Moczarka kanadyjska – opis, sadzenie, pielęgnacja, zdjęcia
Moczarka kanadyjska to roślina wodna, którą dawniej można było często spotkać w domowym akwarium. Jednak, kiedy akwarystyka rozwinęła się na dobre, zaczęto powoli przestać sadzić moczarkę w zbiornikach wodnych. Jakie cechy ma moczarka i jak wygląda jej hodowla oraz rozmnażanie? Jaka jest cena rośliny? Oto najważniejsze informacje na temat moczarki kanadyjskiej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Moczarka kanadyjska – opis i zdjęcia
Czym jest moczarka kanadyjska? Jakie wykazuje cechy?
Moczarka kanadyjska jest to roślina wodna, która może rozwijać się w różnych zbiornikach wodnych (jak akwarium lub oczko wodne). W naszym polskim klimacie świetnie się odnalazła, przywieziona z naturalnych siedlisk Ameryki Północnej. Mówi się o niej, że jest rośliną natleniającą, dzięki której można uzyskać równowagę biologiczną np. w nowo powstałym zbiorniku wodnym. Moczarka kanadyjska to roślina z rodziny żabiściekowatych, pojawiająca się też w rzekach, stawach i jeziorach. Moczarka kanadyjska występuje powszechnie w Polsce. Oprócz niej, mamy też moczarkę delikatną.
Gatunek ten występuje w naszym kraju, choć zalicza się go do dość inwazyjnego. Niestety, ale jest zagrożeniem dla pokrewnych gatunków roślin, które żyją w wodzie. Dlaczego? Otóż, potrafi zdominować cały zbiornik wodny, zacieniając wolniej rosnące okazy roślin. Przez to, że się tak szybko rozrasta, wielu akwarystów zrezygnowało z moczarki. Jednak, jest jeden plus moczarki. Dzięki niej szybciej można przeprowadzić zwalczanie glonów i sinic w akwarium (np. okrzemki).
Moczarkę ciężko jest dostać w sklepie akwarystycznym. Lepiej będzie poszukać jej w sklepie internetowym, u profesjonalnych hodowców bądź… w zbiorniku wodnym. To roślina występująca powszechnie, więc nie powinieneś mieć kłopotów z jej wyłowieniem. W Internecie cena za jedną sadzonkę moczarki kanadyjskiej to ok. 2 zł.
Jak wygląda moczarka kanadyjska? Opis i zdjęcia moczarki
Moczarki kanadyjskie charakteryzują się silnym rozgałęzieniem, a także sporym przyrostem rocznym. Bardzo chętnie roślina obsadza oczko wodne, w którym błyskawicznie się rozrasta. W wodzie albo przytwierdzona jest do podłoża, albo unosi się na tafli. Jeżeli kupiłeś korzenie do akwarium, mogą się przydać w celu zakotwiczenia moczarki do dna.
Moczarka kanadyjska zazwyczaj dorasta do ok. 80 centymetrów, choć w większym zbiorniku wodnym może osiągnąć nawet 3 metry wielkości. Roślina posiada liście o nieco jajowatym kształcie, a kwitnie w ciepłym okresie (zazwyczaj maj-sierpień). Moczarka jest dwupienna, a w Polsce nie spotka się kwiatów męskich. Roślina odżywia się, pobierając pokarm z liści.
Możesz sadzić moczarkę w oczku wodnym, nie tylko w akwarium. Moczarka kanadyjska bardzo dobrze odnajdzie się niemal w każdym zbiorniku wodnym. Jej ogromną zaletą jest fakt, że natlenia wodę, a to bardzo ważne w przypadku większości wodnych zbiorników. Moczarka pobiera pokarm z wody, a jej zadaniem jest chociażby zwalczanie glonów (jak okrzemki). Dzięki moczarce, woda w akwarium zrobi się znacznie bardziej krystaliczna. Moczarką żywią się też żywe organizmy, np. zbrojnik niebieski. Roślina to też dobre schronienie dla żyjątek wodnych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.
