Neon inny niż wszystkie

Opis nudnej ryby

Jeżeli uważacie, że neon czarny jest jedną z najnudniejszych ryb, to nie macie racji. Po pierwsze dlatego, że na pewno gambuzja pospolita jest bardziej nudna, a po drugie, rzadko kto tak naprawdę wie, jak ta ryba akwariowa wygląda. I to - niestety dla neonów - nie jest żart.

Zacznijmy od tego, że neonki czarne nie są neonami. Należą do zupełnie innego rodzaju:

  • Neon zielony to Paracheirodon simulans
  • Neon czerwony to Paracheirodon axelrodi
  • Neon innesa to Paracheirodon innesi

Natomiast neon czarny to Hyphessobrycon herbertaxelrodi, czyli bardziej bystrzyk, niż neon. Tak czy inaczej, ryba akwariowa mająca nazwę na cześć Herberta Axelroda (bardzo zasłużonego ichtiologa) nie może być nudna. Opinie, że neony czarne stworzą z innymi ławicę, jest błędna.

Neon czarny ma pomarańczową górną część oka i biały pasek na środku ciała kontrastujący z poniższym czarnym ubarwieniem od brzucha do płetwy ogonowej. Jego dolna cześć ciała pokryta jest błyszczącymi łuskami, które genialnie połyskują, gdy neonki czarne pływają w ławicy przy stłumionym świetle.

Naturalne siedlisko neona

Hyphessobrycon herbertaxelrodi żyje sobie w Brazylii, między innymi w rzece Rio Parana. Jest tam w miarę przejrzysta woda, dopóki nie wdepnie się głębiej. Nie dość, że można poważnie ugrzęznąć, to jeszcze uniesiemy tyle brązowego pyłu, że długo nie będzie nic widać.

Na dnie jest mnóstwo osadu. Korzenie, liście, cały detrytus naniesiony prądem rzeki, a to wszystko pomieszane z podwodnymi roślinami zarośniętymi glonami i nadwodną gęstwiną łodyg. W tej wodzie dzieje się bardzo dużo i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Mnóstwo pożytecznych mikroorganizmów, pierwotniaków, bakterii pracuje na idealne parametry dla tych ciepłych rezerwuarów. Bardzo ciepłych, bo temperatura na tych terenach wynosi od 22 do 41⁰C (1).

W zależności od poziomu wody pH waha się w przedziale od 5.5 do 7.0, a konduktywność, czyli przewodnictwo prądu, wynosi od 20 do 50µS/cm. Pomiary są uśrednione i mogą gwałtownie wzrastać w przypadku dużych rozlewów rzeki. Ma na to wpływ zanieczyszczenie środowiska i urbanizacja(2). Opis biotopu słusznie sugeruje, że neony czarne, to wytrzymałe ryby.

Odporna ryba akwariowa

Wymagania środowiskowe neona

Specyfika naturalnych siedlisk tych ryb jest z naszego punktu widzenia bardzo dobra, bo ryby szybko adaptują się do zmian. Oczywiście nie z dnia na dzień, ale i tak zmiany są o wiele większe, niż na przykład w dużych jeziorach. To znacznie ułatwia rozmnażanie ich w akwarium.

Jedyne, czego nie możemy odwzorować, to spadek twardości wody ze względu na opady i ilość osadu w strefie dennej. Starajmy się więc dać jak najwięcej suchych liści, szyszek olchy i korzeni na dno, żeby pomóc rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów.

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto dążyć do uzyskania wody o jak najniższej twardości, żeby pH mogło spaść do 6.5, 6.0. W podanych warunkach neony czarne będą piękne, błyszczące i zdrowe. Do takiego akwarium możemy posadzić mnóstwo roślin takich jak:

  • żabienice,
  • nurzańce,
  • lotosy,
  • nawódki.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Neonki a osmoregulacja

Powyższe wymagania neonów możemy spełnić, ale jeżeli tego nie zrobimy, to rybki też dadzą radę na wodzie kranowej w akwarium towarzyskim. To osmoregulacja powoduje, że ryby mają tak niezwykłe możliwości przystosowania do zmiennych warunków środowiskowych.

Jeżeli woda będzie zmieniała się powoli, mogą „wyregulować” organizm tak, żeby przetrwać chwilowe niekorzystne warunki. Nie pozostanie to jednak bez wpływu na ich zdrowie. Stopniowe chudnięcie, utrata kondycji i podatność na choroby są nieuniknione.

Tymi niekorzystnymi czynnikami mogą być nieodpowiednie ilości soli mineralnych, obecność mocznika lub chloru w wodzie. Dlatego podmiany są tak ważne. Musimy pomóc rybie poprzez utrzymywanie stałych parametrów wody i odpowiednich dla danego gatunku. Nawet osmoregulacja ma bowiem swoje granice. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli neona simulans?

