Krewetka filtrująca – opis i zdjęcia krewetek

Atyopsis moluccensis – hodowla krewetek filtrujących

Krewetka filtrująca pochodzi z południowo-wschodniej Azji, zamieszkując zarówno wyspy, jak i kontynentalną jej część (m.in. Tajlandia oraz Indonezja). Krewetki filtrujące to żyjątka akwariowe, które są jednymi z największych krewetek, jakie można hodować. Samce rosną do ok. 10 centymetrów, zaś samice do mniej więcej 6 centymetrów długości. Krewetka zazwyczaj jest brunatna, brązowa albo pomarańczowa, niebieska, czerwona i żółta. Najczęściej spotyka się, mimo wszystko, kolor szaro-beżowy, z podłużnymi brązowo-czerwonymi pręgami o różnej grubości. Ubarwienie to zmienia się, zależnie od warunków w danym zbiorniku wodnym. Tym, co wyróżnia krewetki, są ciemniejsze i jaśniejsze pasy, przebiegające przez bok ich ciała. Dodatkowo, krewetki te posiadają również liczne plamki, które są upstrzone niemal na całym ciele. Ich przednie odnóża mają włochate czułki, którymi krewetki ułatwiają sobie chwytanie pożywienia.

Krewetka filtrująca to bardzo żywiołowe, ale jednocześnie spokojne stworzenie. Łatwo jest ją wystraszyć, zatem zaleca się trzymać w zbiorniku wodnym przynajmniej kilka sztuk krewetek. We własnym towarzystwie, będzie im raźniej. Oczywiście, nie ma większego problemu, by wychowywać krewetki z innymi rybami (jak molinezja czy ryba skalar). Jednak, nie powinieneś stawiać na agresywne ryby, które mogą żywić się skorupiakami. Krewetka filtrująca większość czasu spędza na szukaniu pokarmu, często siedząc przy filtrze wody.

Jak już wspominaliśmy, atyopsis moluccensis są jednymi z największych krewetek, które spotyka się w akwarystyce. Dymorfizm płciowy jest również dość charakterystyczny u tych krewetek. Samice są mniejsze i posiadają wszystkie odnogi tej samej wielkości. W przypadku samca, jest on o wiele większy od samicy i ma pierwszą parę odnóży grubszą oraz zdecydowanie dłuższą od pozostałych.

Akwaryści uważają, że rozmnożenie krewetek w warunkach naturalnych nie jest niestety możliwe. Czasami można zaobserwować, jak samica nosi jaja pod ogonem. W rzeczywistości jednak, wychowanie młodych krewetek to ogromne wyzwanie. Należy bowiem przenieść larwy z wody słodkiej do słonej, a przed wylinką znów je przenieść do słodkiej wody. W ten sposób odbywa się to bowiem w środowisku naturalnym krewetek. Właśnie dlatego krewetki filtrujące, które kupuje się do akwarium, pochodzą z odłowu. Niestety, ich hodowla jest bardzo trudna. Średnia cena za jedną krewetkę filtrującą to ok. 8-15 zł. Sprawdź także ten artykuł, jak założyć krewetkarium.

Czym karmić krewetki filtrujące?

Krewetka filtrująca ma niewielkie wymagania, jeżeli chodzi o pożywienie. Najczęściej zjada to, co znajdzie sobie w wodzie. W środowisku naturalnym jest to więc drobny detrytus, glon albo plankton. Nie ma jednak zupełnie żadnych przeciwwskazań, by karmić krewetkę suchą karmą (np. sproszkowanymi algami i pokarmem w postaci płatków, tabletek czy granulatu). Krewetki filtrujące chętnie jedzą również mech jawajski, który rośnie w ich naturalnym środowisku. Oczywiście, odżywiając się glonami w akwarium, krewetki filtrujące jednocześnie pomagają w naturalny sposób usuwać zanieczyszczenia ze zbiornika wodnego. Warto również wzbogacić dietę krewetek filtrujących o:

  • roślinne tabletki
  • namoczone płatki dla małych ryb
  • kryl w płatkach
  • liście olszy i dębu
Krewetka filtrująca na czarnym tle
Jakie wymagania ma krewetka filtrująca, atyopsis moluccensis, czyli hodowla w akwarium

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Krewetka filtrująca należy do żyjątek stadnych. Tak więc, nie powinieneś się decydować wyłącznie na jedną sztukę w akwarium. Transportując zwierzątka do domu, koniecznie umieść w worku fragment gąbki. Krewetki będą się mogły do niej przyczepić i poczuć nieco bezpieczniej. Przed wpuszczeniem krewetek do przygotowanego akwarium, powinno się zanurzyć worek w wodzie akwariowej na ok. 1 godzinę. Dopiero wtedy, gdy temperatura obu wód się zrówna, możesz wpuścić krewetki do zbiornika – dolewając nieco wody z worka do akwarium. Pamiętaj również o tym, że akwarium (zanim wpuścisz do niego krewetki filtrujące) powinno dojrzewać przez około miesiąc. Wówczas będziesz mieć pewność, że wykształcił się w nim ekosystem, który krewetki zaakceptują.

Krewetka filtrująca – wymagania w akwarium

Akwarium dla krewetek – temperatura wody, wielkość zbiornika i wyposażenie

Czerwona, szara czy niebieska krewetka wymaga dość sporego akwarium. Jeżeli będziesz ją trzymał w małym zbiorniku lub nie będziesz im zapewniał odpowiedniego pożywienia, krewetki mogą zacząć uciekać z akwarium. Zbiornik wodny powinien liczyć ok. 60 litrów dla kilku sztuk krewetek. Rzecz jasna, powinieneś wyposażyć akwarium w kryjówki, jak np. korzenie, ozdoby ceramiczne, połówki kokosa i kamienie. Ważne będą też rośliny, na których krewetki często odpoczywają. Krewetki powinny mieć też umieszczoną chociaż jedną kryjówkę blisko wylotu wody z filtra, bo to właśnie w tym miejscu najczęściej siedzą i chwytają pokarm.

Akwarium musi być dobrze filtrowane i napowietrzane. Poza tym, podłoże powinno być miękkie – najlepiej więc, jeżeli wysypiesz dno drobnoziarnistym piaskiem. Nie możesz zapomnieć również o tym, że każda krewetka filtrująca jest wrażliwa na zmieniającą się temperaturę wody i jej parametry.  Bardzo szkodzą jej również metale ciężkie czy zbyt częste (i zbyt mocne) nawożenie w akwarium. Koniecznie zadbaj o to, by w akwarium utrzymywane były następujące parametry:

  • Temperatura wody: ok. 22-28 st. C
  • Odczyn wody: 6,5-10 pH
  • Twardość wody: nie ma znaczenia

Pamiętaj, że…

Rozmnażanie krewetek w domowych warunkach jest niemal niemożliwe. Potrzebna będzie słona woda, o czym wspominaliśmy już wcześniej. W akwarystyce nie odnotowano przypadku rozmnożenia krewetek filtrujących w domowych warunkach.

ikona podziel się Przekaż dalej