Duża rodzina zbrojnika

Zbrojnik i jego odmiany

Nie trzeba być biologiem, żeby zostać akwarystą. Jednak utrzymanie ryb wiąże się nierozerwalnie z biologią. Musimy wiedzieć, jak ryby się zachowują, żeby się wzajemnie nie pogryzły. Także karmienie jest ważnym elementem utrzymania, a wiedza o nim wiąże się z biologią. Czystość wody ma swoje podstawy nie tylko w biologii, ale też chemii.

Nie możemy wiedzieć wszystkiego, ale podstawy nigdy nikomu nie zaszkodziły. Do nich należy wiedza, co to właściwie jest zbrojnik? Nazywa się tak ryby z rodziny Loricariidae, a należą do niej nie tylko glonojady, ale też otoski czy sturisomy. Dla porównania wszystkie Apistogramma (pielęgniczki) należą do rodziny Cichlidae (pielęgnic).

Odmiany to różne wersje ryby, które występują w gatunku. Zbrojnik pospolity to gatunek, w którym występują odmiany weloniaste, złote, czy albinotyczne. Zbrojnik zebra, zbrojnik niebieski, czy zbrojnik lamparci to gatunki, a nie odmiany. Na dodatek należące do różnych rodzajów.

Weloniasta odmiana wąsatego gatunku

Żeby było to trochę bardziej przejrzyste, poniżej przynależność poszczególnych rybek do rodziny, rodzaju i gatunku. Jak widać polska nazwa zbrojniki może oznaczać przynależność do różnych rodzajów (Ancistrus, Peckoltia, Hypancistrus). Na zestawieniu nie ma wszystkich rodzajów, a tym bardziej gatunków. Dla porównania rodzaj Apistogramma to pielęgniczki, a wiadomo, ile ich jest! Całe mnóstwo.

Grafika przedstawiająca rodzinę, rodzaj i gatunek zbrojników, czyli mało znane odmiany zbrojnika
Mało znane odmiany zbrojnika i ich charakterystyka, czyli ciekawe polecane zbrojniki do akwarium

Rodzina to bardzo szeroka grupa ryb, więc zróżnicowanie w wyglądzie zbrojników jest ogromne. Niektóre mogą dorastać do 5 cm, a niektóre do 70. Nie każdy zbrojnik będzie taki sam, a ponadto może mieć inną dietę, naturalne środowisko lub tryb życia.

Odmiany mogą dotyczyć różnic w regionie występowania. Najczęściej stosuje się je do różnic w wyglądzie pośród różnych osobników linii hodowlanych. Może to być kwestia długości płetw (zbrojnik weloniasty), barwy (zbrojnik albinos), czy wzoru na skórze. W przypadku Apistogramma to na przykład Apistogramma agassizi fire red lub peru blue.

Popularne i mało znane glonojady

Nieznane odmiany pospolitego zbrojnika

Najbardziej popularne odmiany zbrojnika dotyczą Ancistrus temminckii, a właściwie jego pomieszania z innymi gatunkami zbrojnika. Ze względu na łatwą hodowlę ten miks różnych gatunków z rodzaju Ancistrus zyskał ogromną popularność i „rozpanoszył się” w akwariach.

Został też wyhodowany zbrojnik złoty, który ma jednolicie żółty kolor niekiedy wchodzący w jasny brąz. Ogromnym atutem tej odmiany jest brak czerwonych oczu, jakie ma zbrojnik albinos i wyraźny pigment na skórze. Jest to duża różnica w wyglądzie spodniej części ciała, bo nie jest tak przezroczysta.

Zbrojnik albinos jest bardziej biały i jak wyżej wspomniano, ma czerwone oczy. Najczęściej pyszczek i brzegi płetw ma najbardziej żółte. Niestety, im bardziej biały, tym bardziej widoczne jest to, co pod łuskami, więc może mieć ciemne przebarwienia na grzbietowej (bardziej różowe) i brzusznej (bardziej czarne) części ciała. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zbrojnika pospolitego?

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Weloniasty Ancistrus

Zbrojnik weloniasty to odmiana, która wygląda wyjątkowo ciekawie. Jest identyczna, jak standardowa, ale ma długie falujące płetwy. Występowanie długich płetw nie jest uzależnione od koloru, więc może być zbrojnik weloniasty albinos, zbrojnik złoty lub standardowy.

Dotyczy to tylko rodzaju Ancistrus. Nie występuje zbrojnik weloniasty rodzaju Peckoltia lub Pterygoplichthys. Są co prawda okazy zbrojników lamparcich o dłuższej płetwie grzbietowej, ale różnica nie jest tak ewidentna, jak w przypadku Ancistrusów.

Tak, jak zbrojnik weloniasty i zbrojnik złoty trochę spowszedniały, nadal ciekawe wydają się różne gatunki zbrojnika, które aktualnie możemy znaleźć w sklepach akwarystycznych. Pojawia się ich coraz więcej i w miarę, jak ich hodowla się rozwija w kraju, ich utrzymanie jest łatwiejsze, niż jeszcze 5 lat temu, kiedy były głównie z odłowu.

Kropkowane glonojady

Do takich gatunków należy Zbrojnik zebra (Hypancistrus zebra) mający na ciele czarno – białe paski biegnące wzdłuż całego ciała – nawet na płetwie grzbietowej. Położenie i szerokość pasków może się różnić w zależności od tego, gdzie dany okaz został złowiony, więc potrzeba wprawy, żeby je prawidłowo zidentyfikować.

Bardzo popularne są też zbrojniki w kropki. Tych jest całe mnóstwo. Czarny w kropki może być:

  • Acanthicus Adonis,
  • Ancistrus L107,
  • Baryancistrus xanthellus,
  • Leporacanthicus galaxias,
  • Baryancistrus niveatus

Są tak podobne do siebie, że odróżnienie młodych osobników przysparza wiele problemów. Tym bardziej że zmieniają intensywność ubarwienia z wiekiem i samopoczuciem. Wzory stają się mniej wyraźne, a nawet mogą całkowicie znikać. Na dodatek niektórym rodzajom z wiekiem rosną wąsy.

Zbrojnik na wymiar

Ancistrusy mają „poroże”, czyli wyrostki na przedniej górnej części pyska. Najczęściej dotyczy to samców, ale niekiedy samice mogą też mieć drobne wyrostki, jednak to bardziej włoski, niż poroże. Loricarie mogą mieć od spodniej części długie drobne wąsiki, które są jakby przedłużeniem pyszczka.

Rodzaje peckoltia i hypostomus mają „nagie” pyszczki i nie wyrastają im wąsy. Od spodniej strony na brzegu ust mają jeden wąsik delikatnie zaznaczający się z boku. Ciekawe zbrojniki należą też do rodzaju Panaque, bo wyróżnia je niesamowity kolor oczu. Panaque nigrolineatus ma oczy miedziano czerwone na szarym tle ciała, a L350 Panaque sp. Black Lyretail pobija wszystkie inne, bo ma biało – błękitne oczy na tle czarnego ciała.

Zbrojniki to cudowne ryby, ale ich zróżnicowanie jest tak duże, że zanim zdecydujemy się na naszego „ukochanego glonojada”, poczytajmy o nim i upewnijmy się, że zapewnimy mu odpowiednie do utrzymania warunki. W rodzinie zbrojników każdy znajdzie coś dla siebie, nawet pod względem wielkości zbiornika.

ikona podziel się Przekaż dalej