Limnophila aromatica - opis, zdjęcia, wymagania, pielęgnacja
Limnophila aromatica ma dość wysokie wymagania. Trzeba jej zapewnić mocne oświetlenie, nawozy w wodzie i stabilne podłoże. Taka roślina to gwarancja spektakularnego wyglądu akwarium. To także doskonały materiał na dom dla ryb lubiących pływać pod taflą, jak gurami całujący.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach akwariowych.
Limnophila aromatica, czyli przyprawa akwariowa
Limnophila aromatica to roślina akwariowa pochodząca z Azji – od Hong Kongu do Singapuru. Tam też jest najbardziej popularna jako… przyprawa. Dodaje się ją do potraw, którym nadaje kwaskowy smak. Nazwa aromatica wzięła się z tego, że zawiera olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest lemonen. To ten sam związek, który odpowiada za zapach cytryny.
My znamy ją zdecydowanie bardziej z akwariów, gdzie pod wodą staje się przepiękną rośliną. Nadwodnie wyglądem przypomina trochę oregano. Zakwita ślicznymi drobnymi fioletowymi kwiatkami (podobnymi do kwiatów bacopy). Pod wodą nie wypuszcza kwiatów, ale za to ma liście różowe od spodu, a przy tafli wody, gdzie najwięcej światła, też wierzchnia część liści wybarwia się na różowy wpadający w czerwony.
Jej angielska nazwa to „rice paddy herb”, czyli „ziele pól ryżowych”. Tam właśnie lubi rosnąć. Żyzne podłoże i wysoka temperatura to idealne warunki. Musi mieć dużo światła i wysoką wilgotność powietrza. Nad wodą rośnie równie dobrze, jak pod nią.
Limnophila aromatica - oświetlenie to początek wymagań
Limnophila aromatica potrzebuje dość dużego akwarium, bo ma długie liście gęsto osadzone na łodydze. Generalnie ta roślina ma wysokie wymagania. Osiąga szerokość do 8cm. W małym zbiorniku musiałaby zajmować jego znaczną część. Musi mieć mocne oświetlenie. Tylko wtedy ukaże piękno różowych akcentów w kolorze. Może być w akwarium z dodatkiem dwutlenku węgla i będzie rosła szybko, ale bez CO2 też sobie poradzi. Wzrost nie będzie tak spektakularny, ale utrzyma się. Przyda się włóknina filtracyjna jako wkład, żeby zatrzymała pyły z podłoża, resztki po martwych liściach i utrzymała odpowiednią klarowność wody.
Ta roślina akwariowa może rosnąć w twardszej wodzie, ale dobrze by było nie przekraczać 13 st. niemieckich. Lubi dwutlenek węgla. Zdecydowanie lepiej wtedy rośnie. Właściwie rośnie wówczas bardzo szybko i trzeba ją dość często przycinać. Dobrze jest utrzymać pH do 7. Najważniejsze są stabilne parametry wody i dużo światła. Bardzo jest tu pomocne sadzenie w aktywnym podłożu. Taki grunt stabilizuje parametry wody, ułatwiając nam opiekę nad akwarium. Wysoka temperatura do 28⁰C jest dla niej korzystna, więc może rosnąć w akwarium z paletkami.
Głównym kłopotem z limnophilą aromatica jest utrzymanie jej dolnych listków. Szybko i często je gubi (polecana włóknina filtracyjna jako wkład do filtra). Można starać się wyeksponować ją tak, żeby oświetlenie docierało nawet przy podłożu. Trudno jednak zapewnić jej takie warunki, więc lepiej pogodzić się z faktem i przysłonić ją z przodu drugim planem, żeby nie było widać dolnych części rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie rogatka sztywnego w akwarium?
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Limnophila aromatica - piękna i wymagająca roślina akwariowa
Generalnie może być uprawiana z mnóstwem innych roślin, ale lepiej nie takimi, które pochłaniają dużo makroelementów (pogostemon octopus, bacopa). Chyba, że będziemy dodawać w akwarium te nawozy, ale wtedy musimy się liczyć z szybkim wyrastaniem i podcinaniem roślin. Limnophila aromatica nie powinna być sadzona w towarzystwie roślin, które zajmują systemem korzeniowym dużą część podłoża. Sadzenie jej obok Cryptocoyne lub Echinodorus jest dość ryzykowne. Z tych ostatnich można połączyć ją z Echinodorus tenellus. Nie zasłoni jej dostępu do światła, ale pilnujmy, aby jego korzenie sią nie rozpanoszyły. Z początku może nie być problemów, ale z czasem zostanie przez nie zdominowana.
Dobrze, jeżeli będzie w miejscu, którego nic nie przysłania przed światłem. Ta roślina akwariowa najlepiej prezentuje się, jeżeli miejsce na sadzenie zorganizujemy w rogu zbiornika. Przed Limnofilą aromatica konieczny jest drugi plan. Jeżeli damy ją za echinodorus tenellus jej łyse, dolne części łodygi staną się widoczne. Świetnie wygląda przed nią na przykład Staurogyne repens lub Pogostemon helferi.
Wszystkie limnofile można rozmnażać przez przycinanie. Wystarczy uciąć łodygę 10 cm nad podłożem, a z części w podłożu i tej odciętej, powstaną nowe rośliny. Na początku dobrze jest obcinać ją dość wysoko, żeby zobaczyć na jakiej wysokości jeszcze odbija. Jeżeli obetniemy ją na początku za nisko i straci dostęp do światła – zwiędnie.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o Limnophila aromatica?
Ta roślina ma zdecydowanie wyższe wymagania niż Echinodorus (odmiany duże), cryptocoryne czy pogostemon. Przy nieodpowiednich warunkach szybko się rozpuszcza i jest praktycznie nie do odratowania. Jednak gdy zobaczymy, że ma kłopoty ze wzrostem, dobrze jest położyć ją na tafli wody, gdzie jest najwięcej światła, a powinna podrosnąć i puścić korzonki. Tym bardziej, że nie zaszkodzi jej wysoka temperatura.
Nie powinno się jej trzymać ze zbrojnikami i sumami, bo uszkodzą delikatne liście i łodygi. Już sam fakt zasadzenia w aktywne podłoże eliminuje większość zbrojników. Ryby roślinożerne też nie pogardzą takim przysmakiem, więc najlepsi będą mali mieszkańcy akwarium lub tacy, którzy nie interesują się roślinami. Zwinniki, bystrzyki, neony, apistogrammy. Trzeba też pamiętać o rybach, które robią gniazda wykorzystując materiał roślinny. Są to na przykład gurami całujący. Jeżeli będziemy mieli na te ryby cierpliwość, limnophila aromatica będzie stanowiła dla nich piękny i iedalny dom, kiedy zacznie się płożyć po tafli. Problemem może być tylko duża ilość światła. Gurami całujący za bardzo tego nie lubi.
Limnophila aromatica to nie echinodorus tenellus. Stawia akwarystom dość wysokie warunki. Włóknina w filtrze to najmniejsze zmartwienie akwarysty. Najlepiej jest zacząć od mocnego oświetlenia. Później zainwestować w nawozy i CO2. Wtedy limnophila aromatica pokaże pełnię swojego delikatnego uroku.