Napowietrzacz do akwarium – zasada działania, modele, opinie
Napowietrzacz do akwarium jest niezbędnym elementem w każdym zbiorniku wodnym. Akwarystyka wymaga go po to, by ryby i rośliny mogły być utrzymywane stale w dobrej kondycji. Napowietrzanie jest niezbędne również po to, by oczyszczanie wody w akwarium odbywało się w prawidłowy sposób. Jakie są rodzaje, zasady działania oraz cena za napowietrzacz akwariowy? Dowiedz się więcej na temat napowietrzaczy do akwarium.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach do akwarium.
Z tego artykułu dowiesz się:
Napowietrzacz do akwarium – do czego służy pompka powietrza z filtrem?
Rodzaje napowietrzaczy do wody
Napowietrzanie to ważny proces, który powinien zachodzić w każdym akwarium. To właśnie dzięki napowietrzaniu bowiem można zapewnić w zbiorniku wodnym odpowiednie warunki do hodowania nie tylko ryb akwariowych, ale i roślin. Już nawet mini napowietrzacz powietrza może dostarczać tlen bezpośrednio do akwarium i wody. Poza tym, będzie on mieszał wodę, jednocześnie zwiększając powierzchnię zbiornika wodnego, która „styka się” z powietrzem. Napowietrzacz akwariowy wpływa więc również na ulepszenie się przenikalności tlenu do wody – tego, który potrzebny jest rybkom i tego, który usuwa z wody szkodliwe substancje (głównie gazy). Podobnie, jak grzałka do akwarium, napowietrzacz będzie najlepszym rozwiązaniem do zbiornika, w którym hoduje się dużą ilość ryb bądź nie ma się zbyt wiele posadzonych roślin w podłożu. Na rynku akwarystycznym dostępnych jest kilka rodzajów napowietrza czy do akwarium. Wśród nich szczególnie cenione są dwa rodzaje:
- brzęczyk – jest on chyba najbardziej popularny wśród akwarystów. Nie ma trudności w jego obsłudze, więc akwarystyka stawia głównie na jego montaż w zbiornikach wodnych. Brzęczyk posiada bębenek z gumową membraną oraz zawór. Powietrze wypychane jest z owego bębenka do zaworu, będąc następnie doprowadzane do akwarium za pomocą gumowej rurki (zazwyczaj jest ona w zestawie). Brzęczyk będzie dobrym rozwiązaniem w małych, ale i dużych akwariach. Wadą brzęczyka jest jednak jego dość głośna praca. Możesz się z tym problemem uporać, poprzez zawieszenie pompki w powietrzu. Dobrym sposobem jest także włożenie brzęczyka do pudełka z izolacyjną pianką.
- pompka tłokowa – cena za tego rodzaju sprzęt będzie nieco wyższa, jednak urządzenie pracuje o wiele ciszej niż brzęczyk. Zaawansowani akwaryści cenią pompkę tłokową za jej skuteczną pracę. Pompka powietrza składa się z tłoków, cylindrów i koła zamachowego. Koło po podłączeniu do prądu wprawia się w ruch, pobudza pracę tłoków i wypycha powietrze do gumowych rurek – oczywiście, zamocowanych w akwarium i w ten sposób doprowadzających do niego powietrze.
Napowietrzacz do akwarium – który wybrać?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na większy lub mini napowietrzacz do akwarium bądź krewetkarium, jego moc zawsze trzeba dobrać pod pojemność posiadanego zbiornika wodnego. Oczywiście, pompka napowietrzająca powinna być możliwie wydajna i posłużyć przez kilka lat, a także przy kilku zadaniach w akwarium. Oprócz dwóch wymienionych wyżej rodzajów napowietrzacza, można wyróżnić też dwa kolejne:
- Napowietrzacz z filtrem wewnętrznym – tego rodzaju pompka będzie mieć wężyk, którym pobiera powietrze znad tafli wody w akwarium. Wówczas powietrze to przechodzi przez komorę filtra i będzie się wydostawać do niego razem z wodą.
- Napowietrzacz z filtrem zewnętrznym (deszczownica) – jeżeli zdecydujesz się na filtr zewnętrzny z deszczownicą, będziesz mógł w bardziej skuteczny sposób napowietrzać wodę w akwarium. Sposobów napowietrzania zyskasz wówczas w zasadzie aż dwa:
- deszczownicę kierującą strumień w dół akwarium, z której krople będą wpadać znad powierzchni wody do akwarium,
- deszczownicę z efektem falowania, umieszczoną pod skosem nad taflą wody, która usprawni napowietrzanie zbiornika wodnego i zmniejszy w nim przepływ wody. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jaka woda nadaje się do akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Który napowietrzacz do akwarium lub krewetkarium wybrać?
W jaki sposób zainstalować napowietrzacz?
Odpowiedni napowietrzacz do akwarium jest tak samo ważny, jak grzałka do akwarium. Instalacja napowietrzenia pozwoli rybom i roślinom poprawnie funkcjonować, a także ograniczy pojawianie się glonów (jak np. krasnorosty). Instalując napowietrzacz, powinieneś go przede wszystkim zabezpieczyć – głównie przez zalaniem, spowodowanym cofaniem się wody. Możesz to zrobić:
- mocując pompkę na przewodzie, który doprowadza powietrze przez zawór zabezpieczający,
- montując pompkę powyżej tafli wody w akwarium.
Nie zapominaj o tym, że przed wprowadzeniem do wody pompki, powietrze przez nią przetaczane powinno zostać rozbite. By w ogóle mogło do tego dojść, należy zaopatrzyć się w rozpylacze np. w postaci kostek napowietrzających. W sklepach akwarystycznych jest tego mnóstwo. Jeżeli nie chcesz, by była ona widoczna w zbiorniku wodnym, możesz ją przysypać np. żwirkiem lub schować za ozdobą ceramiczną, kamieniami czy korzeniem.
Co jeszcze warto wiedzieć o napowietrzaczu do akwarium?
Przede wszystkim, nie każde akwarium będzie wymagało zainstalowania w nim pompki napowietrzającej. W niektórych z nich, na krasnorosty czy kłopoty z filtracją dobrym sposobem okazują się krewetki albo ślimaki. Napowietrzacz raczej nie sprawdzi się również w akwariach roślinnych – a więc, w takich zbiornikach, gdzie roślin jest o wiele więcej, niż hodowanych ryb. Pompka nie będzie tam potrzebna, bo rośliny będą wówczas produkować na tyle dużo tlenu, że starczy go na całe akwarium. Oczywiście, w innych zbiornikach wodnych można napowietrzać wodę sztucznie – w zależności od tego, jak bardzo potrzebują napowietrzania rośliny czy ryby.
Zastanawiasz się, jaki napowietrzacz do akwarium będzie najlepszym rozwiązaniem, by zapewnić rybom i roślinom optymalne warunki rozwojowe? Ciężko będzie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zwłaszcza że napowietrzanie trzeba dostosować m.in. do gatunku hodowanych ryb i roślin, wielkości zbiornika wodnego czy ilości trzymanych w nim żyjątek.