Miedzik obrzeżony - opis, wymagania, hodowla, choroby, rozmnażanie
Kolcobrzuch zielony musi jeść ślimaki, żaglowiec wysoki (skalar altum) potrzebuje wysokiego akwarium, prętnik trójbarwny zarośniętej tafli, a miedzik obrzeżony - dużej ławicy. Niezależnie od poziomu przystosowania ryb do życia w akwarium, tych cech nie zmienimy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rybach stadnych.
Rybki ławicowe
Samiec i samica miedzika
Miedzik obrzeżony (łac. Hasemania nana) jest bardzo często sprzedawaną rybą, ale rzadko występującą w akwariach. Najczęściej decydują się na niego początkujący akwaryści, bo jest mało wymagający, łatwy do utrzymania i nadaje się do akwariów towarzyskich.
To mała rybka dorastająca do 5 cm o smukłej budowie. Trochę przypomina neona, ale jest miedziano – złota. Samica ma bardziej okrągły brzuszek, a samiec jest smukły. Miedziki mają specyficzne białe końcówki płetw i ciemniejsze, prawie czarne zabarwienie przy nasadzie ogona.
W akwariach często łączone są z gupikami, neonami, danio i innymi popularnymi rybkami dla początkujących. Niestety nie są to udane połączenia, a w miarę upływu czasu, gdy miedzików ubywa, ich zachowanie staje się jeszcze bardziej natarczywe wobec współmieszkańców.
Naturalne środowisko miedzika
Miedzik obrzeżony występuje w Brazylii. Jego naturalne siedliska to rzeki gęsto zarośnięte między innymi przez lotosy, kabomby, i żabienice. Te ryby skupiają się w większych ławicach i pływają w środkowej części toni wodnej.
Woda jest lekko kwaśna o pH 5,9-6,8 natomiast temperatura wynosi średnio 26⁰C. Rzeki z ich naturalnego środowiska nie są mocno zmineralizowane i dużą ich część stanowi woda deszczowa. Konduktywność jest więc niska - na poziomie 40 µS/cm.
Dno rzeki składa się w dużej mierze z kamieni, a prąd jest wartki. Wysoki poziom tlenu w wodzie powoduje, że doskonale czują się tam otoski, czy rineloricarie. Bardziej przy brzegu tafla jest mocno zarośnięta i daje zacienione spokojniejsze miejsca(1).
Utrzymanie miedzika w akwarium
Wymagania rybki dla początkujących
Utrzymanie Hasemania nana jest łatwe i trudne zarazem. Są hodowane tak długo, że często idealnie adaptują się do wody kranowej. Mogą żyć długo nienękane przez choroby, ale zawsze będą mniej wybarwione niż wtedy, gdy woda będzie miękka. Brakuje im wówczas tego błysku i kontrastu między złotym ciałem i białymi płetwami.
Miedziki to doskonałe ryby dla początkujących (mają niskie wymagania), ale pod warunkiem, że będą w akwarium o pojemności co najmniej 70 litrów! Nie powinny w nim pływać gupiki, danio lub ryby o intensywnych, jaskrawych barwach. Tak po prawdzie najlepiej by było, żeby obsadę stanowiły tylko miedziki.
Początkujący akwarysta rzadko chce zacząć od akwarium monogatunkowego. Ciekawość, jak zachowuje się kolcobrzuch zielony, co je żaglowiec wysoki (skalar altum)(2) i jakie gniazdo robi prętnik trójbarwny powoduje, że chcemy zmieszać jak najwięcej gatunków w jednym szkle.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Ryba akwariowa dla początkujących
Hasemania nana doskonale przystosowały się do wody kranowej, ale zawsze pozostaną miedzikami. Jeżeli w naturze są drapieżnikami, które pływają w dużych ławicach, to nie zmienią się w naszym akwarium. Zawsze będą próbowały poznać, jaka w akwarium jest hierarchia, kto rządzi, a kogo można ignorować lub przegonić.
