Kryptokoryna (Zwartka) – opis, sadzenie, pielęgnacja, porady
Kryptokoryna, znana również jako zwartka, to popularna roślina akwariowa. Cryptocoryne najbardziej popularna jest karbowana, choć w akwarystyce można spotkać jej bardzo wiele odmian. Jakie wymagania mają kryptokoryny i jakie informacje na ich temat warto znać? Oto opis wodno-błotnej rośliny, który wiele wyjaśni początkującym akwarystom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Kryptokoryna – najważniejsze informacje na temat rośliny
Jak wygląda zwartka, czyli kryptokoryna? Zdjęcia rośliny
Kryptokoryna, czyli jedna z najbardziej znanych roślin akwariowych, pochodzi z wód południowo-wschodniej Azji. W naturalnym środowisku roślina ta znajduje się głównie w strumykach, rzekach i stawach, ale też na terenie bagnistym bądź podmokłym. Dawniej roślinka była jedyną tropikalną odmianą, jaką hodowało się w akwarium. Ze względu na jej niewielkie wymagania i ładny wygląd, wielu akwarystów sadziło je w swoich zbiornikach wodnych. Zresztą, do dziś kryptokotyna cieszy się wśród nich wciąż niesłabnącą popularnością.
Podobnie, jak moczarka kanadyjska, kryptokoryna keei może zapewnić znakomite schronienie płochliwym rybkom (jak razbora klinowa). Mniejsze ryby łatwo mogą się w takiej roślinie schronić, gdyż kryptokoryna tworzy im naturalną kryjówkę. Trudno będzie też przedrzeć się przez nią większym rybom. Właśnie dlatego zwartka lubiana jest tak samo zarówno przez akwarystów, jak i pływające w nim rybki, typu razbora klinowa. Poza tym, zwartki są niezwykle wytrzymałe i nie muszą mieć nawet oświetlenia, by się rozwijać.
Akwaryści uważają, że kryptokoryny powinno się sadzić zwłaszcza w wodach o umiarkowanym i szybkim przepływie, ponieważ falujące liście roślin tworzą wówczas niesamowity efekt. Z powodzeniem można więc posadzić kryptokoryny nie tylko w zbiorniku wodnym, ale i w przydomowym, zaaranżowanym na wzór tropikalnego strumyczku. Warto będzie również posadzić kryptokorynę dla ryb roślinożernych – jednak nie po to, by ją jadły. Liście zwartki są na tyle niedobre i twarde, że ryby nie będą chciały ich degustować.
Co jeszcze warto wiedzieć o cryptocoryne akwariowej?
Kryptokoryny poleca się raczej do większym akwariów, głównie przez duże rozmiary, jakie potrafi osiągnąć roślina (często osiąga niebotyczne wymiary bez zupełnie żadnego nawożenia lub dostępu do światła). Kryptokoryna to roślina błotno-wodna i dzieli się na aż 57 różnych gatunków, które pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Poszczególne rodzaje kryptokoryny różnią się od siebie kolorem. Do popularnych gatunków zalicza się np. kryptokoryny:
- Wendti Green
- Wendtii Brown
Większość z nich wytwarza bardzo dużo młodych kłączy rocznie, a także osiąga rozmiar nawet do 150 cm i więcej. Niektóre kryptokoryny zaś wypuszczają też piękne i duże liście, które mogą osiągnąć szerokość nawet 30 cm (np. karbowana kryptokoryna Wendta). Oczywiście, wszystko zależeć będzie od tego, jakie warunki akwariowe będą panować w domowym zbiorniku wodnym. Kryptokoryny uznawane są za doskonałe rośliny do akwarium, również dla początkujących akwarystów. Wygląd roślin najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.
