Hodowla mchu jawajskiego – informacje, wymagania, cena

Skąd jest mech jawajski?

Ten mech pochodzi z Azji. Występuje m.in. w tropikalnych częściach Filipin i Indonezji. W swoim naturalnym środowisku porasta kamienie i pnie. Można go spotkać także na gałęziach drzew w wilgotnych oraz zaciemnionych obszarach. Czasami porasta brzegi rzek i strumieni, ale można go znaleźć także w miejscach, gdzie teren jest okresowo zalewany przez wodę. Rośnie zarówno pod wodą, jak i nad wodą.

Mech jawajski (Vesicularia dubyana) ma cienkie i długie łodygi, na których rosną drobne zielone listki (mają ok. 1-1,5 mm długości). Za sprawą licznych bocznych pędów, tworzy skupiska, w których może znaleźć schronienie narybek. Może także służyć jako podkład w akwarium tarliskowym, aby to właśnie w nim ryby złożyły ikrę.

To delikatna roślina. Mech jest wrażliwy na zanieczyszczenie wody, a także zamulenie. Mech jawajski nie przetrwa długo w takim środowisku. Gdy zanieczyszczenie na nim osiądzie, będzie miało negatywny wpływ na jego rozwój, aż w końcu przyczyni się do jego obumarcia.

Jak wygląda uprawa mchu jawajskiego?

Mech jawajski uchodzi za niezwykle prosty w hodowli. Jego częste przycinanie sprawia, że zagęszcza swoją strukturę i mocno się rozkrzewia. Dzięki temu nadaje się do formowania. Można przymocować go na korzeniu lub kamieniu za pomocą żyłki albo drobnej siateczki. Jednak ten mech równie dobrze może swobodnie pływać w akwarium lub być przymocowany na samym dnie.

Tak naprawdę nie jest wymagający. Na jego wzrost nie wpływa znacząco ani temperatura, ani oświetlenie. Choć nawożenie sprawia, że rośnie nieco szybciej, to nie jest ono konieczne. Równie dobrze wyrośnie w akwarium o słabym oświetleniu bez specjalnych ulepszeń. Warto jednak wiedzieć, że przy mocnym oświetleniu mech jawajski może być porastany przez glony nitkowate.

Zakup mchu nie jest drogą inwestycją. W zależności od tego, czy planujesz kupić go stacjonarnie czy przez Internet, jego cena może się nieco różnić. Jednak będzie to różnica dosłownie kilku złotych. Cena za 5-7 g mchu jawajskiego to ok. 14 – 18 zł.

Co jeszcze nadaje się do akwarium?

Rogatek sztywny, hiacynt wodny i pistia rozetkowa – wygląd, uprawa, wymagania

Do często spotykanych roślin akwariowych zalicza się rogatek sztywny. Jest bardzo łatwy w uprawie, a do tego nie jest bardzo wymagający. Rogatek sztywny występuje praktycznie wszędzie, więc nietrudno spotkać go w naturalnym środowisku, gdzie osiąga nawet 1-1,5 m długości. Porasta jeziora, stawy oraz wody o spokojnym nurcie. W naszym kraju pospolity na pogórzu i niżu.

Rogatek sztywny nie ma korzenia. Aby się zakotwiczyć, rogatek wytwarza tzw. ryzoidy (chwytaki). Są to jasne pędy, które bez przeszkód wnikają w podłoże. Żadna jego część nie wystaje ponad poziom wody (kwitnie także pod wodą). Pomaga ograniczyć ilość glonów, ale jest także doskonałym schronieniem dla narybku. Jego liście są iglaste (podzielone raz lub podwójnie), ciemnozielone. Mają do 2 cm długości. Są sztywne, ale kruche. Temperatura wody w akwarium powinna mieć 20-28 stopni Celsjusza. Rośnie szybciej przy mocniejszym nasłonecznieniu, ale jego rozwój jest dobry także w zaciemnionym miejscu.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Hiacynt wodny jest rośliną pływającą. Nadaje się do oczka wodnego, ale także do otwartego i dużego akwarium. Sadzenie hiacynta wodnego jest bardzo proste: wystarczy umieścić roślinę na powierzchni wody. Jeśli w akwarium przebywają rybki, należy uważać, aby roślina nie zacieniła całej powierzchni zbiornika. Należy stale monitorować jego rozmiary i w razie potrzeby usuwać stare liście za pomocą nożyczek. Szybkość wzrostu zależy od związków minerałów znajdujących się w wodzie oraz światła. Kwietnie wtedy, gdy temperatury wody jest większa niż 20 stopni Celsjusza. Hiacynt wodny ma duże liście zebrane w rozetę, a kiedy kwietnie tworzy fioletowe kwiatostany. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.

Bardzo często spotykaną rośliną pływającą w akwarium jest pistia rozetkowa. Jej liście osiągają ok. 10 cm długości. Są grube, zamszowe i jasnozielone. Układają się w charakterystyczną rozetę. Do tego mają drobne i liczne korzenie, które swobodnie pływają pod powierzchnią wody. Mogą osiągnąć nawet 50 cm długości. Nadają się jako schronienie dla narybku. Kiedy kwietnie, ma bardzo drobne żółte kwiaty, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko. Jej uprawa nie jest trudna. Wystarczy zapewnić roślinie bardzo dobre oświetlenie oraz zadbać o to, aby temperatura wody utrzymywała się na poziomie 25-27 stopni Celsjusza.

Kamienie do akwarium – które wybrać?

Poza żywymi organizmami, w akwarium znajdują się także elementy dekoracyjne. Podczas gdy nie wszystkie rośliny wodne zachwycają swoim wyglądem, tak kamienie do akwarium już tak. Za ich sprawą można stworzyć naprawdę ciekawy widok.

Zazwyczaj kamienie do zbiorników, które są dostępne w sklepach, mogą nieznacznie lub znacznie wpływać na parametry wody (np. niektóre skały ją zatwardzają). Poza spełnianiem funkcji dekoracyjnej służą także jako schronienie dla rybek. Istnieje również kamień napowietrzający, który nie już tak elegancki, ale świetnie się sprawdza w akwarium. Zapewnia odpowiednie napowietrzenie wody oraz tworzy prądy wodne, co jest wskazane przy niektórych gatunkach rybek akwariowych.

Mech jawajski (Vesicularia dubyana) jest łatwy w uprawie i nie wymaga zbyt wiele. Parametry wody nie mają większego znaczenia, ponieważ mech i tak wyrośnie. Jest polecany do akwarium, ponieważ pięknie się prezentuje, a do tego jest to idealna kryjówka dla narybku. Trzeba jednak uważać, aby woda nie była zanieczyszczona lub zamulona, bo wtedy prędzej czy później dojdzie do obumarcia mchu.

ikona podziel się Przekaż dalej