Neon i zwinnik jarzeniec

Neonki czarne pływają w ogromnych ławicach. To specjaliści od organizacji życia społecznego. Kiedy sztuk jest mało, rybki się bardziej stresują i trzymają zwarty szyk. Jeden pływa blisko drugiego, pilnując, czy z żadnej strony nie zbliża się niebezpieczeństwo. Kiedy osobników jest powyżej 10, odległości między nimi są większe i ryby czują się bezpieczniej.

Oczywiście poziom „samopoczucia” rybki nie sprawdzamy przez jej uśmiech, ale przez analizę krwi. U ryb zestresowanych ma inny skład, niż u tych, które nie są poddane czynnikowi stresowemu. To Dobrze przebadane i potwierdzone, że Hyphessobrycon herbertaxelrodi powinny być w dużych grupach.

Neonki czarne są tak spokojne i bezproblemowe, że można je trzymać z wieloma innymi gatunkami. Wystarczy, żeby ich opis nie wskazywał, że są agresywne. Co do ryb przy dnie i przy tafli wody, nie ma szczególnych wymagań, natomiast w środkowej partii akwarium należy wybrać gatunki, które nie przekraczają 5 cm. Mogą to być:

  • cytrynka,
  • zwinnik jarzeniec,
  • drobnoustek,
  • zwinnik blehera.

Neon czarny nie tworzy takiej ławicy jak neon czerwony lub zielony. Nie będą pływały razem, więc tworzenie ławicy z pomieszanych neonów mija się z celem. Kiedy w akwarium mamy po trzy ryby z gatunku, wszystkie tkwią w jednym miejscu i nie są za bardzo skore do pływania.

Hodowla i utrzymanie

Rozmnażanie neonów czarnych

Żeby rozmnożyć neony czarne, musimy utrzymać warunki jak najbardziej podobne do naturalnych. W akwarium monogatunkowym (tylko z neonami) istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozmnożą się bez naszej dodatkowej ingerencji.

Neony czarne pływające w akwarium, a także opis gatunku i jego hodowla oraz pielęgnacja neonków krok po kroku
Neon czarny i jego hodowla dla początkujących akwarystów oraz opis gatunku i wymagania pielęgnacyjne

Warto na dnie podhodować grubszą warstwę mułu, dołożyć suchych liści, gałązek i podnieść temperaturę do 27-28⁰C a po krótkim czasie zaczną pływać małe przecinki na dnie zbiornika. Oczywiście odłowienie dorosłych osobników ochroni narybek przed zbytnim przetrzebieniem.

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe, ale utrzymanie małych ryb może wymagać dokarmiania drobnym planktonem. Wrotka na początek, a później nauplie artemii, pozwolą im szybko i zdrowo urosnąć.

Neony a opinie

Neony czarne to piękne ryby, które rzadko trzymane są w odpowiednich warunkach. Jasne światło, twarda i zasadowa woda, pozbawiają je uroku i robią się nijakie. Trzymanie ich w małym akwarium uniemożliwia stworzenie odpowiednio dużej ławicy i ukazania zachowań typowych dla gatunku. Stąd biorą się opinie, że neony są nudne.

Dopiero zbiornik o długości 100 cm daje możliwość naturalnego zachowania ławicy o wielkości co najmniej 20 sztuk neonów. Jeżeli myślimy o biotopie, to może warto te ryby odkryć na nowo i dać im jeszcze jedną szansę (3).

Okaże się, że takich neonów czarnych jeszcze nie widzieliśmy. Będą chodziły po zbiorniku jak piranie, szukając pysznego kąska, a może po czasie na dnie pojawią się małe kropeczki, które podrosną i zapoczątkują nowe pokolenie tej popularnej, a mało poznanej ryby z Rio Parana.

(1) de Carvalho MSc, Pedro Américo. "Occurrence of exotic ornamental fish in streams in the states of Minas Gerais and Rio de Janeiro, Brazil."

(2) Rodrigues, Luzia Cleide et al. Seasonal fluctuation of some limnological variables on a floodplain lake (Patos lagoon) of the Upper Paraná River, Mato Grosso do Sul State, Brazil. Brazilian Archives of Biology and Technology [online]. 2002, v. 45, n. 4 [Accessed 16 July 2021] , pp. 499-513.

(3) Gimeno, Elisabet, et al. "Differences in shoaling behavior in two species of freshwater fish (Danio rerio and Hyphessobrycon herbertaxelrodi)." Journal of Comparative Psychology 130.4 (2016): 358.

ikona podziel się Przekaż dalej