Krewetka amano – najważniejsze informacje dla hodowców

Pochodzenie, wygląd i zachowanie krewetek amano – zdjęcia

Krewetka amano odkryta została na początku lat 80-tych. Naturalnym obszarem zamieszkania krewetek są rzeki Korei, Madagaskaru, Fidżi, Japonii, Tajwanu oraz Korei. Krewetka amano często żeruje wśród roślinności, ale i wielkich kamieni. Akwariowe krewetki są słodkowodne, o zabarwieniu szarawym z jasnym paskiem na grzbiecie, a także ciemniejszymi plamami na bokach. Krewetki te posiadają odnóża, którymi podają sobie pokarm – odnóża te mają maleńkie włoski. Podobnie, jak krewetki red cherry, co jakiś czas amano zrzuca swój pancerz.

Samiec różni się od samicy. Przede wszystkim, jest od niej o wiele większy, a jego plamki układają się w kształt kropek. W przeciwieństwie do samców, samica posiada plamki układające się w swego rodzaju kreski. Poza tym, samce są też bardziej ruchliwe, ale już o wiele mniej odważne od samic. Krewetka amano zazwyczaj dorasta do ok. 4-5 cm, przy czym jak już wspomnieliśmy, samce są większe. Samice dorastają maksymalnie do ok. 3, 5 cm.

Krewetka amano jest stadna i najlepiej będzie kupić kilka sztuk, które będą trzymały się razem. Nie decyduj się na trzymanie jednej krewetki w akwarium, bo będzie się wówczas bardzo źle czuła. To dobre zwierzątka na glony, ponieważ japońskie krewetki tak samo, jak krewetki red cherry, są niemal wszystkożerne. Krewetki mają ogromny apetyt na glony, spędzając wiele czasu na ich poszukiwaniu i zjadaniu – co przyczynia się do wzrastania poziomu czystości w akwarium. Oczywiście, same glony nie wystarczą i krewetki należy dokarmiać. Usposobienie krewetek jest łagodne, więc możesz je trzymać z innymi żyjątkami (jak ryby mieczyki lub pławikonik). Krewetki są bardzo ciekawskie i towarzyskie.

Krewetki amano są spokojne i pokojowo nastawione do innych mieszkańców zbiornika wodnego. Dzięki swoim szczypcom, krewetki nie dadzą zbyt blisko podpływać jednak do siebie innym osobnikom z akwarium (oczywiście, w celach obronnych). Rzecz jasna, czasami dadzą podpływać do siebie, zależnie od nastroju i oswojenia z innymi żyjątkami w wodzie. Często bywa tak, że krewetki cały dzień się chowają, a nocą wychodzą coś zjeść. Może to być jednak związane ze zbyt dużą ilością ryb w akwarium – wtedy krewetka jest onieśmielona i woli za dnia omijać ryby mieczyki czy osobniki takie, jak pławikonik. Cena za zwierzęta akwariowe, jakimi są krewetki amano to ok. 6-10 zł / sztukę.

Wymagania krewetek amano w akwarium

Najważniejsze dla krewetek jest, aby zbiornik wodny został gęsto obsadzony roślinami takimi, jak np. kryptokoryna, moczarka, mech jawajski lub wgłębka. Opis hodowców wskazuje na to, że krewetka amano lubi się chować w roślinności, a także na niej żerować. Poza tym, z niezwykłą ostrożnością powinieneś dobrać odpowiedni filtr do akwarium (idealnie, gdy będzie gąbkowy), ale i kryjówki (np. korzeń, kamienie, połówki kokosów). Musisz zapewnić krewetkom napowietrzanie w zbiorniku wodnym, ponieważ będą źle reagować na brak tlenu. Licz się również z faktem, że krewetki są bardzo strachliwe w transporcie – dlatego część z nich może umrzeć w drodze albo po umieszczeniu w domowym akwarium.

