Neon inessa – opis popularnych ryb akwariowych

Skąd pochodzi neon inessa i jak wygląda ryba?

Neon inessa często występuje również pod nazwą bystrzyk neonowy. Inessa jest to gatunek, który poznano jako pierwszy w przypadku ryb-neonów. Neonek został sprowadzony do Europy z tropikalnych wód Amazonki – z tamtych rejonów pochodzi też m.in. słynna molinezja. Po raz pierwszy naukowo opisano rybę w Stanach Zjednoczonych, w 1936 roku. Niegdyś jej cena była bardzo wysoka, ponieważ nie posiadano wiedzy co do rozmnażania ryb. Dziś za jednego neonka płaci się średnio ok. 5-8 zł. Ostateczna kwota zależeć będzie jednak nie tylko od punktu sprzedaży, ale też wielkości rybek. Hodowla neonków nie jest trudna, a w sklepach zoologicznych sprzedaje się rybki zarówno młode, jak i nieco starsze.

Dlaczego neonki są tak popularne wśród akwarystów? Otóż, mają niezwykłe ubarwienie ciała.  Są niewielkie, ponieważ samice i samce mierzą średnio ok. 1-5 cm. Przez ciało rybek przebiega ciekawy, błyszczący pas o błękitnym kolorze. Niżej jest zaś ulokowany czerwony pas, biegnący od środka tułowia aż do płetwy ogonowej. Przez to, że neonki mają różne kolory, dzieli je się na odpowiednie gatunki:

 • neon czerwony – czerwony pas przebiega u nich przez całą długość ciała
 • neon zielony – neony z długim i grubym, zielono-niebieskim pasem
 • neon diamentowy – ryby o srebrzystym ciele i czerwonym pasie, który biegnie od środka brzuszka do połowy ogona. Mają też pas niebieski, który występuje jedynie za skrzelami i na głowie

Rybka neonek – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Neon inessa jest dość podobny do czerwonego, jednak można obie ryby odróżnić od siebie np. po czerwonym pasie. U neonów inessa biegnie on od połowy, a u neona ciągnie się przez całą długość ciała. Co ciekawe, inessa są bardziej wytrzymałe i hodowla ich jest przez to znacznie łatwiejsza, niż np. neonów czerwonych. Neony inessa to gatunek długowieczny, ponieważ bardzo często rybki te dożywają nawet do 10 lat.

W naturalnym środowisku neony inessa żyją w wodzie zacienionej tropikalną roślinnością nadbrzeżną. Jeżeli przez dłuższy czas interesują kogoś ryby akwariowe, z czasem będzie potrafił on trafnie rozpoznać i odróżnić neona inessa na tle innych rodzajów neonów. Jak już się bowiem zdążyłeś dowiedzieć, gatunki neonów są bardzo różne i nietrudno się czasem pomylić w ich prawidłowym nazewnictwie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o urządzaniu akwarium krok po kroku.

Warunki hodowlane dla neonów inessa

Wszystkie rodzaje neonów potrzebują odpowiedniego akwarium, by mogły w nim swobodnie rozwijać się i rozmnażać. W przypadku neonów inessa, tolerują one niemal każdą wodę. Jednak, najlepsza będzie woda miękka – maksymalnie do średnio twardej. W przypadku tolerancji twardości wody, neon inessa różni się od neona czerwonego. Inessa lepiej będzie się adaptował w różnych stopniach twardości pH, a czerwony może mieć już z adaptacją większy problem. Oczywiście, zdolność przystosowania się do warunków nie sprawi, że będziesz mógł zapomnieć o podmienianiu wody! Należy to robić i nie dopuszczać do słabego natlenienia. Nie można też sprawiać, by temperatura wody ciągle ulegała zmianie bądź pojawiały się glony w akwarium. Światło w akwarium nie może być jaskrawe podobnie, jak zbyt jasne podłoże. W dodatku, neony nie powinny mieszkać z bardzo dużymi rybami – wówczas te większe mogłyby je zjeść. Z neonem nie może zamieszkać np. molinezja, która jest większa od neonów. Ryby, które zaś mogą zamieszkać z neonami, to:

 • brzanka sumatrzańska,
 • kirysek,
 • razbora klinowa.

Neony inessa nie wymagają wielkiej wiedzy, by je pielęgnować. Powinieneś jednak hodować ryby w stadzie, żeby było im raźniej. Neony są stadne, a także lepiej prezentują się w ławicy. Postaraj się zapewnić neonkom akwarium z bujną roślinnością, a także sporą przestrzenią do pływania w wodzie. Jeżeli zadbasz o to, by woda była ciepła i możliwie miękka, ryby będą szczęśliwe.

Ich pokarm stanowią głównie suche płatki, jednak od czasu do czasu możesz podawać neonkom mrożony, żywy pokarm. Możesz więc karmić je np. rozwielitkami albo larwami mrówek. Neony chętnie zajadają również pokarm w tabletkach – podobnie jednak, jak suche płatki, muszą być jednak różnorodne.


Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!Hodowla neonów inessa – ważne informacje

Warunki i wymagania do życia w akwarium dla neonów inessa

Jeżeli ryba ma się prawidłowo rozwijać, zalecane są akwaria minimum 60 centymetrowe, które zostaną urządzone na wzór naturalnego biotopu. A więc, bardzo dobrze prezentować będą się w zbiorniku:

 • suche gałęzie,
 • korzenie,
 • piaszczyste podłoże,
 • suche liście,
 • żwir rzeczny,
 • kamienie.
Rybka neon innesa w akwarium
Jakie wymagania ma rybka neon innesa w akwarium, czyli jej hodowla

Możesz zdecydować się na akwarium duże bądź średnie o pojemności 70 lub 80 litrów, w którym postarasz się odwzorować naturalne środowisko rybek. Lepiej nie obsadzać akwarium gęstą roślinnością, ponieważ w naturze neonki inessa zwyczajnie w takiej nie żyją. Oczywiście, warto by znalazły się w akwarium rośliny umożliwiające rybkom chowanie się, jednak musisz im też zostawić wolną przestrzeń do pływania. Pamiętaj, by nie pojawiały się glony w akwarium.

Staraj się też nie kupować bladych neonów – może to być oznaka niedomagania ryb, czyli tzw. choroby neonowej. Jest to dolegliwość charakterystyczna dla neonów, które zarażają się chorobą przez kontakt z innymi rybami bądź ich odchodami. W efekcie zarażenia, neonom pojawiają się nacieki na łuskach w białym kolorze, a łuski stopniową tracą swój blask.

Rozmnażanie neonów inessa

Zastanawiasz się, w jaki sposób odróżnić samce od samic? Otóż, samce mają węższą i bardziej prostą błękitną wstęgę wzdłuż boku, niż samiczki. Jeżeli chcesz rozmnożyć swoje neonki, potrzebna będzie do tego miękka, kwaśna woda – wówczas nie powinny się pojawić większe problemy w przypadku tarła. Jak odbywa się rozmnażanie? Samice puchną od ikry, a samce za nimi podążają. Przed złożeniem ikry, samica będzie przyjmować niemal pionową pozycję. Samica może złożyć jednorazowo nawet ok. 500 jajeczek. Młode wylęgną się po ok. 24 godzinach, a po 4-5 dniach będą już swobodnie pływać po akwarium. Nie zapomnij jednak odłowić ikry po tarle, bo dorosłe ryby… zjadają ikrę!

Pasjonaci akwarystyki raczej nie powinni mieć problemu z rozmnożeniem rybek, jednak już amatorzy mogą mieć z tym nieco większy kłopot. Dobrą radą na rozmnożenie neonków w warunkach domowych będzie zaciemnienie akwarium. Należy w nim umieścić stadko ok. 10 neonów. Pamiętaj o tym, że twardość wody musi mieć ok. 5,5 – 6,5 pH, zaś temperatura wody najlepiej 25-27 st. C. Neonki swoją dojrzałość płciową osiągają ok. 8 miesiąca życia.

Ciekawostki na temat neonów inessa

Wokół neonków inessa krąży wiele ciekawych informacji, o których mogą nie wiedzieć nawet wieloletni hodowcy ryb akwariowych. Oto kilka ciekawostek dotyczących neonów inessa:

 1. Neony, dzięki swoim wyrazistym barwom, mogą przetrwać w naturalnym środowisku – czyli w dorzeczu Amazonki. Rzeka na dnie jest ciemna, a neon łusek ryb potrafi wprawić w zakłopotanie niejednego potencjalnego wroga.
 2. Dzięki charakterystycznej barwie łusek, neony zawsze rozpoznają swoich osobników, z tego samego gatunku.
 3. Niektórzy uważają, że neony się świecą. Tymczasem, one świecą się odbitym światłem, a nie swoim. Najładniejszą barwę neon inessa ma podczas dnia, kiedy to do akwarium wpada światło słoneczne.
 4. Ze względu na to, iż neony są rybami stadnymi, powinno się ich znajdować w akwarium przynajmniej dziesięć.
 5. Neon inessa to jedna z najbardziej łagodnych i spokojnych rybek akwariowych. Nie ma problemu, by pływały z innymi rodzajami ryb pod warunkiem, że te inne ryby nie będą stwarzać zagrożenia dla neonów.
 6. Kiedy samica urodzi młode, ich pokarm powinna stawić wyłącznie karma w pyle bądź w płynie.
 7. Nie zapominaj o tym, żeby w domowych warunkach zapewnić rybkom nie tylko piasek, ale i gałęzie czy korzenie oraz ozdoby roślinne, by neonki miały się gdzie schować.
ikona podziel się Przekaż dalej