Krewetki akwariowe – opis, hodowla, rozmnażanie, porady
Krewetki akwariowe są bardzo chętnie hodowane zarówno przez początkujących, jak i zapalonych akwarystów. Jakie rodzaje krewetek warto hodować w domowym zbiorniku wodnym, jaka jest ich cena oraz jakie warunki muszą mieć w akwarium, by prawidłowo się rozwijały? Oto najważniejsze informacje na temat krewetek akwariowych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Krewetki akwariowe – hodowla w domowym akwarium
Opis wyglądu krewetek
Akwarystyka skupia się nie tylko na zbiornikach z rybami. Do słodkowodnego akwarium można bowiem wpuścić małe lub duże krewetki akwariowe, które uczynią zbiornik wodny jeszcze piękniejszym. Krewetka hodowlana będzie doskonałym pomysłem zwłaszcza, jeżeli nie posiadasz zbyt dużego akwarium w mieszkaniu. Słodkowodna krewetka to dobry obiekt do obserwacji wieczorem podobnie, jak aksolotl meksykański, ponieważ wtedy jest najbardziej aktywna.
Krewetki są zwierzątkami stadnymi, dlatego też nie powinno się trzymać w akwarium wyłącznie jednej sztuki. Poszczególne rodzaje krewetek lepiej czują się w swoim towarzystwie, zatem warto będzie zadbać o grupę przynajmniej ośmioosobową w zbiorniku wodnym. Jest możliwość łączenia gatunków, jednak trzeba robić to umiejętnie i uważać, by krewetki do siebie pasowały i nie krzyżowały się. Oprócz krewetek, dogadają się one z rybami typu zbrojniki, a także małymi nieagresywnymi rybkami. Krewetki nie czują się dobrze w towarzystwie dużych ryb akwarystycznych, uciekając przed nimi.
Popularne gatunki krewetek
W domowym zbiorniku wodnym można hodować wiele rodzajów krewetek. Najbardziej popularne są jednak poniższe gatunki:
- Japońskie – czyli tzw. krewetki Amano. Rosną do ok. 4 cm i poleca je się tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z krewetkarium. Ciężko jest jednak rozmnożyć ten rodzaj, bo pojawiają się problemy z odchowaniem młodych.
- Cardina Babaulti – są zielonego koloru i tym sposobem ciężko jest je wypatrzyć na tle roślinności w akwarium. Zmieniają kolory, jak kameleon. W ten sposób dopasowują się do otoczenia.
- Crystal Red – jedne z najbardziej popularnych krewetek, o charakterystycznej czerwonej barwie.
- Tiger – krewetki z pięcioma czarnymi pasami na skorupie.
- Biene – wyróżnia się białymi i czarnymi pasami, a także pomarańczowymi prążkami. Łatwo jest rozmnożyć krewetki, w przeciwieństwie do krewetek japońskich.
Rozpiętość gatunkowa jest w przypadku krewetek ogromna. Jeżeli jednak na poważnie myślisz o tym, by w domu powstała hodowla krewetek, skup się na razie na gatunkach łatwych co do ich wymagań bądź rozmnożenia. Mogą to być np. małe krewetki z rodziny Cardinia. Ich cena zależna będzie od wielkości krewetki. Zazwyczaj jest to jednak kilka złotych za sztukę. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wykonać krewetkarium.
Krewetka hodowlana i jej wymagania, a także warunki hodowli
W akwarium, jak już wspominaliśmy, możesz hodować więcej niż jeden rodzaj krewetek. Należy jednak pamiętać o wymaganiach każdego gatunku i dobraniu ich pod kątem wielkości. Nie może być tak, że w akwarium będą maleńkie krewetki i krewetki bardzo duże. Tak samo, nie powinno się wpuszczać krewetek do akwarium pełnego agresywnych rodzajów ryb. Lepiej będzie utworzyć dla nich krewetkarium, które nie będzie nasłonecznione. Ustaw je na równej powierzchni, niedaleko gniazdka elektrycznego – przyda się, by podłączyć niezbędny sprzęt do słodkowodnego akwarium (jak np. filtry czyszczące, grzałka i odpowiednie oświetlenie).
