Mułojad - informacje, hodowla, rozmnażanie, pielęgnacja, opinie
Mułojad nie jest rybą trudną do utrzymania. To nie on ma wysokie wymagania, ale bardziej my wymagamy od niego za dużo. Żywienie mułojada powinno składać się z urozmaiconej bogatej w białko diety, a nie brudu po innych rybach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Specyfika mułojada
Mułojad, czyli Acantopsis dialuzona, to ryba o wyjątkowym wyglądzie. Ma szeroką głowę i wysoko osadzone oczy. Podobnie jak flądra, może obserwować co dzieje się nad nią, gdy pozostaje zakopana w podłożu na dnie.
Właściwie pod nazwą mułojad mogą się kryć różne gatunki ryb, bo ten rodzaj jest badany i nieustannie przemianowywany. Także łowione egzemplarze mogą być z różnych gatunków, ale nikt się jakoś w to nie zagłębia – tym bardziej że mułojady nie są rozmnażane w akwariach.
Okolicami, z jakich pochodzą ryby z rodzaju Acantopsis, mogą być Malezja, Tajlandia czy Sumatra. Skoro jednak pozmieniały się nazwy ryb, to teraz od nowa należy sprawdzić, która była gdzie, do jakiego gatunku należy, a jest z tym pracy na następne parę lat.
Środowisko a domowe akwarium
Opis środowiska mułojada
Mułojady akwariowe to ryby rzeczne. Mogą żyć w wartkim prądzie wody i nie za bardzo im to przeszkadza. Lubią podłoże miękkie i piaszczyste. Woda w jego naturalnym środowisku ma pH około 7 i jest całkiem klarowna. Na razie rozmnażanie tej ryby odbywa się tylko w naturze i przemysłowo z pomocą hormonów.
W okresie wylewania rzek mułojad zwiedza nowe miejsca i tam poluje na owady w dnie. Mimo że zakopuje się w podłożu, może żyć bez grubego osadu. Ważna jest obecność drobnego piasku, który ryba przesiewa, wyjadając to, co się w nim znajduje.
Woda nie musi być mętna i napakowana związkami humusowymi. Równie dobrze małe strumyki mogą być domem mułojada. Jest bardziej wrażliwy na zanieczyszczenie wody niż na jej przejrzystość. Kiedy ma taką możliwość, woli trzymać się miejsc bardziej zacienionych korzeniami i opadłymi liśćmi nadbrzeżnych drzew. Lubi się ukrywać podobnie jak rak szlachetny, czy rak błotny.
Wymagania mułojada a kirysek czarny
Mułojad jako ryba dorastająca do 20 cm potrzebuje sporego zbiornika. 130 cm to minimalna długość akwarium do utrzymania minimalnej ilości trzech sztuk. Jako że w naturze występują raczej w grupach powyżej 6 osobników, lepiej kupić więcej, żeby były między nimi spokojniejsze relacje. A wymagania terenowe, to on może mieć rozległe. Oczywiście nie dorzucamy mu wtedy stada innych ryb przydennych, nawet jeżeli ma to być kirysek czarny.
Piaszczyste podłoże to konieczność przy tych rybach. Nie musi być to piasek piaskownicowy, ale raczej bardzo drobne kamyczki. Zapobiegnie to dostawaniu się drobinek do filtra, czy falownika. A duży ruch wody jest bardzo wskazany. Im czystsza, lepiej natleniona woda, tym lepiej mułojady akwariowe się czują. Najlepiej ująć opis powyższego akwarium, jako środowisko rzeczne. Dlatego takie ryby, jak molinezja balonowa, nie będą najlepszym dodatkiem do zbiornika.
Możemy włożyć do akwarium kamienie, a najlepsze będą otoczaki (okrągłe i gładkie). Trzeba wówczas podłożyć na dno matę – taką, jak wkładamy między akwarium, a mebel – żeby nie pękło dno od dużego punktowego nacisku kamienia.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Żywienie rybim towarzystwem
Towarzystwo dla mułojada nie ma większego znaczenia (byle nie welon, czy molinezja balonowa), jeżeli będzie się trzymało środkowej części akwarium. Ważne też, żeby przekraczało szerokość jego paszczy. Trochę jak rak szlachetny, czy rak błotny, zawsze upoluje coś z ukrycia. Jeżeli będzie gdzieś mniejsza rybka, to z pewnością mułojad nie pogardzi łatwym przysmakiem.
Na dnie mogą być inne gatunki ryb, bo przeważnie mułojady są wobec nich wyrozumiałe. Wyjątkiem jest ryba bardzo aktywna, taka jak bocja, czy labeo. Tutaj agresja może być zupełnie niezawiniona ze strony mułojada, a bardziej ze strony ryb aktywnych. Sprawdźmy więc zawsze opis charakteru i docelowej wielkości każdej ryby, którą mu dobierzemy. Ze względu na wielkość - kirysek czarny może czuć się zagrożony.
Kiedy mułojad jest sam, zachowuje się inaczej, niż „w towarzystwie”. Częściej opuszcza piaskową kryjówkę, pływa w poszukiwaniu jedzenia w ciągu dnia i uwielbia przesiadywać na kamieniu lub korzeniu. Przepłoszony nawet przez mniejsze ryby, nie będzie już tak chętnie zażywał swobody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odmianach i wymaganiach glonojadów?
Mułojad - rozmnażanie i życie
Rozmnażanie mułojadów jest niemożliwe w akwarium. Ba, nawet nie dożywają w nich połowy z docelowego wieku. Jego największym dramatem jest… nazwa. Przeważnie bierze się tę rybę do sprzątania w akwarium i to ją wykańcza. Przeniesienie ryby rzecznej do brudnej wody to wyrok. Nawet molinezja balonowa przeżyje więcej niż mułojad.
Najważniejsze są parametry wody, więc sprawdzajmy NO3, pominąwszy już NO2, czy NH, których nie ma tam prawa w ogóle być. W utrzymaniu czystości pomoże nam roślina taka jak moczarka lub rogatek. Mogą rosnąć w twardej wodzie kranowej i zjadają dużo związków azotowych.
Mułojady akwariowe nie jedzą mułu, ale szukają w podłożu owadów, glonów, czy cząstek roślin (podobnie jak rak szlachetny, czy rak błotny). Takie żywienie to doskonałe dodatki do ich diety i powinny być uwzględnione w jadłospisie. Mułojad nie wyjada rybich nieczystości lub podgnitych resztek jedzenia. Obowiązek ich sprzątania należy niestety do nas.