Jeżeli umieścimy je w akwarium z rybami, które nie zachowują się w ten sposób, to możemy mieć z nimi sporo kłopotów. Na pewno widzieliśmy nie raz wypowiedzi na grupach: „A ja mam 5 i są spokojne”, a pod spodem polemikę „Moje 7 jest bardzo agresywne”. Tak jest nie tylko w przypadku miedzików, ale też innych ławicowych ryb. Spróbujmy sprawdzić, kto ma tu rację.
Okazuje się, że i jedno i drugie zdanie jest prawdziwe. Ryby, jak inne zwierzęta, mogą być mniej lub bardziej „asertywne”. Jednak to nie jest sedno sprawy. Po prostu im mniej ryb mamy i im bardziej je mieszamy z innymi gatunkami, tym większe prawdopodobieństwo, że się nie pogodzą.
Jeżeli chcemy spokojnych ryb ławicowych, to zastanówmy się, czy kupić 20, czy 30, a nie wahać się pomiędzy 5 a 6, bo takie ilości i tak są za małe na gwarancję spokoju. Dzieje się tak dlatego, że w ławicy każdy osobnik pełni jakąś funkcję. Jeżeli nie starcza osobników na wypełnienie tych funkcji, wtedy każdy inny gatunek jest traktowany jako potencjalne zagrożenie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z TOP 10 najdziwniejszych ryb akwariowych.
Wymagania wobec towarzystwa
Dla żwawej ryby towarzystwo należy wybierać ostrożnie. Oczywiście nie może być za małe, jak bystrzyk amandy lub duże jak pielęgnica heros severum. Mieszkańcy dna mogą być praktycznie dowolni – od kirysków po otoski, ale środkowa część akwarium musi być wybrana z namysłem.
Jako towarzystwo miedzika sprawdzi się barwieniec czerwony, bystrzyk barwny, cytrynka, błyszczyk parański. Także pielęgnice mogą być łączone z miedzikami. Oczywiście w ilości dopasowanej do zbiornika. Żaglowiec wysoki (skalar altum), pielęgnica meeka i wiele innych.
Wspomniany kolcobrzuch zielony potrzebuje wody słonawej, a prętnik trójbarwny ma dwa „czułki”, które nieustannie kusiłyby miedzika (tym bardziej że zwisają tuż pod taflą wody). Także rybki takie jak gupiki, mieczyki, platki, mogą się z miedzikami nie dogadać.
Hodowla miedzika a niska cena
Rozmnożenie Hasemania nana nie przedstawia za dużej trudności, ale biorąc pod uwagę, że ich cena wynosi około 3zł za sztukę, niewiele osób się tym zajmuje. Na początek trzeba przygotować zbiornik, w którym będzie prowadzona hodowla. 20 litrów zupełnie wystarczy.
Do zbiornika hodowlanego wrzucamy dużo mchu, wgłębki lub mopy hodowlane. Rozmnażamy od jednej pary do wielu sztuk (samiec i samica w proporcji pół na pół). Po zrzuceniu jajeczek odławiamy wszystkie dorosłe osobniki, bo będą wyjadały ikrę.
Efektywna hodowla polega na odpowiednim wykarmieniu młodych ryb. Na początek mikroplankton taki jak wrotki, a następnie nicienie mikro i nauplie artemii. Należy pamiętać, aby małe rybki miały w zbiorniku tak ciemno, jak to tylko możliwe.
Tak niepozorna ryba akwariowa, jak miedzik obrzeżony, może zachwycić każdego. Jej cena jest śmiesznie niska w stosunku do tego, jakie robi wrażenie w zacienionym akwarium z setką innych przedstawicieli swojego gatunku. Może więc zamiast popularnego neona, warto zainwestować w miedzika.
(1) Heiko Bleher Bleher’s Biotopes, Aquapress, 2014
(2) Pomimo, że „skalar altum” to bardzo popularna nazwa, „skalar” jest tylko jeden. Wyróżniamy gatunki Pterophyllum scalare (Żaglowiec skalar) i Pterophyllum altum (Żaglowiec wysoki). Skalary mogą obejmować różne odmiany, ale nie gatunki.