Uprawa moczarki kanadyjskiej
Moczarka nie jest rośliną trudna w uprawie. Wystarczy umieścić ją w oczku wodnym lub akwarium (wykorzystując do tego np. korzenie do akwarium). Warto będzie też wykorzystać do jej posadzenia pojemniczki, które pomogą rozwinąć się moczarce w wybranej części zbiornika. Sadzić powinno się moczarkę w maju, bo wówczas słońce będzie naturalnie padać na zbiornik wodny. Sadź ją w szerokim, ale płytkim pojemniku – możesz takie dostać w sklepie akwarystycznym albo ogrodniczym. Takie pojemniki trzeba wypełnić mieszanką piasku z gliną, jednak piasku powinno być nieco więcej. W pojemniku sadzi się następnie moczarkę (sadzonki). Tak przygotowaną roślinę umieścić trzeba następnie na głębokości ok. 1 m.
Moczarka kanadyjska posiada dość długie korzenie. Jeżeli będziesz próbował je wyrwać (np. zabierając się za przycinanie moczarki), możesz wyciągać niechcący wszystkie brudy z podłoża. Bardzo dobrym pomysłem jest sadzenie moczarek w pewnej odległości od siebie – wówczas rośliny dłużej będą miały zielony kolor. Moczarka kanadyjska zimuje na dnie zbiornika jako pędy, jednak wytwarza też wówczas pędy zimowe po bokach. Kiedy przyjdzie wiosna, pączki te rozwiną się.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Hodowla moczarki kanadyjskiej
Rozmnażanie moczarki kanadyjskiej
Wbrew pozorom, proces rozmnażania się rośliny jest bardzo łatwy. Jeżeli chcesz, by zbrojnik niebieski miał dla siebie więcej moczarki w zbiorniku wodnym (np. do chowania się), wystarczy podzielić roślinę na kawałki. W Polsce moczarka rozmnaża się bowiem wegetatywnie. Kawałki moczarki kanadyjskiej trzeba będzie zamieścić w płytkim pojemniku z podłożem piaskowo-glinowym, podsypanym żwirem. Pojemniki należy umieścić na głębokości ok. 1 metra, o czym wspominaliśmy już wyżej.
Warto pamiętać, że moczarka kanadyjska początek nowym roślinkom daje samoistnie, swoimi bocznymi odrostami. Jeżeli chcesz przeprowadzić przycinanie moczarki, zrób to ostrożnie – najlepiej nad młodym pędem. Górną część rośliny włóż znów delikatnie do podłoża.
Czy moczarka kanadyjska ma jakieś wymagania?
Moczarka kanadyjska nie jest rośliną specjalnie wymagającą. Trzeba jedynie pamiętać, że moczarka uwielbia wodę bogatą w wapń. Jeżeli chodzi o temperaturę, dla moczarki kanadyjskiej nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia. Zauważyłeś, że roślina słabo rośnie? To może być spowodowane przez za silne lub zbyt słabe oświetlenie, ewentualnie przez wodę ubogą w pierwiastki.
Jeżeli moczarka kanadyjska będzie miała słabe warunki do bytowania, może zacząć gnić od dołu. W uszkodzonych częściach rośliny szybko pojawi się brązowy kolor. Również od góry może zacząć ona marnieć, ze względu na brak żelaza. Szczyt rośliny, zwany stożkiem, może z tego powodu blednąć.
Jakie zastosowanie ma moczarka kanadyjska?
Najważniejszym zadaniem moczarki kanadyjskiej jest natleniać zbiornik wodny i oczyszczać go. Jeżeli roślina zacznie się rozmnażać zbyt szybko, będziesz mógł wykorzystać ją na kompost. Moczarkę uprawia się zazwyczaj na dnie w głębokiej strefie, a także sadzi z innymi roślinami podwodnymi. Kiedy zanurzysz ją całkowicie, nie będzie wyglądać już tak efektywnie.
Nie zapominaj o tym, że przy bardzo sprzyjających warunkach moczarka kanadyjska może stać się ekspansywna. Właśnie przez to moczarka czasami bywa nazywana „zarazą wodną” – zwłaszcza w przypadku niewielkich zbiorników wodnych, bywając uciążliwa przez swoją zdolność do szybkiego rozrostu. Nie przesadzaj więc i nie sadź zbyt wielkiej ilości roślin w zbiorniku wodnym! Akwarium czy oczko wodne powinno być pokryte ok. 1/3 roślinami – wówczas zachowana zostanie równowaga biologiczna, a na pewno będą wówczas korzystniejsze warunki, by ją utrzymać. Jeżeli roślina będzie zbyt ekspansywna, wyłów jej część – w ten sposób najprościej pozbędziesz się problemu.