Pyszczaki rodzaju Maylandia

Rodzaj Maylandia to jedne z najpopularniejszych ryb akwariowych pochodzących z Jeziora Malawi. Można powiedzieć, że te ryby „powstały” z rozbicia rodzaju Metriaclima po rewizji kto jest podobny do kogo i jak spokrewniony.

Niektóre ryby, takie jak Metriaclima livingstonii czy Metriaclima elegans zostały przeniesione do rodzaju Pseudotropheus, natomiast większość zlądowała w rodzaju Maylandia. Łączy je jedno – wszystkie pochodzą z tego samego Jeziora Malawi i nie występują nigdzie indziej.

Maylandia należą do grupy ryb Mbuna, co oznacza, że samce są dość mocno terytorialne, a zamieszkują głównie miejsca z dużą ilością skał, gdzie obierają sobie miejsca na gniazdowanie lub są wyjątkowo atrakcyjne pod względem dostępności pokarmu. W surowym środowisku Jeziora Malawi jest o co walczyć.

Specyficzne nazewnictwo Maylandia

Ryba o różnych kolorach

Każda ryba z rodzaju Maylandia to pyszczak. Samica inkubuje ikrę w pysku i opiekuje się młodymi. Wypuszcza je raz na jakiś czas na jedzenie, po czym znowu wracają do pyska matki. Jeżeli ryb jest mniej, możemy to zjawisko obserwować częściej, jednak gdy mamy przerybienie, samice rzadko wypuszczają młode.

Pyszczaki to też polska nazwa grupy ryb, jednak są małe nieścisłości odnośnie tego, do jakich ryb faktycznie się odnosi. Najczęściej potykane są poniższe nazwy:

  • Pyszczak red red
  • Pyszczak zebra
  • Pyszczak pomarańczowy
  • Pyszczak estery

Pyszczak red red wziął się od koloru ryby. Po prostu samce i samice są czerwone, a z biegiem czasu samce w barwach godowych stają się różowe do białych. Pyszczak red blue to pomarańczowa samica i dorosły niebieski samiec. Są też pyszczaki OB, które przeważnie są pomarańczowe w czarne ciapki rozsiane na całym ciele. Teoretycznie nazwa Pyszczak red red odnosi się do Maylandia estherae, jednak często nazywany jest tak też Maylandia zebra - szczególnie samica z grupy OB.

Maylandia w paski

Nazwa „Pyszczak zebra” może oznaczać gatunek Maylandia zebra. W sumie byłoby to całkiem logiczne. Najczęściej jednak pod tą nazwą kryje się Maylandia estherae, ale starsze samce, które mogą mieć też paski na ciele. Najczęściej nie są one tak wyraźne, jak u Maylandia zebra.

Pyszczak pomarańczowy może już zdecydowanie odnosić się do obydwu gatunków (Maylandia zebra i Maylandia estherae), bo i jeden i drugi ma pomarańczowy kolor jako młoda ryba. Oczywiście jest to zależne od populacji, z jakiej pochodzi, ale przeważnie kolor młodych jest tak samo pomarańczowy.

Pyszczak estery jest najlepszym opisem ryby, bo wiadomo, że będzie to Maylandia estherae. Nazwa wydaje się jednoznaczna, ale nie daje nam to gwarancji, że opis w miejscu zakupu będzie odpowiedni. Pomyłek jest dużo, a fakt hybrydyzacji nie polepsza sytuacji tych akwarystów, którzy chcą utrzymać czystą linię populacji.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Wymagania ryb Mayladnia

Rozmnażanie w akwarium monogatunkowym

Wymagania ryb z rodzaju Maylandia są bardzo niskie. Potrzebują tylko czystej wody i skał. Wydaje się, że łatwo to osiągnąć, ale przy braku roślin utrzymanie tak dużych ryb (do 15 cm) w stosunkowo małym zbiorniku będzie nas kosztowało wiele dużych podmian. Trudno stworzyć opis jak często i jak duże mają to być podmiany – trzeba po prostu testować wodę na NO3.

Maylandia w naturalnym środowisku
Gdzie występuje maylandia i jak wygląda hodowla maylandii, czym odżywiają się maylandie

Cena samych ryb jest niewielka w stosunku do inwestycji, jaką będzie porządny filtr zewnętrzny. Jeżeli taki kupimy, oszczędzimy sobie wiele pracy i czasu. Wówczas zostaną nam tylko do spełnienia wymagania Maylandia odnośnie wielkości terytorium. Jeden dorosły samiec powinien mieć obszar o długości minimum 75 cm. Przy mniejszym zbiorniku osobnik dominujący będzie gonił inne.

Rozmnażanie pyszczaków przy akwarium z wieloma gatunkami jest większą uciążliwością niż radością. Zahukane samice zaczynają chować się po kątach, szukając spokojnego miejsca i chudną, dopóki nie znajdą odpowiedniego azylu dla młodych.

Zdecydowanie lepiej jest trzymać pyszczaki w akwariach jednogatunkowych z małą ilością ryb, ale to raczej rozwiązanie dla koneserów, którym nie przeszkadza, że mniej się w zbiorniku dzieje i nie jest tak kolorowo, jak wówczas, gdy mamy 3 czy 4 gatunki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pyszczakach.

Maylandia ze zdjęcia

Cena ryb zależy oczywiście od kolorów, ale też zgodności ze wzorem danej populacji, czy gatunku. Za ryby wyglądające na złowione konkretnie w takim miejscu, a nie innym, możemy zapłacić nawet 10 razy więcej, niż za ten sam gatunek z pomieszanymi cechami. To jednak rozwiązanie dla koneserów, którzy potrafią te ryby rozpoznać i poprowadzić dalej odpowiedzialne rozmnażanie gatunku.

Niestety identyfikacja ryb z Malawi to trudna i wymagająca czasu umiejętność. Niekiedy zdjęcia dwóch zupełnie niepodobnych do siebie ryb mogą przedstawiać ten sam gatunek, ale inną odmianę. Także zdjęcia samic Maylandia esterae i Mayladnia zebra wydają się identyczne, ale to zupełnie inne ryby, których nie powinno się ze sobą trzymać.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rozmnażanie pyszczaków, czy tylko na delektowanie się pięknem barw i wzorów u dorosłych samców, akwarium Malawi oferuje ogrom pięknych okazów ryb, które nie należą tylko do rodzaju Maylandia, ale też Tropheops, Pseudotropheus czy Melanochromis.

ikona podziel się Przekaż dalej