Opis Pantodon buchholzi

Motylowiec to nie motylica

Motylowiec to jedna z najbardziej niezwykłych ryb akwariowych. Nie każdy się nim zachwyci, bo w końcu, co może być ciekawego w szarej rybie, która wygląda, jakby się obraziła na cały świat. Dlatego motylowiec musi być u wyjątkowego akwarysty w wyjątkowym akwarium.

Ta ryba akwariowa zawdzięcza swoją nazwę specyficznym płetwom piersiowym. Wyglądają zupełnie jak wachlarz. Przyroda przeważnie nie tworzy nic wyłącznie z przyczyn estetycznych i tak też jest w tym przypadku. Szerokie płetwy, żuchwa mocno skierowana do góry i bardzo szeroka paszcza mówią wiele o zachowaniu tej ryby.

Motylowiec, czyli Pantodon buchholzi ma dość specyficzną cechę. Niekiedy patrzymy na rybę i nie możemy się oprzeć wrażeniu, że o czymś myśli, że wygląda jakoś inteligentnie. Żadna inna nie jest w tym tak dobra, jak motylowiec. Żaden opis tego nie odda, trzeba go zobaczyć w akcji. Jego piękna czekoladowa barwa i błysk łusek, uwydatniają się w bardzo miękkiej i kwaśnej wodzie.

Wart zwrócić uwagę na pewne częste przejęzyczenie. Niekiedy akwaryści mylą nazwę i mówią na motylowca „motylica”. Skojarzenie nie jest najlepsze, bo motylica to taki nieprzyjemny pasożyt, więc pilnujmy, żeby się nie pomylić!

Informacje o środowisku

Naturalnym domem motylowca jest Afryka. Tam mieszka w spokojnych, a nawet bardzo spokojnych wodach i zalewach. Lubi miejsca zacienione, z dużą ilości roślin na tafli i odrobinkę ponad taflą. Zwisające nisko gałęzie, liście i wodne rośliny, dają dużo okazji do udanego polowania.

Woda musi być stojąca, ale zarazem przerażająco czysta. Konduktywność do 50µS/cm pH 6.0 do 6.5 maksymalnie. Temperatura standardowa dla wód tropikalnych, bo około 26⁰C. Motylowce zawsze są gdzieś przyczajone i nie lubią być na widoku w głębokiej toni.

Woda może, a nawet powinna mieć herbaciany kolor. Niskie pH jest skutkiem rozkładu liści, korzeni i innej materii organicznej na dnie zbiornika. Na tyle, na ile da się utrzymać stabilne parametry, warto nawrzucać motylowcom:

  • szyszek olchy,
  • liści dębu,
  • migdałecznika,
  • magnolii.

Trudności w utrzymaniu

Opis charakteru

Ten, kto szuka ciekawej ryby, właśnie sobie taką znalazł. Opinie o ich spokojnym usposobieniu są chybione. Motylowiec to arowana w wersji mini. Ta ryba genialnie wyczuwa każdy ruch tafli wody. Jest jak pająk na pajęczynie wykrywający najmniejsze drgania. Wystarczy muszka owocówka w 200 litrowym zbiorniku a Pantodon buchholzi ją złapie bez pudła.

Odnośnie zbiornika, potrzebuje akwarium o długości co najmniej 10 cm. I to wcale nie jest jakoś okropnie dużo.Pomimo że te ryby dorastają tylko do 12 cm, to po prostu szkoda je kisić w małym zbiorniku. Właściwie krótkim, nie małym. Woda może mieć głębokość  14 cm, ale co najmniej 20 cm powinno być od tafli do pokrywy akwarium. Pomimo że cena samej ryby nie jest wysoka, to cena modyfikacji akwarium może być trochę wyższa.

Zdecydowanie, ale to zdecydowanie musi być pokrywa nad zbiornikiem. Najlepszym akwarium dla motylowca, jest praktycznie paludarium. Niski poziom wody, a na tylnej ścianie tło, gdzie w każdą szparę korzenia będzie włożona roślina. To podstawowe informacje na temat utrzymania motylowca. Jeżeli tafla będzie za wysoko, ryba może się nawet zabić, uderzając głową w pokrywę.

Trzymanie Pantodon buchholzi i karmienie go płatkami, mija się z celem. Tak jak glonojad lamparci (zbrojnik lamparci) potrzebuje korzenia, tak motylowiec potrzebuje polowania na ofiarę, która jest nad lub na tafli wody. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.

