Lampa UV do akwarium - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie użytkowników
Świetlówka UV może być sposobem na pozbycie się wszystkich bolączek, jakie niesie ze sobą akwarystyka – zmętnień wody, glonów, chorób ryb… po prostu lekarstwo na wszystkie problemy. Kiedy w naszym akwarium pływa pielęgnica nikaraguańska, to aż korci, żeby zrobić porządek ze zmętnieniem wody. Jednak każde lekarstwo ma jakieś skutki uboczne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach do akwarium.
Lampa UV do akwarium - cenny i tani ultrafiolet
Lampa UV do akwarium to urządzenie, które składa się z tuby z podłączonymi dwoma wężami. Jednym woda wpływa do tuby z filtra, a drugim wypływa do akwarium. W tubie jest zamontowana świetlówka emitująca ultrafiolet (promieniowanie). Dla ułatwienia, powiedzmy, że żarówka. Woda przepływająca przez tubę jest dezynfekowana w momencie, gdy pada na nią światło, a raczej promieniowanie. Lampę montuje się zawsze w miejscu, gdzie woda została przefiltrowana. Na rurze doprowadzającą wodę z powrotem do akwarium. Jeżeli lampa jest wewnątrz filtra należy przed nią umieścić jak najdrobniejsze materiały filtracyjne, najlepiej włókninę. Lampa UV to nie oświetlenie do akwarium. Nie można stosować żarnika bez osłony przed promieniowaniem (pojemnika).
W opinie akwarystów świadczą, że lampa UV do akwarium jest stosowana po to, aby zlikwidować glony nitkowe i inne. Skutecznie przeciwdziała powstawaniu sinicy. Jest niezawodna do zlikwidowania zmętnienia w wodzie. Nawet gdy jest bardzo intensywne i często nawraca, zastosowanie lampy niezawodnie się go pozbędzie na długi czas. Niezależnie od powodów zmętnienia promieniowanie UV zawsze jest skuteczne. Eliminuje też szkodliwe bakterie z akwarium. Zabija wszystko, co może zaszkodzić zwierzętom.
Wszystkie te cechy powodują, że namnożyło się sprzętów akwarystycznych proponujących sterylizator UV. Są one w filtrach:
- Wewnętrznych - cena około 100 zł
- Zewnętrznych – cena około 400 zł
- Dopinana do węży - przepływowa – cena około 200 zł
- Kaskady – cena około 150 zł
Nigdy nie montujmy lampy UV jako oświetlenie do akwarium. Promieniowanie wpływa szkodliwie na skórę.
Ogromne spopularyzowanie tej techniki dezynfekcji zawdzięczamy… oczyszczaniu ścieków. Bo właśnie tam przepływowa lampa UV zrobiła największą furorę przez tanie i szybkie uzdatnianie.
Światło UV w tunelu
Lampa UV do akwarium to żarnik, który emituje promieniowanie UV-C. To ono ma działanie bakteriobójcze. Woda przepływając przez to promieniowanie jest dezynfekowana. Należy zadać sobie pytanie, czy chcemy pozbywać się bakterii z naszej wody akwariowej. A jeśli już, to po co? Wszyscy odpowiedzą, że po to, żeby ryby nie chorowały. To oczywiście fakt, że jeżeli nie ma bakterii, to nie mają od czego za bardzo chorować. Pozostają tylko nicienie, wiciowce, zatrucia, grzyby, przywry, tasiemce i skorupiaki. Całkiem szeroki pakiet. Lampy fluorescencyjne UV emitują światło tylko parę milimetrów od żarnika, bo działają na powierzchni i nie penetrują przez warstwy bakterii.
Najczęstsze choroby bakteryjne to wrzodzienica i fleksibakterioza. Obydwie możemy albo przynieść z kupioną rybą, albo rozmnożyć u siebie w akwarium. Jeżeli nieszczęśliwie udało nam się ją rozmnożyć u siebie, oznacza to, że mamy dużo materii organicznej w wodzie, to znaczy – brudu. Nie jest to brud, który widzimy, ale jeszcze gorszy, bo niewidzialny, najczęściej występujący nawet przy krystalicznie przejrzystej wodzie. Świetlówka UV będzie zabijała bakterie, ale nie zlikwiduje przyczyny choroby.