Niektórzy, mniej znający się na akwarystyce uważają, że roślina może blokować wzrost innych roślin przez to, że wydziela specyficzne substancje do wody. Jednak, doświadczeni akwaryści wiedzą, że chodzi wyłącznie o rozwinięty system korzeniowy kryptokoryny, zabierający np. substancje odżywcze hodowanym z nim roślinom (jak moczarka kanadyjska). Tak samo, szerokie liście zwartki mogą przypadkowo przytłumić światło. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak urządzić akwarium.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Zwartka akwariowa - informacje dla akwarystów
Opis uprawy kryptokoryny w akwarium
Zwartkę najlepiej będzie posadzić w możliwie drobnoziarnistym podłożu, bogatym w torf i glinę. Idealnie, jeżeli będzie to warstwa ok. 5 cm. Nie powinno się też odmulać dna, a więc odmulacz do akwarium nie wchodzi w grę. Kryptokoryna keei uwielbia podłoże żyzne, zatem odmulacz do akwarium tylko utrudniłby osiągnięcie owej żyzności gleby. Woda dla zwartki powinna być mniej więcej takich samych parametrów. Nie warto wymyślać i ich zmieniać, bo zwartki nie przepadają za zmianami. Mimo, iż oświetlenie nie jest im specjalnie potrzebne do rozwijania się, to jednak już woda powinna być miękka bądź maksymalnie średnio twarda, a jej pH wynosić powinno 5,5-8. Temperatura wody, jaką najbardziej lubią kryptokoryny, to ok. 20-30 st. C.
Jeżeli chodzi o ich wymagania, nie są to rośliny zbyt wybredne. Nie potrzebują np. specjalnego oświetlenia, by ładnie się rozwijały. Jeżeli więc dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, będzie to idealna roślina „na start”. Jesteś już doświadczonym akwarystą? Zwartki przepięknie uzupełnią akwarium, tworząc nietuzinkową kompozycję w zbiorniku wodnym. Substancje odżywcze pobierane są systemem korzeniowym przez kryptokoryny. Stąd też należy jedynie pamiętać o tym, by podłoże dla zwartki było możliwie żyzne. Chcesz, by sadzonki zawsze miały dostęp do substancji odżywczych, zapewniających im prawidłowy wzrost? A więc, powinieneś wzbogacać ziemię różnymi nawozami. Najlepiej będzie zakupić kapsułki do gleby lub specjalne tabletki do podłoża. Warto wspomnieć również o tym, że kryptokoryny pobierają pokarm nie tylko z gleby, ale i ze słupa wody. A więc, staraj się im podawać mikro i makroelementy, najlepiej w płynnej postaci:
- potas,
- węgiel,
- azot,
- fosfor.
Jak sadzić i nawozić zwartkę?
Zwartki są roślinami nasiennymi, jednak można je rozmnażać w domowych zbiornikach wodnych dzięki podziałowi kłącza – zatem, wegetatywnie. Kiedy jednak będziesz sadził roślinki należy uważać, żeby nie uszkodzić przypadkowo ich korzeni. Najlepiej jest sadzić kryptokorynę w grupie, na drugim i pierwszym planie zbiornika wodnego. Zakup sadzonek będzie dobrym rozwiązaniem po to, by stworzyć ze zwartek dużą kępę roślin. Umieszczaj sadzonki blisko siebie, by roślina prezentowała się pięknie i okazale. W ten sposób uwydatnisz wszystkie jej walory. Oczywiście, dobrze będzie zachowywać odstępy, najlepiej ok. 4 cm. Dzięki temu zapewnisz zwartkom dopływ światła do liści, które znajdują się bliżej podłoża. Możesz sadzić kryptokoryny pęsetką.
Rozmnażanie u kryptokoryn jest bardzo powolne, a oddzielone od siebie pędy powinny mieć minimum 3 liście, by młoda roślina szybciej się rozwinęła. Chcesz przyspieszyć powstawanie odrostów ze zwartki? A więc, będziesz musiał pozbyć się liści i zostawić jedynie korzeń, który będzie dryfował na tafli wody. Mniej więcej w ok. 2 tygodnie zaczną pojawiać się nowe pędy – trzeba je odciąć i posadzić w ziemi. Jeżeli chodzi o nawożenie, najważniejsze będzie zapewnienie kryptokorynie żyznej gleby. Jeżeli podłoże będzie ubogie w składniki mineralne, należy zastosować nawóz torfowo-glinowy i żelazo, ewentualnie kapsułki nawozowe (blisko korzeni rośliny).
Pamiętaj, że…
Jeżeli będziesz mocno ingerował i manipulował parametrami wody, może ona powodować choroby roślin, np. typową dla zwartek. Przez tego typu chorobę, kryptokoryna czasem może stracić dosłownie… wszystkie liście.