych kończy się wcześniej. Neon simulans ma też tę pręgę bardziej wpadającą w zielony (zielono – niebieski) – już najbardziej, kiedy się wystraszy.
W naturalnym środowisku Neon simulans przebywa w wodzie o dużej ilości martwych liści i gałęzi drzew, temperatura to około 26 do 28⁰C. pH może spadać nawet do 3,7, ale najlepiej jest je trzymać w wodzie o pH 6, nie przekraczając 6,5 (molinezja żaglopłetwa może mieć nawet pH 8,5). Woda demineralizowana jest niezbędna, bo konduktywność powinna być na poziomie 7-12µs/cm! Im bardziej czysta i destylowana woda, tym lepiej.
Neon simulans - warunki naturalne a wymagania akwariowe
Ze względu na mały rozmiar tej rybki, wystarczy akwarium o długości 45 cm. Ze względu na potrzebę czystej wody – im większy i wydajniejszy filtr, tym lepiej. Ryba akwariowa z hodowli jest zdecydowanie bardziej wyrozumiała, ale czysta woda to zawsze coś, do czego powinniśmy dążyć. Potrzebuje grzałki, chociażby po to, żeby utrzymać stałą temperaturę. Wkłady do filtra mogą być standardowe, ale dodatek torfu może im się bardzo przydać (cena takiego wkładu to około 20zł). Dobrze jest utrzymać herbaciany kolor wody. Podłoże nie musi być czarne. Może być naturalne, ale tylko jeżeli mamy w akwarium żywe rośliny, gdzie ryba akwariowa może się schować. Oświetlenie im mniejsze tym lepsze. Tu jest ono potrzebne na tyle, na ile jest to niezbędne dla roślin.
Neon simulans z hodowli może być na wodzie kranowej, ale pod warunkiem, że będzie czysta. Neony importowane z naturalnych środowisk koniecznie muszą mieć wodę destylowaną. Wtedy dodajemy do akwarium szyszki olchy, suche liście ketapangu i dużo korzeni. Najlepiej sprawdza się drift wood.
Wymagania świetlne roślin nie mogą być za wysokie. Limnophila aromatica nie da rady w takich warunkach. Ceratophyllum, cryptocoryne i vallisneria powinny dać radę. Dobrze byłoby wsadzić Echinodorusa, aby zacienił zbiornik i wypełnił boczną część zbiornika. Można spróbować Echinodorus bleheri lub horizontalis. Nie da rady Echinodorus tropica, bo może mieć za mało światła. Na taflę wody idealnie sprawdzi się pistia lub limnobium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Paracheirodon simulans są wszystkożerne, więc mogą jeść oczliki, artemie, dafnie, spirulinę i pokarmy gotowe dla ryb roślinożernych. Warto kupić dobre jakościowo pokarmy, mimo że ich cena będzie wyższa. Neony bardzo chętnie pobierają pokarm i nie są wymagające w tym względzie. Jedzą drobinki unoszone z dna. To, co jest na tafli wody i to co spada na dół zbiornika. W stadzie nie ma tak zaciętej rywalizacji, jak na przykład u Razbory galaxy. Wszystkie osobniki mają równy dostęp do pokarmu i powinny wykazywać taki sam poziom kondycji. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o ciekawych rybkach polecanych do akwarium.
Bystrzyk błękitny jest trudny do rozmnożenia. Podstawowe wymagania to zasymulowanie pory deszczowej. Przy tak niskiej konduktywności dodawanie bardzo dużej ilości suchych liści i obniżanie pH może być kluczem do sukcesu. Nie ma informacji na temat tego, czy ikra jest wrażliwa na światło, ale bazując na wymaganiach neona innesa (niebieski pas do połowy ciała) i czerwonego (niebieski pas, ale brzuch cały czerwony) można domniemywać, że rozmnażanie powinno odbywać się w całkowitej ciemności. Nie jest to jakieś duże utrudnienie, bo do osiągnięcia pH na poziomie 4 woda i tak będzie ciemno-brązowa do czarnej. Niska cena tej ryby na pewno nie odzwierciedla trudu hodowli.
Inne ryby do akwarium z neonem
Paracheirodon simulans mogą być w akwarium z rybami o podobnej wielkości. Tyczy się to głównie mniejszych zbiorników. Gdy mamy akwarium o pojemności około 100 litrów, wystarczą korzenie, mech, trochę gęstych roślin i neony też będą wypływały na środek zbiornika. Pod warunkiem, że ich towarzysze nie będą agresywni, a światła będzie mało. W takim akwarium można neona łączyć ze zwinnikami i pielęgniczkami. Najlepsze będą ryby pochodzące też z Ameryki Południowej ze względu na ich zamiłowanie do czystej nie nasyconej solami wody.
Podobnie jak molinezja żaglopłetwa, bystrzyk błękitny jest dość podatny na choroby bakteryjne. Często też choruje na kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis) i chorobę tetry neonowej (Pleistophora hyphessobryconis). Ta ostatnia jest o tyle niebezpieczna, że nieuleczalna. Jedyną metodą walki z tą popularną chorobą jest utrzymywanie ryb w jak najlepszych warunkach higienicznych. Osobniki zainfekowane mogą być bezobjawowe nawet parę lat! Przy czystej wodzie i dobrym karmieniu żniwo choroby zawsze będzie mniejsze.
Neon zielony to typowa biotopowa ryba akwariowa. Specyficzne środowisko i wymagania są rekompensowane przez ich wyjątkowy kolor błyszczącej pręgi i przemierzanie całego akwarium w pięknej ławicy. Może nie urośnie tam limnophila aromatica, ale urok kawałka natury w domu jest też cenny dla akwarystów.