Krewetka amano na kamieniu w akwarium, a także jej wymagania i hodowla
Jakie wymagania ma krewetka amano, czyli jej hodowla krok po kroku

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Japońskie krewetki są stadne, zatem w sklepie akwarystycznym powinieneś od razu zdecydować się na kupno kilku z nich. Wbrew pozorom, akwarium dla krewetek powinno być przestrzenne – a więc liczyć musi przynajmniej 50 litrów, a minimum 40 (mowa o niedużej grupie krewetek). Im większa będzie grupka, tym większe powinno się zakupić akwarium. Zbiornik wodny, jak już wspominaliśmy, musi być obrośnięty roślinnością (np. kryptokoryna i gałęzatka). Parametry wody zaś powinny być również dobrze dobrane. Woda musi być od miękkiej do twardej (ok. 5,5-8 pH). Temperatura wody zaś wynosić między 22, a 25 st. C. Nie może być w niej za dużo azotanów lub azotynów. Średnia długość życia krewetek amano to ok. 2-3 lata. Jeśli szukasz więcej wskazówek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak założyć krewetkarium.

Hodowla i wymagania krewetek amano

Rozmnażanie krewetek amano w akwarium

Krewetki amano są jajorodne, jednak ciężko jest je rozmnożyć w domowych warunkach. Samica powinna znosić jaja pod odwłokiem, co trwa średnio ok. 21 dni. Zapłodnienie zachodzi jeszcze przed momentem złożenia jaj przez samicę. Warto będzie umieścić samicę w osobnym zbiorniku wodnym, pojemności ok. 40 litrów i z filtrem oraz delikatnym napowietrzeniem. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić ok. 21 st. C. Kiedy już jaja się pojawią, należy je odłowić do kotnika albo zupełnie osobnego akwarium ze słonawą wodą (ok. 17 g – 30 / l) – w przeciwnym wypadku, gdy tego nie zapewnisz, jajeczka mogą obumrzeć. Takie samo zasolenie nie dla każdej larwy będzie dobre, więc należy popróbować z różnymi parametrami w wyżej wymienionym przedziale. Przenieść larwy można za pomocą naczynia pośredniego, do którego dolejesz nieco zasolonej wody. Możesz odłowić zaś je wężykiem, zasysając. Larwa, która wykluwa się z jajeczka, najpierw wisi głową w dół. Dopiero później zacznie się przepoczwarzać (po ok. 3 tygodniach od wyklucia).

Warto wspomnieć, że larwy należy dokarmiać. Może to być np. pokarm w płynie, ale i tabletki dla glonojadów. Po ok. 28 dniach będziesz już mógł zobaczyć krewetki, w które zmienią się larwy. Maluchy zaczynają żerować zazwyczaj po ok. 6 tygodniach od wyklucia się. Kiedy osiągną ok. 8 tygodni, ich wzrost będzie to średnio 5-8 mm. Nie zapominaj również o tym, że nawet takim maluchom należy podmieniać często wodę – ok. 20 %, przy utrzymywaniu stałego zasolenia. Kiedy krewetka amano będzie miała mniej więcej 3 miesiące, osiągnie już wielkość minimum 15 mm. Wówczas trzeba będzie obniżyć zasolenie i częściowo zacząć odławiać maluchy do zbiorowego akwarium. Jak widzisz, rozmnażanie krewetek wcale nie jest bardzo skomplikowaną sprawą.

Odżywianie krewetek amano

Jak już wyżej wspominaliśmy, krewetka amano najchętniej zjada glony. Czasami spędza ona wiele czasu na poszukiwaniu ulubionego przysmaku, właśnie w postaci np. okrzemek. Jeżeli nie masz glonów w zbiorniku wodnym, możesz dokarmiać swoje krewetki np. tabletkami, płatkami czy rozpuszczalnymi w wodzie granulkami, które zawierają spirulinę. Poza tym, możesz również zapewnić krewetkom szczątki roślin takie, jak celuloza z drewna (np. korzeni).

Czym jeszcze żywią się krewetki amano? Otóż, oprócz glonów i celulozy, możesz dokarmiać je niewielkimi kawałkami owoców i warzyw, a także larwami niektórych owadów (najlepiej latających). Krewetki z wielką przyjemnością delektują się też padłymi rybami. Pamiętaj jednak o tym, że nie można krewetek przekarmiać! W przeciwnym wypadku, krewetka amano może zacząć zachorować.

ikona podziel się Przekaż dalej