Odmiany molinezji

Molinezja ostrousta (molinezja ostropyska) to Poecilia sphenops, czyli rybka występująca już od dawien dawna w akwarystyce. Charakterystyczne szerokie usta są idealne do skubania różnych powierzchni i zbierania z nich glonów. Dlatego też jest tak lubiana.

Każda ryba będąca dłużej w akwarystyce ma wiele kolorów. Molinezja ostrousta nie jest tu wyjątkiem. Istnieją bowiem odmiany (ich cena jest jednakowa):

  • Czerwona
  • Czarna
  • Żółta (złota)
  • Dalmatyńczyk

To tylko te najbardziej popularne, ale charakterystyczny jest fakt, że nie istnieje molinezja weloniasta. Może być księżycowa z ogonkiem wydłużonym na brzegach, ale tak weloniasta jak danio, czy bojownik to ona nie jest. Przynajmniej tutaj nie zaingerowała laboratoryjna hodowla. Przyczyną może być też to, że istnieje molinezja żaglopłetwa, czyli podobny gatunek ryby, który wygląda praktycznie jak weloniasta księżycowa.

Samiec różni się od samicy płetwą odbytową, która jest wąska, a u samic szeroka i ułożona w wachlarz. Samice są też bardziej pękate i pełne niż samce. Po zachowaniu widać też od razu, jaka to płeć.

Molinezja ostrousta - warunki a wymagania ryb

Molinezja wielka jak zbrojnik pospolity

Molinezja ostropyska może dorastać do 12 cm (prawie tyle, co zbrojnik pospolity). Należy do średniej wielkości ryb, bo przy bystrzyku amandy, dorastającym do 2 cm, to prawdziwy gigant. Nie nadaje się więc do malutkich akwariów i nie ma co tej reguły naciągać.

Minimalna długość zbiornika dla molinezji to 90 cm. Taka wielkość akwarium umożliwia jej swobodne korzystanie z przestrzeni bez natykania się co rusz na natrętnego samca. Nie ma co się dziwić, że w małych zbiornikach brakuje tym rybom wigoru i szybko zapadają na choroby. Nie dość, że ciąża molinezji jest dla niej obciążeniem, to jeszcze musi unikać innych ryb, żeby żyć w spokoju.

Niezależnie od odmiany Poecilia sphenops, najważniejsze w jej utrzymaniu nie jest zapewnienie, żeby była odpowiednia temperatura wody, pH, czy twardość, ale czystość. Każda ryba musi mieć regularnie podmienianą wodę, a molinezja ostropyska już szczególnie.

Nieustająca ciąża molinezji

W kwestii towarzystwa odmiana nie ma większego znaczenia, więc czarna, czerwona, czy żółta (złota) nie będą traktowały się wrogo. W ogóle ta ryba nie należy do agresywnych, a jak już, to samiec jest najczęściej „zbyt przyjazny” wobec wszystkich samic. Warto więc utrzymywać je w proporcjach samica 3 i samiec 1. Jeżeli mamy dwa samce, to przyda się 6 samic.

Rozmnażanie molinezji odbywa się tak szybko i często, że nie wymaga żadnego dodatkowego zabiegu ze strony akwarysty, pominąwszy umieszczenie dwóch płci w akwarium. Nawet bez tego zapewne nasza samica spuści niejeden miot, zanim wykorzysta mlecz samca.

Czarne molinezje ostrouste w akwarium
Jak rozmnaża się molinezja ostrousta, jakie warunki trzeba stworzyć molinezji ostroustej w akwarium

Nieustająca ciąża molinezji może być uciążliwa. Małe rybki akwariowe będą podrastać, więcej jeść i zabrudzać wodę, a opcje ich wydania będą się zmniejszały. Warto przemyśleć tę sprawę, zanim jeszcze molinezja księżycowa pojawi się w naszym akwarium. Jedzenie glonów nie jest bowiem jej główną cechą – szczególnie jeśli jest to samica. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat molinezji balonowej?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Choroby a temperatura wody

Poecilia sphenops to rybki akwariowe wyjątkowo podatne na choroby bakteryjne. Dlatego często dodaje się im do wody sól, żeby ją lekko zdezynfekować. Niezależnie, czy to odmiany: czerwona, czarna, czy żółta (złota), powinna być utrzymywana w akwarium, gdzie jest dużo roślin akwariowych takich jak rogatek, moczarka, czy pistia.

Jeżeli mierzmy parametry wody, to oczywiście wystarczy utrzymywać niskie poziomy NO3, ale gdy tego nie robimy, rośliny będą najlepszym ubezpieczeniem zdrowotnym, jakie mogą mieć nasze rybki akwariowe.

Choroby, do których należą między innymi wiciowce lub pleśniawki, zdarzają się rzadziej, ale też molinezja księżycowa jest na nie dość wrażliwa. Do zwalczania pleśniawki najlepsza będzie wysoka temperatura wody, a wiciowce często namnażają się przez nieprawidłowe karmienie za dużą ilością białka.

Molinezja księżycowa jest bowiem wszystkożerna i dawanie jej karm z dodatkiem roślin jest obowiązkowe. Także mrożonki roślinne są doskonałym pomysłem na urozmaicenie diety raz na jakiś czas. Zasada - jesteś tym, co jesz - obowiązuje nawet u ryb.

Molinezja ostrousta - cena a masowe rozmnażanie

Rozmnażanie molinezji jest dość łatwe, ale bardzo czasochłonne. Żeby dochować się młodych w takim typie kolorystycznym, na jakim nam zależy, musimy mieć wiele cierpliwości i czasu na segregowanie młodzieży na wielu etapach dorastania i nabywania pigmentu.

Od tego zależy ich wartość i cena, bo bezwzględnie muszą być zdrowe i w intensywnym ubarwieniu, które świadczy o dobrej jakości wody. Taka ryba to nie zbrojnik pospolity i każda grubsza warstwa śluzu na ciele jest doskonale widoczna.

Jest to o tyle trudne, że w naszym klimacie musimy trzymać zbiorniki w pomieszczeniach i inwestować w infrastrukturę do utrzymania hodowli. Rozmnażanie ryb, które żywią się tym, co wpadnie do wody w zbiorniku na otwartym powietrzu, to zupełnie inna historia i… cena.

ikona podziel się Przekaż dalej