Używając sterylizator UV, pozbywamy się bakterii dobrych i złych. To jak ciągłe stosowanie antybiotyku. Jeżeli będziemy go przyjmowali za długo, słabo na tym wyjdziemy. Dlatego lampy fluorescencyjne UV są bardzo, ale to bardzo skuteczne, ale do stosowania interwencyjnego. Kiedy zmętnieje woda, ryby osłabną albo mamy staw, gdzie mocno świeci słońce i wyszedł wykwit glonów. Wtedy ultrafiolet jest genialny i niezastąpiony. Należy je stosować jednak jak lekarstwo. Za duża ilość może zaszkodzić. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Lampa UV do akwarium to sterylizator
Jednak skoro lampa UV do akwarium jest stosowana też przy uzdatnianiu wody do picia no to nie może być szkodliwa jeżeli korzysta z niej akwarystyka, to jakiś absurd! Jednak jak wszystko, co zahacza o biologię jest bardziej skomplikowane niż byśmy chcieli. Po pierwsze napromieniowanie to tylko jeden z ciągu etapów uzdatnienia wody pitnej. Po nim koniecznie musi nastąpić etap stabilizacji chemicznej i biologicznej. Tych etapów nie ma u nas w akwarium. Tworzymy tygiel, w którym mielą się różne mikroorganizmy.
Tutaj dochodzimy do pewnego niuansu jak funkcjonuje taka przepływowa „żarówka” UV. One tak właściwie nie zabijają bakterii. W dużej mierze ultrafiolet - C oddziałuje na nie w taki sposób, że nie mogą się rozmnażać. Tak jest na przykład z pierwotniakami. Nie giną, ale nie mogą się reprodukować. Procesem, który jest za to odpowiedzialny jest mutacja. Tak, przy „żarówce” UV fruwają w naszej wodzie zmutowane bakterie i pierwotniaki. Z drugiej strony nie ma co panikować, bo mutacja to proces, który daje też światło słoneczne. Promieniowanie UV ze słońca jest zdecydowanie słabsze, więc nie można montować lampy UV jako oświetlenie do akwarium.
Dlatego tak ważne są procesy stabilizacji wody pitnej po promieniowaniu UV-C. Opinie na temat aktywności tych mutacji są nadal rozpatrywane przez różnych naukowców. Nie wiadomo jaki będzie to miało wpływ ewolucyjny na mikroorganizmy. Oczywiście niezależnie od tempa i kierunku ewolucji tych organizmów, nie powstanie taka bakteria, że nam zniknie pielęgnica nikaraguańska z akwarium, kiedy użyjemy sterylizator UV, ale problem jest poważny w przypadku wody pitnej. Może bowiem spowodować lepsze uodparnianie się bakterii na antybiotyki i inne zjawiska, które wcale nie są dla nas korzystne. Lampy fluorescencyjne UV są stosowane tam, gdzie woda jest badana przed i po naświetleniu.
Dokładnie tak jak w przypadku każdego innego sposobu wpływania na życie w naszym akwarium, zachowajmy umiar. Technika sterylizacji wody jaką oferuje współczesna akwarystyka jest wspaniała, pozytywne opinie są słuszne, ale nie nadużywajmy jej. Jeżeli mamy lampę w filtrze, to doskonale, bo gdy włączymy ją raz na jakiś czas to możemy mieć krystalicznie czystą wodę nawet w akwarium naprzeciwko okna. Jeżeli nie mamy innego sposobu, zastosujmy ten. Gdy mamy wybór, zdajmy się na procesy, które przyroda wymyśliła na wiele lat przed wynalezieniem lamp UV. I pielęgnica nikaraguańska, podobnie jak inne ryby, żyją do dzisiaj.