Tafla wody domem motylowca

Najlepsze, co możemy dać motylowcowi, to mucha. Uwielbiają polowanie na muchę, która lata nad taflą wody. Nie tylko odbierają informacje przez linię boczną, ale mają też fenomenalny wzrok. Taki spektakl można oglądać wiele godzin. Doskonale sprawdzają się też pajączki, świerszcze i inne biegające owady. Motylowce, kiedy je widzą, po prostu dostają szału i pływają po całym akwarium.

Tym rybom nie robi żadnej różnicy, czy pod nimi jest jakaś roślina, czy korzeń, czy cokolwiek innego. Najważniejsza jest tafla wody. Jeżeli zapewnia kryjówki i jest gładka jak lustro, to wszystko, czego im trzeba.

Inteligentne ryby ruszają się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Motylowiec potrafi tkwić nieruchomo cały dzień, ale gdy nad taflą wody drgnie listek, sytuacja diametralnie się zmienia. Co do milimetra wyceluje w obiekt nad wodą i załatwi temat w sekundę.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Może ostatecznie cudaczek

Wymarzonym zestawieniem byłoby je trzymać tylko z rybami żerującymi przy dnie. Tu dobrze się sprawdzą:

  • Kirysek pstry,
  • Zbrojnik pospolity,
  • Cudaczek,
  • jeżeli akwarium jest gigantyczne może być nawet zbrojnik lamparci (glonojad lamparci).

 Absolutnie odpada jakikolwiek prętnik, gurami i inne labiryntowce. Motylowiec musi być sam przy tafli.

Ze względu na specyficzną budowę i wymagania, trzymanie go z dużą ilością innych gatunków, będzie męczące dla niego i innych ryb. Natomiast młode zawsze się przyjmą, jako pyszna przekąska pomiędzy owadami.

Motylowiec pod powierzchnią wody
Ryba motyl, czyli inaczej motylowiec oraz hodowla gatunku w akwarium, pochodzenie oraz wymagania krok po kroku

Miejmy na uwadze, że ta mini arowana, potrafi zjeść każdą rybę, która pomieści się w jej paszczy. Odpadają neony zielone, bystrzyki amandy, a o szczupieńczykach lepiej nie wspominać. Ta ryba akwariowa jest wyjątkowa i należy to uwzględnić przy zakupie albo nas w tym wyręczy i wytnie pół obsady.

Cena posiadania motylowca

Krzywdzące opinie

Motylowiec stawia wysokie wymagania, ale jeżeli szukamy czegoś wyjątkowego w rybie, to warto przygotować dla niego zbiornik. Opinie na temat jego nudnego charakteru biorą się z niezrozumienia dla sposobu życia tej ryby. To nie cudaczek, który potrzebuje tylko czystej wody, lub zbrojnik lamparci (glonojad lamparci), który po prostu przerośnie akwarium i trudno tego nie zauważyć.

Zbiornik z obniżoną taflą wody trzeba mocno przemyśleć. Kiedy mamy pokrywę, na szkle będą się zbierały kropelki wody. To, co umieścimy nad wodą, będzie słabo widoczne przez wieczne zaparowanie szyby. Przy standardowym zbiorniku z obniżoną taflą wody, będziemy musieli patrzeć na niego bardziej z góry, bo od dołu będzie widać oświetlenie.

Oczywiście można zakryć z przodu świetlówkę lub dać światło punktowe, ale zaplanowanie takich zmian po zakupie ryby nie będzie takie proste, jakby się mogło wydawać. Warto najpierw przemyśleć, jak zrobimy wystrój i przygotować wszystko, zanim wpuścimy motylowca do akwarium.

Charakter wspaniałej ryby

Na motylowca nie ma sposobu. Zawsze będzie wisiał w jednym miejscu, jadł małe rybki i trzaskał głową o pokrywę. To jednak nie jego wina, bo takiego przystosowania wymagało od niego środowisko, w jakim żyje. Obowiązkiem akwarysty jest dopasować akwarium do ryby, a nie odwrotnie.

Jeżeli brzydzimy się much, świerszczy i pająków, chcemy kolorowy zbiornik i nie będziemy mieli cierpliwości czekać, aż ryba akwariowa łaskawie coś zje, to kupmy szczupieńczyka. Jest kolorowy, bardzo aktywny i zapewni dużo radości akwaryście i każdemu, kto będzie oglądał jego akwarium.

Motylowiec to nie ryba dla każdego akwarysty. Powinien to być ktoś, kto nie może się doczekać lata, żeby łapać mu muchy i kombinować, gdzie położyć świerszcza, żeby zamoczył łapkę w wodzie. Taki akwarysta będzie siedział, jak zaczarowany, czekając, aż w ułamku sekundy ta mini arowana zaatakuje ze swojej zasadzki.

ikona podziel się Przekaż dalej