Idealnym podłożem dla krewetek będzie np. piasek lub ciemny żwirek, który będzie miał ok. 5 cm grubości z przodu i ok. 7 cm z tyłu zbiornika wodnego. Wybierając ciemne podłoże, krewetki będą bardziej widoczne, a ich kolory piękniej będą się prezentować w akwarium. Co do roślin, sadź je „z głową” – więcej roślin może oznaczać więcej glonów. Co prawda, możesz kupić krewetki czyszczące zbiornik wodny z glonów, czyli żywiące się nimi. Jednak, powinieneś kontrolować ilość sadzonych roślin. Roślinność jest bardzo ważna, bo krewetki się w niej chronią, a także rozmnażają.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Krewetki akwariowe – kilka porad akwarystycznych
Jakie wymagania i warunki powinna mieć zapewniona krewetka słodkowodna?
W zależności od tego, na jaki rodzaj krewetek się zdecydujesz, różnią się one od siebie wymaganiami np. co do parametrów wody. Generalnie przyjmuje się, że optymalne parametry wody powinny wynosić:
- Temperatura wody: 18-26 st. C
- Twardość ogólna wody: do 10 HG
- Odczyn wody: 6,5 pH (lekko kwaśna)
Oczywiście, należy też wymieniać wodę i utrzymywać ją w odpowiedniej czystości. Pomoże w tym dobrze dobrany zestaw akwarystyczny ze sklepu. Jeżeli nie masz pewności, co powinno wchodzić w jego skład, koniecznie dopytaj się sprzedawcy bądź innych pasjonatów akwarystyki.
Tak samo, jak aksolotl meksykański, krewetki nie potrzebują mieć dużego akwarium. Wystarczy im 20 litrowy zbiornik wodny. Jeśli jednak chcesz rozwijać hodowlę, powinieneś kupić większe akwarium. Nie zapominaj, że woda musi być krystalicznie czysta, a także dająca dużo tlenu.
Odżywianie i transport krewetek do akwarium
Akwarystyka bardzo dużo opisuje żywienie krewetek. Najchętniej jedzą one mech jawajski, a także żywe glony. To właśnie m.in. dzięki krewetkom szyby zbiorników wodnych są nieskazitelnie czyste. Oprócz glonów, warto swoim krewetkom podawać inne pokarmy roślinne, ale też:
- tabletki roślinne,
- liście dębu i olszy,
- namoczone płatki,
- pokarmy pochodzenia zwierzęcego (np. kryl w płatkach).
Jak już wspominaliśmy, krewetki są stadne. Zatem, warto będzie zainwestować w ich nieco większą ilość u hodowcy lub w sklepie akwarystycznym. Kiedy będziesz transportował zwierzątka do domu, umieść w woreczku fragment gąbki, żeby krewetki mogły się do niej przyczepić. Przygotuj akwarium jeszcze zanim wpuścisz do niego żywe krewetki. Akwarium powinno dojrzeć w ok. miesiąc, razem z podłożem, wodą czy roślinkami, które tam zasadzisz. Właśnie wtedy utworzy się odpowiedni ekosystem, który krewetki akwariowe zaakceptują. Worek z krewetkami zanurz w wodzie akwariowej na ok. godzinę po to, by zrównała się temperatura wód. Możesz również dolać nieco wody z akwarium do worka, zanim wpuścisz zwierzątka do zbiornika.
Rozmnażanie krewetek
Krewetki bardzo lubią przebywać w większych grupach, więc tym sposobem chętnie łączą się w pary. Przyspieszyć proces możesz poprzez częste podmiany wody (ok. 30 % raz w tygodniu), ale też dobrą filtrację. Jeżeli o to zadbasz, krewetki szybko zaczną się rozmnażać. Kiedy samiec upatrzy sobie samicę, będzie poruszał się przy niej. Zetknie się z nią „na krzyż” na kilka sekund, a później odpłynie. Gdy nie uda się zapłodnić samicy, powtórzy „spacer”. Samica będzie trzymać zapłodnione jajeczka pod odwłokiem, zazwyczaj ok. 6 tygodni. Będzie je wachlować i przekładać, dotleniając młode.
Nie stresuj krewetek poprzez np. za dużą ilość podmienianej wody, ponieważ krewetki mogą przez to porzucić wachlowane jajeczka. Zanim nastąpi wylęg, krewetka zmieni wygląd i pojawią się u niej kropki. Gdy młode się wylęgną, będą naprawdę niewielkie (ok. 2 mm). Już po wylęgu, będą jednak samodzielne. Aby mogły w pełni przybrać „krewetkowe ciała”, potrzeba im będzie kilku wylinek.
Ktoś tu coś czytał o krewetkach, ale niedoczytał. Lepiej nie stosować się do rad z tego artykułu.
Aksolotl wymaga minimum 100-litrowego zbiornika, i to raczej o dużej powierzchni niż dużej głębi. 20 litrów to o wiele za mało.