Molinezja złota - informacje, wymagania, hodowla, rozmnażanie, choroby
Molinezja złota to nazwa odmiany kolorystycznej molinezji (nie tylko ostroustej). Ze względu na długą tradycję chowania tych rybek, występuje u nich wiele kształtów ogona, tułowia, długości płetwy, nie wspominając o kolorach. Wystarczy wybrać jeden gatunek, żeby mieć akwarium pełne kolorów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach akwariowych.
Różnorodne rybki akwariowe
Molinezja złota to żółta odmiana ryb, które mogą być molinezją ostroustą, długopłetwą lub żaglopłetwą. Wskazuje nam bardziej kolor, a nie kształt ryby. W utrzymaniu różnych gatunków molinezji mogą być zasadnicze różnice, więc warto wiedzieć, którą z nich mamy.
W przypadku tych ryb samiec i samica są w miarę równo ubarwione, więc możemy wybrać więcej samic i mieć równie atrakcyjną ozdobę zbiornika, jak wówczas, gdy zamieszkuje go samiec. Różnica dotyczy bardziej kształtu, bo samce – szczególnie odmian długopłetwych i żaglopłetwych mają większą płetwę grzbietową.
W przypadku posiadania samic z jednym samcem uciążliwa może być tylko ich ciąża, która praktycznie nigdy się nie kończy. Po wydaniu na świat jednego miotu już czeka drugi, trzeci i czwarty. Kiedy zdecydujemy się na same samice, to nie dość, że ciąża będzie tylko trwała jakiś czas po zakupie, to jeszcze ryby nie będą się tak goniły (mimo że nie jest terytorialna jak barwniak szmaragdowy).
Molinezja ostrousta i jej rodzaje
Czerwona molinezja
Molinezja złota nie jest jedyną odmianą barwną tych ryb. Występują czarna black molly i marmurkowe w ciapki (czarno – biała lub złoto – biała). Najczęściej czerwona jest platka lub mieczyk – całkowicie inna ryba akwariowa, więc trzeba zwrócić uwagę, czy ich nie mylimy. Czerwona molinezja najczęściej jest lekko pomarańczowa, a na tułowiu żółta (samiec ma więcej czerwonego niż samica).
Różne rodzaje molinezji wprawiają w osłupienie. Podział ze względu na kształt ogona to molinezja księżycowa, lirowa lub weloniasta. Ta ostatnia forma nie jest popularna i raczej się to nie zmieni w najbliższym czasie, bo bardziej atrakcyjna pod względem wyglądu wydaje się molinezja żaglopłetwa. Ponadto molinezja szybko łapie choroby bakteryjne. Weloniasta odmiana może być na nie jeszcze bardziej podatna.
Molinezja złota (ostrousta) może występować w wielu podanych formach, ale najczęściej jest księżycowa. Ma ogon z dwoma wydłużonymi zakończeniami na górze i na dole, a w środku wklęśnięty. Najlepiej oddają tę różnicę zdjęcia, gdzie widać wyraźnie jego kształt.
Choroba i temperatura wody
Każda ryba akwariowa – także molinezja żółta – powinna mieć czystą wodę w akwarium podmienianą w regularnych odstępach czasu. To, czy temperatura wody będzie wynosiła 23, czy 25⁰C nie jest tak ważne, jak to, żeby ryby miały niskie poziomy związków azotowych. W tym celu warto utrzymywać żywe rośliny, dla których odpadki są pokarmem. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku podmian ani sprzątania zbiornika.
Także ciągła ciąża u tych ryb, niezależnie czy to odmiana czarna (black molly), weloniasta, czy księżycowa, powoduje, że są wrażliwe i podatne na niedobory minerałów i różnych składników odżywczych. Warto podawać im do gotowych pokarmów roślinnych warzywa i witaminy dla ryb.
Czarna rybka (black molly) akwariowa jest łatwiejsza w utrzymaniu, bo od razu widać na niej plamki na skórze, gdy zacznie podupadać na zdrowiu. Złoto – biała odmiana może długo maskować objawy i później trudniej ją wyleczyć. Tutaj wyższa temperatura wody to może być nie najlepszy pomysł, więc lepiej dodać soli i zaczekać na efekty. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat molinezji czarnej?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Zdjęcia i cena ryby
Cena molinezji może być bardzo zróżnicowana. Nie tylko poszczególne rodzaje mają różną wartość, ale liczy się głównie kondycja ryby. Tak więc cena, jaką może osiągnąć złoto- biała molinezja sporej wielkości może być nawet dwa razy wyższa niż w przypadku ryb malutkich i słabych. Przy wyborze przydadzą się zdjęcia, żebyśmy mieli wgląd w faktycznie kupowane osobniki.
Bardzo popularne rybki akwariowe bywają bardziej delikatne, niż te, które są hodowane w mniejszych ilościach. Barwniak szmaragdowy jest mniej podatny na choroby i rzadziej bywa w słabej kondycji, jeżeli spotkamy go w ofercie. Molinezję wydają się małe, ale w zależności od gatunku może to różnie wyglądać.
Molinezja żaglopłetwa dorasta bowiem do 15 cm, a barwniak szmaragdowy do 8 cm. Jak widać, nawet względem wielkości akwarium nie ma za dużej różnicy. Gdy jednak kupimy rybę terytorialną, to będzie przeganiała inne ryby ze swojego terytorium. Molinezja żaglopłetwa skupia się tylko na innych samcach własnego gatunku.
Życie molinezji
Jeżeli planujemy kupić molinezję, musimy zabrać pod uwagę, że to nie „rybki akwariowe dla początkujących” i niewiele różnią się w wymaganiach od bystrzyków, platek, czy zbrojników. Potrzebują bowiem czystej wody i staranności w oczyszczaniu dna zbiornika. Ta ryba uwielbia glony i będzie je skubała z roślin, ale nie lubi brudu!
Ponadto częste mioty ryb wymagają sporej ilości roślin. Każda mała rybka lubi chować się w płożących liściach nurzańca, korzeniach pistii, czy kępie mchu. Tam nie dosięgną ich osobniki dorosłe i mogą przetrwać do osiągnięcia na tyle dużego rozmiaru, że dadzą sobie radę w każdej części zbiornika.
Możemy też zastosować kotnik, ale dorosła rybka będzie w nim bardzo często, bo miotów może być sporo. Na otwartej przestrzeni czuje się zagrożona, a nie ma za bardzo gdzie się schować. Jeżeli nie zależy nam na pozostawieniu wszystkich młodych rybek, to lepiej zostawić je w krzakach, niż w pięciu różnych kotnikach w zbiorniku.